Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cikkek, hírek és információk , Diabétesz és stroke, agyvérzés és a cukorbetegség kapcsolata

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Nagy Tamás Gergely


Diabétesz és stroke

Diabéteszben a keringési rendszer fokozottan veszélyeztetett. A cukorbetegség okozta kisérbetegségek az agysejteket is károsítják, úgynevezett enkefalopátiát okozva, a nagyobb ereket károsító hatásának egyik megnyilvánulása a stroke.     Agyvérzés avagy agyi érkatasztrófa     Hogy jön létre?     Kis- és nagyerek az agyban

A diabétesz és a stroke

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

Agyvérzés avagy agyi érkatasztrófa

 

Az érbetegségek, köztük az agyérbetegségek gyakorisága fokozatosan emelkedett az elmúlt évtizedekben, a stroke (agyi érkatasztrófa) és ezek szövődményei képezik a szívbetegségek és rosszindulatú daganatok után a harmadik leggyakoribb halálokot, továbbá a rokkantság gyakori előidézői. A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása, amely úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken vagy megszakad. A stroke-nak számos rizikófaktora ismert (növekvő életkor, magasvérnyomás betegség, szívbetegség, cukorbetegség, magas vérzsírszint, érelmeszesedés, a vér folyékonyságát csökkentő, illetve fokozott alvadékonyságát okozó eltérések, a cigarettázás, túlzott alkoholfogyasztás, intravénás drogok, stressz, bizonyos családban öröklődő gének). Egy korábbi stroke szintén növeli egy újabb stroke bekövetkezésének valószínűségét. A stroke rizikók egy része kizárólag nőkben fordul elő (fogamzásgátló szedés, terhesség, szülés).

 

Hogy jön létre?

 

A vért pumpáló szívet, a vért a szövetekhez szállító artériákat és a vért a szövetektől elszállító vénákat együttesen kardiovaszkuláris rendszernek nevezzük. Amikor szűkebben az agy vérellátásáról beszélünk, az ún. cerebrovaszkuláris rendszerrel foglakozunk. A stroke-okat kialalkulásuk módja szerint két nagy csoportba oszthatjuk: iszkémiás- és vérzéses stroke-ra. Az iszkémiás stroke-ban -, amely a stroke-ok túlnyomó többségét, kb. 80 százalékát teszi ki, - a szöveti átáramlászavar, következésképpen oxigénhiány (iszkémia) legyakoribb oka a vért szállító arteriák elzáródása, jóllehet elzáródás történhet az elvezető agyi vénákban is. A vérzéses stroke (agyvérzés) akkor jön létre, amikor az agyi artéria megreped és vérzik, ilyenkor a vér és az oxigén nem jut el a rendeltetési helyére, ráadásul az érpályából kilépő vér irritálja az agyszövetet és megnöveli a koponyán belüli nyomást.

 

Kis- és nagyerek az agyban

 

A diabéteszben (cukorbetegség), különösen annak 2-es, inzulint igénylő típusában, a keringési rendszer fokozottan veszélyeztetett. A diabétesz egyik legtöbb problémát okozó szövődménye a kis- és nagyerek felgyorsult elmeszesedése (mikro- és makroangiopátia). A diabétesz okozta kisérbetegségek leggyakrabban a szem ideghártyáját (retinopátia), a vese érgomolyait (retinopátia), az érző-, mozgató- és vegetatív idegsejteket (neuropátia), a szívizomsejteket (kardiomiopátia) és az agysejteket károsítják (enkefalopátia). A diabétesz nagyobb ereket károsító hatásának egyik megnyilvánulása a stroke, amelynek kockázatát többszörösére emeli a cukorbetegség kialakulása.
Tekintettel arra, hogy a diabétesz a fejlett gazdaságú országokban - különösen 65 év felett - egyre gyakoribbá váló betegség, és mint ilyen, az iszkémiás stroke egyik legfontosabb rizikófaktorává vált. A stroke bekövetkezésének esélyét közvetett módon is növeli a diabétesz, mégpedig azért, mivel a stroke egyik leggyakoribb előzménye, a hypertónia is lényegesen gyakoribb a cukorbetegekben, mint a normál népességben. Fontos egy másik összefüggés ismerete is; stroke bekövetkeztekor a cukorbeteg pácienseknek rosszabb a túlélési és gyógyulási esélye, mint nem cukorbeteg betegtársaiknak.

A cukorbetegség kialakulása részben genetikailag, részben környezeti tényezők által meghatározott, a 2-es, inzulint igénylő típusúban az örökletes, a 1-es típusú, inzulint nem igénylő formájában pedig az életmódbeli faktoroknak van nagyobb szerepe. Az elmondottakból következik, hogy rendszeres aerob testmozgással, a túlsúly megelőzésével, a rostokban gazdag, finomított cukrot kerülő, kiegyensúlyozott táplálkozással, a már kialakult cukorbetegség szoros orvosi kontrolljával sokat tehetünk az érrendszeri szövődmények, közöttük a stroke megelőzéséért.


Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

Ajánlott olvasmány: Jermendy Gy.-Winkler G. 100 kérdés és felelet a klinikai diabetológiából. Tudomány Kiadó

 

Forrás: 50plusz.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

MACOSZ

Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A... Tovább

Alfa-glukozidáz gátlók

 Gátolják a bélfalban található alfa-glukozidáz enzimet. Ez által mérséklik a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, inzulin