Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbetegség és a lisztérzékenység kapcsolata, cukorbetegség és a depresszió kapcsolata

Diabetes Portál

Online tanácsadás


Kérdés:


Kérdést felvető neve: Kis Katalin


Mennyire bizonyított, hogy a II.cukorbetegek közt a "normálisnál" több a lisztérzékeny és fordítva? Mennyire bizonyított, hogy a II. cukorbetegek közt a "normálisnál" több a depressziós és fordítva?



Válasz:


Tisztelt Kérdező!

Évek óta tudjuk, hogy a cukorbetegség és a depresszió összefüggnek, de nem tudjuk, miként. Egy vizsgálat során a kutatók megmérték a résztvevők depresszió szintjét. A vizsgálat személyek elhízottak voltak, glukóztoleranciájuk csökkent volt, éhgyomri vércukorszintjük enyhén emelkedett (ezek a cukorbetegség kockázati tényezői). 3187 személyt vizsgáltak, ezek egy része normál életstílus mellett napi két szem placebot kapott. Egy másik csoport szintén hagyományos életvitelt folytatva napi két szem (850 mg) metformint kapott. A harmadik csoport lefogyott, jelentősen módosították étrendjüket, sportolt, egyszóval olyan életet élt, ami mai tudásunk szerint megelőzi a cukorbetegség kialakulását. A vizsgálat indulásakor a betegek 10%-a volt depressziós  öt százalékuk szedett gyógyszert is a depressziójára (antidepresszáns). Különös mód, a vizsgálat indulásakor kimutatott depresszió nem befolyásolta, hogy a későbbiekben kialakul-e cukorbetegség, de az antidepresszáns szedés viszont igen. Így a már induláskor, vagy menetközben kialakult depresszió nem jelentett kockázatot a cukorbetegség szempontjából. Azonban az antidepresszáns szedőknél kiemelkedően megnövekedett a cukorbetegség kockázata, hacsak nem szedtek metformint. Az antidepresszánst szedők közt a cukorbetegség kockázat kétszeres volt a placebót szedőkhöz képest, és 3.5-szeres volt az életmódváltozást véghezvivőkhöz képest.
Meglepő eredmény volt, hogy a metformin kivédte az antidepresszáns okozta cukorbetegség kockázatot, nem tudni, miért. A másik fontos eredmény, hogy a cukorbetegség kockázat az antidepresszáns szedés idejével volt arányos: minél tovább szedte valaki a szert, annál nagyobb volt a cukorbetegség kockázat.

 

A lisztérzékenység a búzában található gluténnal szembeni túlérzékenység miatt kialakuló betegség. Tünetei közt szerepel hasi-, bélgörcsök, fájdalmak jelentkezése, hányás, hasmenés és testsúlyvesztés. A két kórkép közti kapcsolat feltárására több vizsgálat is készült. Az első során megállapították, hogy az 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált gyermekek egy része valójában már jó ideje szenvedett a lisztérzékenység lappangó tüneteitől is. Betegségére azonban csak a diabétesz kivizsgálása és megállapítása után került sor.

Egy vizsgálatban dán kutatók egyértelműen felfedték az összefüggést az 1-es típusú cukorbetegség, illetve a lisztérzékenység közt. Kutatásaik során 1964-től 2003-ig terjedően vizsgálták meg 9243, 20 év alatti lisztérzékeny beteg adatait. A lisztérzékeny gyermekek körében megfigyeléseik alapján 2.4-szeres volt az 1-es típusú diabétesz megjelenésének kockázata, még a 20. születésnapjuk előtt.

Egyes magyarázatok szerint a két kórkép közti összefüggés bizonyos autoantitestek miatt következhet be, melyek a glutén tartalmú ételek túl korai étrendbe történő bevezetése kapcsán jelennek meg a szervezetben. Más álláspont szerint azonban mindez az illető genetikai hajlamának függvénye.



címkék: 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód, cukorbetegség megelőzése, étkezés, diéta, inzulin