Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Így kerüld el a cukorbetegség okozta fog- és ínyproblémákat!

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


Így kerüld el a cukorbetegség okozta fog- és ínyproblémákat!

A cukorbetegség nem csak önmagában jelent veszélyt, hanem egy sor szövődmény képes kialakítani, ha nem sikerül tartósan lecsökkenteni a vércukorszintet. Így elsősorban azoknak a cukorbetegeknek kell figyelnie, akiknél rendszeresen magas értékeket vesz fel a vércukorszintmérő készülék. Az egyik ilyen veszélyeztetett terület a fogak és az íny, ami elsőre nem tűnik olyan komoly dolognak, de súlyos problémákat tud okozni, ha nem kezelik időben!

Így kerüld el a cukorbetegség okozta fog- és ínyproblémákat!

A cukorbetegség hatása a szervezetre

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása is nagy változásokat idéz elő, főleg a testben. A hatások szinte mindegyike a túlzottan magas vércukorszint miatt alakul ki. Így azok a 2-es típusú cukorbetegek, akiknél sikerült kontrollálni a vércukorszintet, és már inzulinra sincs szükségük, jóval előnyösebb helyzetben vannak társaiknál. A magas vércukorszint jelenléte az erekben és a véráramban elősegíti a különböző káros baktériumok, gombák, rákos sejtek szaporodását. A cukor ezeket a kórokozókat táplálja, ahelyett, hogy eljutna a sejtekhez, és azoknak adna energiát. Így előáll egy olyan káros helyzet, amiben a szervezetbe bekerült glukóz nem csak, hogy éhezteti a sejtjeinket, energiát elvonva a szervezettől, hanem még a káros baktériumokat segíti.

Az egyik ilyen következménye ennek a kifordított helyzetnek, hogy a fogak és az íny környékén szövődmények alakulnak ki.

Így károsítja az ínyt a cukorbetegség

Elsősorban íny- és fogágy problémák jelentkezhetnek, amelyeket, ha nem kezelnek időben, akkor az egész fogra, illetve fogazatra súlyos hatásai lehetnek. Az egyik legrosszabb eshetőség, hogy a fog, illetve több fog is kiesik, amit nehéz pótolni. A cukorbetegség már fiatal korban is jelen lehet, éppen ezért a fogak rendes kifejlődését is gátolhatja, egy korai cukorbetegség. De erre szerencsére nem sok példa akad. Inkább az idősebb korosztálynál szokott előfordulni a fog- és ínyszövődmények kialakulása. Ez többek között a természetes fogvesztési folyamatokat erősíti, illetve gyorsítja fel valamennyire.

Az egész folyamat azzal kezdődik, hogy a cukorbetegek szervezetében több a baktérium és gomba, ami a fogakon megtapadva, lassan fogkővé alakulhat. Ilyen esetben a magas vércukorszint még jobban felgyorsítja a gombák és baktériumok szaporodását, amivel az íny begyulladását éri el. A gyulladás pedig lefelé a foggyökér felé terjed, ami miatt még több kárt okoz a szájban. Az oxigénmentes környezetbe beékelődött baktériumok és gombák, pedig elkezdik tönkretenni a fogakat. Ha ez a folyamat sokáig kezeletlen marad, akkor szembesülhet a cukorbeteg a fog kiesésével.

A fog- és ínybetegségek tünetei

Az első tünet, illetve figyelmeztető jel, amivel találkozni szokás: az a fogínyvérzés. Ezt követi általában az íny megduzzadása, fájdalma. Az első tünetek megjelenésekor érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni, hogy még időben megakadályozd a probléma kialakulását!

A megelőzésről

Azzal valószínűleg mindenki tisztában van, hogy alaposan, naponta legalább háromszor kellene fogat mosni mindenkinek. Étkezések után szükség van valamilyen szintű fogtisztításra, hogy az ételmaradékok, ne maradjanak a szájüregben. Szükség lenne még naponta legalább egyszer a fogselyem használatára is, ami abban tud segíteni, hogy a fog és íny között lévő területet kitisztítsa. Ide ugyanis nem ér be a fogkefe, ezért a baktériumok és gombák nagy része itt telepszik le.

A rendszeres fogászati ellenőrzés szintén segít a problémák minél hamarabbi felismerésében. Fogorvoshoz menni, tényleg nem élvezetes dolog, de ha rendszeresen jársz ellenőrzésre, és rendesen ápolod a fogad, akkor olyan sok dolga nem lehet majd a fogaiddal. Hidd el a fogproblémák nem fognak maguktól elmúlni, inkább csak súlyosbodnak. Ha észleled a figyelmeztető jeleket, akkor addig menj, amíg még el tudod mondani, hogy hol fáj, mint már annyira be legyen gyulladva az ínyed, hogy beszélni se tudsz. Szélsőséges esetben akár a fogaidat is elveszítheted. Ha a Móricz Dental fogászatát választod, akkor még egy ilyen szélsőséges esetben sem kell a fogpótlás árak miatt aggodalmaskodnod!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Vércukor

A vérben mindig jelenlévő szőlőcukor (glukóz). Normális szintje éhgyomorra 4,5-5,5 mmol/l,... Tovább

HbA1c (hemoglobin-á–egy-cé)

A vérben cukrot megkötő fehérjeféleség (glikált hemoglobin). A HbA1c (hemoglobin-á-egy... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy	Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy
A fogak állapota nem csupán a szájüreg egészségére, hanem az általános egészségi...
A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség