Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Kérdések és válaszok az InfoMED-től...

Diabetes Portál

 Olvasva: 2832 alkalommal


Kérdések és válaszok az InfoMED-től...


 

Mit jelent a diabetes?

 

A szó azt jelenti átmenet, átfolyás, ami a megnövekedett vizeletmennyiségre utal. Több diabetes, azaz vizeletmennyiség-növekedéssel járó betegség létezik, melyek közül a diabetes mellitus a cukorbetegség. A mellitus azt jelenti "mézédes", vagyis a cukorbetegség "mézédes" vizeletet okoz. A cukorbetegeknél ugyanis az egészségesek éhgyomri vércukorszintjéhez képest - az egészséges érték 50-120 mg glükóz/vérszérum-deciliter - sokkal több cukor található, 160 mg/dl fölé emelkedik. Ezen érték alatt a vese vissza tudja tartani az értékes cukrot a szervezet számára, e fölött viszont nem, sőt a vissza nem szívott cukorral több folyadék is távozik. Ez okozza a gyakori vizelési ingert.

 

Észre lehet-e venni a cukorbetegség kialakulását?

 

A cukorbeteg ember kezelés híján fáradtnak, kimerültnek érzi magát. Gyakran erős szomjúság kínozza, ezért sokkal több vizet iszik, mint szokott, ennek megfelelően pedig gyakrabban kell WC-re mennie. Sokszor bőrviszketés, testsúlycsökkenés és a fertőzésekre való fokozott érzékenység kíséri a cukorbetegség kialakulását. A cukorbetegség gyanúját a legegyszerűbben a patikákban kapható cukor-tesztcsíkkal ellenőrizhetjük, amellyel a vizelet cukortartalmát lehet kimutatni.

 

Mi az inzulin?

 

Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans-szigetek nevezett részében termelődő életfontosságú anyagcsere-hormon. Ahhoz szükséges, hogy a testi sejtek fel tudják venni a cukrot a vérből, ami nélkül "éhenhalnak". Mi az a ketoacidózis? Ha a sejtek nem tudnak a vérből cukrot felvenni, a szervezet szükségmegoldáshoz folyamodik, zsírraktáraiból próbál elégethető tápanyagot felszabadítani. A zsírokból a májban felszabaduló anyagcseretermékek, zsírsavak és ketonok kerülnek a vérbe, a vér savassá válik. Az állapot neve a ketonokra és a savasságra utal. Az állapot súlyosbodásával kóma állhat be.

 

Mik a kóma közvetlen előjelei?

 

Miközben a cukrokat sűrű cukoroldat veszi körül, azok éheznek. Az ember étvágytalanságot érez, émelygés, hányás, izomgyengeség jelentkezik. Sokaknál erős gyomorfájás jelentkezik. A lehelet jellegzetesen acetonos. A bőr és főképp a nyálkahártyák kiszáradnak, zavartság, a tájékozódó képesség elvesztése, végül eszméletvesztés következik be. Rövid ideig tartó inzulinhiány még nem vezet kómához. Hosszabb időnek kell eltelnie inzulin nélkül, míg beáll az abszolút inzulinhiány, ami elindítja a zsírok lebontását. Inzulin hiányában azonban ez is elégtelenül megy végbe. Az aceton szintén egy keton, a tökéletlen zsíranyagcsere egyik terméke.

 

Mi az a HbA1 és HbA1c?

 

A vörösvérsejtek hemoglobinja véglegesen tud kötődni a vércukorhoz, a glükózhoz. Normál vércukorértékeknél (90 mg/dl) a hemoglobinmolekulák mintegy 5%-a kötődik cukorhoz. Mivel a vörösvértestek 90 napig élnek, és utána a szervezet lebontja őket, a "cukrozott", glükolizált hemoglobinok arányából az elmúlt 90 nap vércukorértékeire lehet következtetni.

 

Mi az a C-peptid, és mit mérnek vele?

 

A C-peptid vérszintjének mérése a cukorbeteg saját inzulintermelésére enged következtetni, és a cukorbetegség pontos diagnózisának felállítására kifejlesztett mérés. A hasnyálmirigyben elsődlegesen ugyanis nem olyan inzulin termelődik, mint amilyet a cukorbetegeknek beadunk, hanem egy 107 aminosavból felépülő úgynevezett pre-proinzulin, majd ebből hasad le a 81 aminosavas proinzulin. A proinzulin egy 21 aminosav hosszúságú A láncból, az őket összekötő 30 aminosavas szakaszból és a 30 aminosav hosszúságú B láncból áll. Az összekötő szakaszra csak addig van szükség, míg az A és B lánc között ki nem alakulnak a megfelelő összeköttetések és fel nem veszik azt megfelelő fehérjeszerkezetet, ami a kész hormon működőképességéhez elengedhetetlen. Ezután a 30 aminosavas összekötő elem, a C-peptid kihasad a fehérjemolekulából, és a sejtek leadják a vérbe, ahonnan jól kimutatható. Hogy mi a további feladata, azt nem tudjuk. Mivel azonban a kívülről adagolt inzulinnal nem kerül be C-peptid a szervezetbe, így inzulinadagolás mellett is pontosan megállapítható a cukorbeteg véréből, hogy önmaga mennyi inzulint képes termelni.

