Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Magas vérnyomás cukorbetegségben, kialakulása, gyógyszeres kezelése,inzulinkezelés, táplálék kiegészítők

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Magony Mónika Forrás


Magas vérnyomás cukorbetegségben

Hogyan kezelhetjük diétával, testmozgással, gyógyszeresen?

A magas vérnyomás veszélyei a cukorbetegségben

Minden második cukorbetegnek magas a vérnyomása, ami fokozott érrendszeri megbetegedés kockázatával jár, mivel felgyorsítja az érelmeszesedést. A magas vérnyomásos cukorbetegek szív és érrendszeri halálozása több mint kétszerese a normál vérnyomásúakénak.

 

  • A magas vérnyomás kialakulása, felderítése
  • Inzulinkezelés és elhízás-veszély, avagy a nem gyógyszeres terápia
  • Táplálék-kiegészítők cukorbetegeknek?
  • Gyógyszeres kezelés

 

A magas vérnyomás kialakulása, felderítése

A magas vérnyomásban szenvedő cukorbetegek 10%-a 1-es típusú cukorbeteg, 90%-a 2-es típusú. Az 1-es típusú cukorbetegeknél a magas vérnyomást elsősorban a cukorbetegség okozta vesekárosodás alakítja ki.


A másik típusnál a sejtek inzulinnal szembeni rezisztenciája áll a háttérben, mely az elhízás elősegítésén, a zsíranyagcsere felborulásán túl az erek ellazulási képességét is rontja, ami megnövekedett ellenállást eredményez, ezáltal az erekben megnő a nyomás, amit emelkedett vérnyomásként észlelünk.


Tekintettel a felgyorsult érelmeszesedési hajlamra, a cukorbeteg, magas vérnyomásban szenvedőket az orvos sokkal intenzívebben kezeli, mint azokat a magas vérnyomásosokat, akiknél a cukor-anyagcsere zavara nem áll fenn. Ennek megfelelően a biztonságos vérnyomás érték nem 140/90 Hgmm, hanem kevesebb, 130/80 Hgmm.
Mindezeket figyelembe véve rendkívül fontos a rendszeres vérnyomás-kontroll, hogy a kialakult magas vérnyomást minél hamarabb fel lehessen fedezni, és hatékonyan kezelni.

 

Inzulinkezelés és elhízás-veszély, avagy a nem gyógyszeres terápia

A nem gyógyszeres kezelésnek elsősorban a testsúlyfelesleggel rendelkező 2-es típusú cukorbetegek vagy metabolikus szindrómában szenvedők esetén van nagy jelentősége. Az alapvető étrendi, életmódbeli előírások betartása (a túlsúly mérséklése, rendszeres fizikai terhelés beiktatása, sófogyasztás csökkentése, alkoholbevitel mérséklése, dohányzás abbahagyása) nem csak a vércukor-, hanem a vérnyomásértékek alakulása szempontjából is előnyös.
Ahhoz, hogy testsúlyunk csökkenjen, kevesebb kalóriát kell fogyasztani, mint amennyit elégetünk. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a hirtelen, szigorú kalóriamegvonás a leghatékonyabb fogyókúra. Egészségesebb a hosszabb ideig tartó folyamatos fogyás, mely heti ˝-1 kg súlycsökkentést jelent. Ezt 500 kalória/nap tápanyagbevitel-csökkentéssel és a fizikai aktivitás növelésével lehet elérni.
Sajnos az inzulinnal kezelt cukorbetegek különösen ki vannak téve az elhízás veszélyének, hiszen az ő vérükben a bázis inzulinok jóvoltából folyamatosan jelen van valamennyi inzulin, ami fokozott éhségérzetet eredményez.
Törekedni kell arra, hogy a sóbevitel ne haladja meg a napi 6 gramm mennyiséget, ami kb. 2400 mg nátrium-bevitelt jelent. Ez nagyjából egy teáskanál asztali só mennyisége naponta. Bár ez elsőre nagyon soknak tűnik, nem árt a figyelem! Az összes elfogyasztott só számít, származzon akár ételből, akár italból. A különböző tartósítószereken és italokban, tartós élelmiszerekben sok hozzáadott konzerválószer, só található. Meg kell tanítani ízlelőbimbóinkat a kevésbé sós ízek élvezetére, hogy ne vágyjon folyton a túlzott sóbevitelre.

 

 

Táplálék-kiegészítők cukorbetegeknek?

Ejtsünk most néhány szót a táplálék-kiegészítőkről magas vérnyomásos cukorbetegek esetében:

 

Kálium:

 A magas kálium-tartalmú ételek segíthetnek megelőzni a magas vérnyomás kialakulását. Ön valószínűleg elegendő káliumot fogyaszt, ezért külön káliumpótlás nem szükséges. A sok gyümölcs zöldség, tejtermék és hal jó káliumforrás.

Kalcium:

Az alacsony kalcium-bevitel hajlamosíthat a magas vérnyomás kialakulására. Ugyanakkor nem mondhatjuk, hogy a kalcium tabletták szedésével megelőzhetjük kialakulását. Ugyanakkor meg kell győződnünk arról, hogy a szükséges mennyiségű kalciumot (800-1200 mg) magunkhoz vesszük. Várandós és szoptató anyukáknak ennél többre is szükségük van. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek jó kalciumforrások, mert ezekben általában több a kalcium, mint a magas zsírtartalmú társaikban.

Magnézium:

Az alacsony magnézium-tartalmú diéta emeli a vérnyomást. Egészséges táplálkozással kellő mennyiségű magnéziumot veszünk magunkhoz. Sok magnézium van a teljes kiőrlésű gabonákban, a zöld leveles zöldségekben, dióban, különböző magvakban, száraz borsóban és babban.

Halolaj:

Omega-3-zsírsavakat tartalmaz különösen a zsírosabb halak húsa, mint például a makréla és lazac. A halolaj kapszula szedése nem egyértelműen javasolt, hiszen a túlzottan nagy adagban fogyasztott olajoknak kellemetlen mellékhatásai lehetnek. A tabletták zsír- és kalória-tartalma is magas. Természetesen a legtöbb hal, ha nem olajban sütik, vagy nem tartalmaz sok hozzáadott zsiradékot, telített zsírsavakban és kalóriában szegény, ezért gyakori fogyasztása javasolt.

 

 

Gyógyszeres kezelés

Azonban minél kifejezettebb a kockázat, annál inkább azonnali gyógyszeres vérnyomáscsökkentő kezelést is kell indítani az életmódbeli-étrendi tanácsok adása mellett.

Számos adat támasztja alá, hogy cukorbetegeknél kombinációban adott vérnyomáscsökkentőkkel lehet csak ideális értékeket elérni, tehát a leggyakrabban egy gyógyszer nem elég. Bár a gyógyszerhatóanyagok nevei messze nem hétköznapi szókincsünk részei, még a tájékozott (cukor)betegek esetében sem, úgy gondoljuk, hogy azoknak, akik szedik őket, ismerniük kell őket. Részletesen a magasvérnyomás betegség témakörében is lehet róluk olvasni, itt álljon csak egy lényegretörő felsorolás, ami azért segít a hatások, mellékhatások kapcsán az eligazodásban.


Az ACE-gátlók (enalapril, perindopril, ramipril, quinapril, lisinopril stb.) - cukorbetegség okozta vesekárosodás, ismert szív-érrendszeri szövődmények esetén kötelezően választandók. Mellékhatásként viszonylag gyakran jelentkezhet száraz köhögés. Az Angiotenzin-II-receptor-blokkoló szerek (ARB-k) (losartan, irbesartan, candesartan, valsartan, telmisartan stb.) - szintén a cukorbetegség talaján kialakult veseérintettség esetén ajánlott szerek, azonban nincs adat arra nézve, hogy az ACE-gátlókhoz viszonyítva többlet-előnnyel rendelkeznének. Az ARB-k és az ACE-gátlók egymással helyettesíthetők. Az ARB-k a legkevesebb mellékhatással rendelkező szerek, ACE-gátló okozta mellékhatás (köhögés) esetén is jól alkalmazhatók. A béta-blokkolók (metoprolol, bisoprolol, nebivolol, atenolol, carvediolol, stb.) - különösen ismert szívkoszorúér szűkületben, ill. szívelégtelenségben javasolt szerek. Cukorbetegeknél anyagcsere tekintetében az alfa1-receptorblokkoló hatással is rendelkező carvedilol előnyösebbnek tűnik. A béta blokkolók veszélye, hogy a kritikushoz közeli, alacsony vércukorszint tüneteit elfedhetik. A kálcium-antagonista szerek (amlodipin, felodipin, nifedipine, lacidipne, verapamil stb.) - elsősorban kombinációs kezelés céljaira alkalmasak. A vízhajtók - az alacsony dózisú, tiazid-típusú diuretikumok elsősorban kombinációban hasznosíthatók. Azonban a cukoranyagcsere szempontjából kedvezőbb hatása miatt az indapamid előnyben részesítendő. Az. ún. kacs-diuretikumok (furosemid, etakrin sav, stb.) jól használhatók előrehaladott veseszövődmény kezelésekor. Az alfa-1-adrenerg-blokkoló szerek (prazosin, doxazosin, stb.) metabolikus szindróma talaján fejlődő magasvérnyomás kezelésében hasznosíthatók jól. Az imidazolin-II-receptor-agonista szerek (moxonidine, rilmenidine) - metabolikus szindrómában, szimpatikus idegrendszeri túlsúly esetén alkalmazhatók jól. A centrális alfa-2-receptor-agonisták (alfa-metildopa) terhességben választandó szerek.

Forrás: www.50plusz.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Csökkent glukóztolerancia (IGT)

Az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közti állapot, mikor az éhgyomri... Tovább

Katatónia

Pszichiátriai tünet, melyet a tudathasadásos elmezavarban (skizofrénia) szenvedőknél lehet... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet
Az egészségünk megőrzése és javítása érdekében sokat tehetünk az étrendünkkel. A...
címkék: