Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Diétás tanácsok cukorbetegeknek - mit egyen a cukorbeteg

Diabetes Portál



Diétás tanácsok cukorbetegeknek - mit egyen a cukorbeteg

Mit egyen a cukorbeteg?   Az étrend megtervezésekor alapvető szempont, hogy az étrendben szereplő élelmiszerek, élelmi anyagok összessége megfelelő mennyiségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat (fehérje, zsír, szénhidrát, vitamin, ásványi anyagok ).  Sem többet, sem kevesebbet.

Mit egyen a cukorbeteg

Diétás tanácsok cukorbetegeknek - mit egyen a cukorbeteg

Ismerkedjünk meg a tápanyagokkal a cukorbeteg szemszögéből!

 

Szénhidrátok:

Energiát adó tápanyagok. 1g szénhidrátból a szervezetben 4 kcal energia keletkezik. A táplálékban előforduló szénhidrátok főbb típusai:

 

Cukrok:

 

Szőlőcukor ( glukóz)  mely a gyümölcsökben, mézben található, de a répacukor egyik alkotórésze is, gyümölcscukor (fruktóz)  mely főként gyümölcsökben található, egyúttal a répacukor másik alkotóeleme, tejcukor (laktóz),  mely szőlőcukrot is tartalmaz és a tejtermékekben fordul elő, végül a malátacukor (maltóz),  mely kizárólag szőlőcukorra bomlik le és a sörben, valamint a malátakávéban fordul elő.

 

Összetett szénhidrátok:

 

Keményítő, mely teljes egészében szőlőcukorra bomlik le az emésztőrendszerben, és a búzalisztben ( kenyérben, pékárúban, tésztafélékben) a burgonyában, rizsben, kukoricában, szójában, hüvelyesekben, kisebb mértékben a zöldségekben, salátákban található.
Az emberi szervezet számára nem emészthető szénhidrát a legtöbb növényi rost, mint a cellulóz (korpában vagy a pektin gyümölcsökben).
Táplálkozásunk szegény növényi rostokban ezért ezek bevitelének növelése feltétlenül kívánatos.
A növényi eredetű élelmiszerek több-kevesebb mennyiségben tartalmaznak szénhidrátot valamilyen formában. Az élelmiszerek, ételek vércukorszint emelő hatása attól függ, hogy mennyi emészthető (hasznosuló) szénhidrát van bennük. Eszerint három csoportba oszthatjuk a szénhidráttartalmú élelmiszereket: kerülendők, mérve fogyasztandók, szabadon fogyasztandók.

  •  Kerülni ajánlatos azokat amelyek gyorsan és nagymértékben emelik a vércukorszintet:  szőlőcukor, répacukor, malátacukor, méz, minden cukrozott üdítőital, cukorkák, bonbonok, keserű csokoládék, befőttek, dzsemek, a gyümölcsök közül a szőlő, illetve valamennyi aszalt gyümölcs
  •  Mérni és számolni kell azokat, melyek jelentős mennyiségű jól hasznosítható szénhidrátot tartalmaznak. Ezek: lisztes árúk, fehér, félfehér és barna kenyér, zsemle ,kifli, száraztészta, rizs, búzadara, zsemlemorzsa, sós korpás diabetikus kekszek, natúr gabonapelyhek, müzli, burgonya, sárgarépa, kukorica, zöldborsó, sütőtök, hüvelyesek, tej, joghurt, kefir, gyümölcsök, cukrozatlan gyümölcslevek. A tésztafélék között vannak a vércukrot jobban (nudli, galuska, kocka, metélt tészták) és kevésbé (spagetti,  makaróni) emelő tészták. A kenyérfélék közül csupán a teljes kiőrlésű lisztből készült, szinte fekete korpás kenyereknek kisebb a vércukoremelő hatása. A tejszínes fagylaltok és a tejcsokoládé a vércukrot közepesen emelő élelmiszerek közé tartoznak. Igen lassan és elnyújtva emelik a vércukrot a szárazhüvelyesek (bab, borsó, lencse) melyeket ezért is célszerű beiktatni az étrendbe.
  • Számolás nélkül fogyaszthatjuk azon szénhidráttartalmú élelmiszereket, melyek nem okoznak számottevő vércukor- emelkedést,  azaz nyugodtan ehet belőle annyit mint bárki más. Ilyen a legtöbb zöldség, különösen a leveles zöldségfélék (saláta, káposztafélék, paraj, sóska) továbbá zöldbab, zöldpaprika, retek, karfiol, karalábé, uborka, paradicsom, brokkoli, petrezselyem gyökér, spárga, zeller.


A szénhidrátot tartalmazó étel vércukorszint emelő hatása a benne levő szénhidrát mennyiségében és összetételén kívül számos egyéb tényezőtől is függ. Így pl. az étel halmazállapotától (folyadékok erőteljesebben emelik a vércukorszintet) a konyhatechnikai feldolgozottság fokától,  pl. a reszelt alma, a pürésített burgonya gyorsabban emeli a vércukrot. Az ételek fehérje illetve zsírtartalma is messzemenően befolyásolja (mérsékli) azok vércukor emelő hatását.

Ha inzulinnal kezelt cukorbetegről van szó, akkor a vércukorszint nagyobb ingadozásainak elkerülése végett arra biztatjuk Önt, hogy ellenőrizze méréssel az étkezés előtti és étkezés utáni vércukorszintjét azért hogy az elfogyasztott élelmiszerek vércukorszint emelő hatásával tisztában legyen.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Pikkelysömör

Gyakran családi halmozódású bőrbetegség, melyet a bőr egyes jól körülhatárolt... Tovább

Bronchitisz

A hörgők, illetve a hörgők nyálkahártyájának gyulladása. A heveny bronchitisz baktérium... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, cukorbetegség megelőzése, egészséges életmód, étkezés, diéta, inzulin