 

Milyen gyakran kell mérni a vércukrot?

 

Természetesen a mérések gyakorisága a kezeléstől függ. Amennyiben II-es típusú diabétesszel tablettás vagy inzulinos kezelést kap, illetve napi kétszer kell inzulininjekciót kapnia, a részleteket az orvosával kell megbeszélnie. Intenzív inzulinterápiával vagy inzulinpumpát használóknál napi 4 mérés elengedhetetlen. Felkelés után vagy reggeli előtt, ebéd előtt, vacsora előtt és lefekvés előtt. Kéthetente, havonta éjjel kettőkor is ajánlott megmérni a vércukrot az esetleges éjszakai hypoglikémia felfedezése miatt. A terápia beállítása idején az étkezések és az injekciók közt eltelő idő beállítására érdemes az étkezés után egy-két órával mérni a vércukrot. Természetesen a fenti irányelvekben megfogalmazottnál gyakoribb mérés is indokolt lehet.

 

Hogyan vegyünk vért?

 

Vércukormérés előtt meleg vízzel gondosan kezet kell mosni. Az alkoholos fertőtlenítés normál körülmények között fölösleges. A szúrás helyén a kibuggyanó vér elegendő a méréshez, nem kell az ujjat nyomkodni.

 

Hová kell beadni az inzulint?

 

Az inzulint a bőr alá kell beadni, pontosabban az izmok fölött elhelyezkedő zsírszövetbe. Ily módon beadva oszlik el legjobban a hatóanyag, és érjük el a kedvező, elhúzódó hatást. A szúrás helyét - lehetőleg valamilyen saját magunk által kialakított szabályszerűséget követve - rendszeresen változtatni kell. Az előző tűszúrás helyétől legalább 3 cm-re legyen a következő. A bőrt túl gyakran azonos helyen érő szúrás miatt hegek, csomók alakulhatnak ki, amelyek az inzulin felszívódását kedvezetlenül befolyásolhatják. A gyorsan ható inzulint a hasi területen a köldöktől legalább 3 cm-re kell beadni. A hasfalba adott inzulinhoz képest a combba, legalább 7-8 cm-rel a térd fölé beadott inzulin lassabban fejti ki a hatását. A felkari vagy alsólábszáron lévőt területre lehetőleg ne adjunk injekciót, mert itt könnyen megsérthetjük az izmokat.

 

Hogyan adjuk be az inzulint pen segítségével?

 

Jobban el lehet találni a bőralja szöveti rétegét, ha a szúráshoz két ujjunkkal összefogunk egy bőrredőt. Enélkül a tű sokszor túl mélyre, az izmokig szalad. A bőrredőbe való beleszúráskor a pent a bőrre merőlegesen vagy 45 fokos szögben tartsuk. A tű hosszúságát a bőrvastagságnak megfelelően kell megválasztani. Az első injekciók beadása előtt mindenképpen konzultálni kell a kezelőorvossal vagy egy gyakorlott ápolóval. Ha bőrredő nélkül kell beszúrni a tűt, soha nem szabad merőlegesen tartani, legalább 45 fokos dőlésszöget kell választani. A beszúrás és az injekció beadása után számoljon el 20-ig, mielőtt a tűt kihúzza.

 

Hogyan kell tárolni az inzulint?

 

A tartalék inzulinkészleteket hűtőszekrényben kell tárolni, méghozzá annak olyan fiókjában, ahol nem tud megfagyni. Az egyszer már megfagyott inzulint azonnal ki kell dobni, nehogy felengedve véletlenül felhasználjuk. A +2 C fok alá került vagy erős hőhatásnak kitett inzulint ugyancsak tilos felhasználni. A használatban lévő inzulint, ampullás pent szobahőmérsékleten kell tárolni, ne érje közvetlen napsugárzás, és ne legyen fűtőtest, kályha közelében. A lejárt eltarthatósági dátumú inzulint el kell dobni. A lejárati dátum előtti készítményt sem szabad beadni, ha pelyhes csapadék látható benne.

 

Ihat-e a cukorbeteg alkoholt?

 

A válasz: igen, de azonnal hozzá kell tenni, hogy természetesen nem mindegy. Ünnepi alkalmakkor valamilyen száraz borral való koccintás például semmi komoly következménnyel nem jár. Jelentős mennyiségű alkohol fogyasztása azonban a cukorbetegekre nézve több veszélyt rejt, mint az egészségeseknél, mivel a máj jelentős szerepet tölt be a cukor- és zsíranyagcserében. Mely élelmiszerekben vannak szénhidrátok? A szénhidrátok döntően a növényi eredetű táplálékokban találhatók, az állati termékekben nem. Kivétel csupán a tej és a tejtermékek.

 

 Közreadta:  TELEPATHIC, aki ötödik éve - napi négy alkalommal - inzulinozza magát..

 

 

címkék: