Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Sokan választják új évi fogadalom gyanánt a leszokás a dohányzásról a cigiről feladatot. Hogyan szokhatunk le a dohányzásról?

Diabetes Portál


Szerző: Máté Balázs


Új évi fogadalom: le akarok szokni a dohányzásról!

Itt az Újévi Fogadalom ideje. Milyen a legjobb Újévi Fogadalom? Valami olyan, ami életünk rendbetételét célozza. Ilyen pl. az, ha elhatározzuk, tovább és egészségesebben fogunk élni. Aki dohányzik, annak az első lépés a cigiről való leszokás kell legyen! Vegyen erőt magán, fogajda meg, január 1.-től nem dohányzom! Az évforduló segít! új év, új és egészséges élet! Amikor tüdőrákban fájdalmasan haldokló kortársait látogatja majd meg a kórházban, vagy a megspórolt pénzből végre jobban élhet, hálás lesz majd magának ezért a döntésért! Cikkünkben próbálunk segítséget nyújtani a cigiről a dohányzásról leszokni kívánóknak!

Leszokás a cigiről

 

Ön a leszokás a cigiről a dohányzásról témában keresett, és hozzánk jutott? Tudja, hogy lehet ez? A macosz.hu az Abfox Internet Marketing Ügynökség által készített és keresőoptimalizált, hatékony portál! Szeretné Ön is munkájához felhasználni az Internet erejét? Kattintson ide!

 

Leszokás a dohányzásról -  egy jó Újévi Fogadalom

 

A dohányzásról való leszokás annál nehezebb, minél régebben alakult ki a hozzászokás, de soha nem lehetetlen. Csak hinnie kell benne, hogy képes a leszokás mellett dönteni, és ragaszkodni a döntéshez!

 

A dohányzás hátrányai

 

A dohányzás hátrányait mindenki ismeri, és nem is motoválja azokat, akik le kívánnak szokni a cigiről, de mégis, át kell tekintenünk őket, milyen betegségeket okoz a dohányzás. Leszokás a dohányzásról

 

A cigarettázás a felelős a legtöbb tüdőrákért férfiben és nőben. Minél többet és minél hosszabb ideje dohányzik valaki, annál nagyobb a valószínűsége a tüdőrák kialakulásának. A dohányzás száj és garatrák kialakuláshoz is hozzájárul, továbbá a melléküregek gyulladásához, elszínezi a fogakat, és fogínybetegséget okozhat. A dohányzás súlyosbítja az asztmát és más tüdőbetegségeket. A cigarettázás csökkenti a szív és más szervek rendelkezésére álló oxigén mennyiségét, így az érbetegségek kialakulásának is egyik biztos oka.

 

Az oxigént a vér szállítja. Amikor a vér átmegy a tüdőn, oxigént vesz fel, mely a szíven át eljut más szövetekbe. A cigarettafüst szénmonoxidot tartalmaz, melyet a vér könnyebben vesz fel, mint az oxigént. Ezáltal csökken a vér által szállítható oxigénmennyiség. A cigarettázók vére jelentős mennyiségű szénmonoxidot tartalmazhat.

 

A dohányzás a szívkoszorúérbetegségeknek is jelentős kockázati tényezője A dohányzás ezt a folyamatot felgyorsítja. Mellkasi fájdalom (angina) vagy szívroham léphet fel, ha az elzáródás olyan súlyos, hogy a szívizom nem jut oxigénhez, elhal. A dohányzás abbahagyása után a kockázati tényezők évről évre csökkennek a leszokástól számítva.

 

A cigarettától való függőséget nagyrészt a cigarettában található nikotin okozza. A dohányzás abbahagyásával a vér nikotinszintje csökken. Ilyenkor nikotinéhség lép fel. Sokan nem képesek egyszerre abbahagyni és fokozatosan akarják elhagyni a nikotint. A nikotintapaszok és nikotin tartalmú rágógumik nikotint bocsájtanak ki, ezáltal a nikotinéhség csökken, ez segít a leszokásban.

 

Talán Ön is egy ideje már készülődik arra, hogy abbahagyja a dohányzást, hiszen tisztában van azzal, milyen fontos lenne ez az Ön és családja egészsége érdekében. Valószínűleg egy-két kisebb lépést már meg is tett a cél érdekében, mint például mindennap egy kicsit később gyújt rá, vagy csak fél szál cigarettákat szív el. Ha biztos az elhatározásában, tegye meg a következő lépést is! Nem lesz könnyű, és - mivel a dohányzás nemcsak egy rossz szokás, hanem a teljes fizikai és pszichés működést érintő orvosi probléma -, ne restelljen segítséget kérni!

 

Miért is dohányzol?

 

A legtöbben 15 és 20 éves kor között szoknak rá, amikor a cigizés egy viselkedési forma másolása, de nagy szerepe van benne a kíváncsiságnak is. Egy-egy cigaretta elszívása után az agyi véráramlás fokozódása miatt javul a szellemi teljesítőképességed, és aktívabbnak, frissebbnek érzed magad. További dohányzás után érvényesülnek a központi idegrendszert nyugtató hatások, mely felzaklatott lelkületed csillapításában nyilvánul meg. Azért, hogy a "komfortérzésed" style="margin: 10px;" Olyan függőség, ami az alkoholistáknál és a kábítószereseknél kialakul, a nikotinistáknál nincs. A nikotinról le lehet mondani örökre, egyik pillanatról a másikra anélkül, hogy szervezeted károsodna.

 
Leszoksz vagy megszöksz?

 

Ha dohányos vagy és leszoksz, természetesen komoly hiányérzeted lesz. Hiányzik majd a dohányzás szertartása, a rágyújtás művelete. Eddig automatikusan gyújtottál rá minden étkezés után, amikor telefonáltál, kávéztál, alkoholt fogyasztottál, szeretkezés után, vagy amikor unatkoztál, stresszben voltál vagy koncentráltál. A leszokásra az a legjobb módszer, ha radikálisan csinálod. Tedd ki a cigit és a gyufát a táskádból, ne is legyen nálad. Ha kínálnak, bátran utasítsd vissza. Gyakori, valós panasz, hogy aki leszokott, hízásnak indul, és székrekedése lesz. A nikotin hat az emésztőnedvek elválasztására és a bélrendszer mozgására, ezért megvonásakor kialakulhat e két panasz. A hízást ésszerű diétával ellensúlyozhatod, a székrekedés ellen a rostdús táplálkozás, az aludttej- és joghurtfogyasztás hatékony.

 

Tíz lépés az egészségéért

 

A dohányzásról sikeresen leszokók tapasztalatai és orvosi szempontok alapján szakértők a következő tíz pontban foglalták össze a leghatékonyabb lépéseket a dohányfüstmentes élet felé:
Meg kell határoznia a leszokás pontos dátumát, és ehhez

 

Leszokás a dohányzásról

 

  • Meg kell határoznia a leszokás pontos dátumát, és ehhez ragaszkodnia kell. Meg kell ismerkednie azokkal a lehetőségekkel, amelyek segítséget nyújthatnak a leszokásban. Környezetével tudatnia kell a szándékát, és kérje meg őket, hogy segítsenek, vagy legalább ne gátolják a végrehajtásban.
  • Mindig találjon magának elfoglaltságokat, amelyek hozzásegítik, hogy ne gondoljon a cigarettára. Szabaduljon meg hamutálcáitól, öngyújtóitól és a még fel nem bontott cigarettáitól!
  • Bőségesen fogyasszon folyadékot! Tartson keze ügyében egy pohár ásványvizet vagy gyümölcslevet, és szürcsölgesse folyamatosan!
    Legyen egyre aktívabb! Sétáljon, ahelyett hogy kocsiba vagy buszra szállna, próbáljon lépcsőn járni a lift helyett. A mozgás ellazít, és sikerélményt nyújt.
  • Értékelje pozitívan az Önnel történteket. Minthogy kábítószerről van szó, a megvonás tünetei kellemetlenek lehetnek, de gondoljon arra, hogy a szervezete most gyógyul fel a dohányzás okozta ártalmakból. Ne izguljon! Az izgatottság, a rágyújtás ingere és az összpontosítás zavarai néhány hét alatt megszűnnek.
  • Változtasson a megszokott mindennapi életén! Mellőzze azt az üzletet, ahol általában beszerezte a napi cigarettáját. Esetleg el kell kerülnie kedvenc éttermét vagy a munkahelyi dohányzóhelyet, ahol eddigi sorstársai mérgezik magukat. Próbáljon valami újat, az eddigiektől teljesen különbözőt csinálni. Lepje meg magát!
  • Nincs kivétel! Nincs olyan rossz vagy jó hír, olyan élethelyzet, amely akár egy szál cigaretta elszívására okot adna. Ez újabb és újabb szál utáni vágyakozást váltana ki.
  • Ajándékozza meg magát! A cigarettán megspórolt pénzén vegyen magának valami apróságot vagy akár nagyobb dolgot: olyat, amit egyébként nem vett volna meg.
  • Figyeljen oda az étkezésre! Ne essen neki a zsíros ételeknek. Próbálja ki a friss gyümölcsöt és zöldséget, cukormentes rágógumit, esetleg édességet!
  • Számolja a napokat! Minden egyes, cigaretta nélkül eltöltött nap ajándék az Ön egészségének, családjának - és pénztárcájának.
    ából.

Forrás: Macosz.hu összeállítás

Google


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Glukagon

Vécukorszintre is ható hormon, melyet a hasnyálmirigy alfa sejtjei termelnek. Hatása az... Tovább

ICA (islet-cell antibody)

Szigetsejt-ellenes antitestek, amelyek frissen felfedezett 1-es típusú diabéteszeseknél... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet
Az egészségünk megőrzése és javítása érdekében sokat tehetünk az étrendünkkel. A...
címkék: egészséges életmód, étkezés, diéta, bulvár, színes hír