Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

helyes táplálkozás, zsír, szénhídrát, fehérje, diétás élelmiszer

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


A cukorbetegség és a helyes táplálkozás

Egy általános szabály: a modern diabéteszes táplálkozásnál a legfontosabb az egészséges étkezés betartása, amely a nem cukorbetegek megfelelő táplálkozása is. Az evés és az ivás a hétköznapi ember életében fontos szerepet játszik. A dietetikusok legfőbb feladata, hogy megmutassák valójában mi is az a helyes és egészséges táplálkozás. Legtöbbször a helyes étkezés és – ha szükséges – súlycsökkentés is elegendő a vércukorszint csökkenéséhez. Fontos megemlíteni, hogy 2-es típusú cukorbetegséghez legtöbbször a túlsúlyon és az egészségtelen táplálkozáson át vezet az út. Friss gyümölcs, zöldség, saláta, tenger gyümölcsei, sovány hús, teljes kiőrlésű termékek, rizs, tészta vagy zsírszegény tejtermékek az alapjai az egészséges táplálkozásnak a dietetikusok szerint. Az egészséges táplálkozás irányelvei kimondják, hogy a napi változatos étrendben mindent szabad fogyasztani, de mértékkel. Éppen ezért az ösztönzésnek a táplálkozási ajánlások alapján kell határt szabni.    

Diétás élelmiszerek

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

 

 

 

A cukorbetegség és a zsír

 

Elsősorban a növényi eredetű zsírok fogyasztása ajánlható a cukorbetegeknek, különös tekintettel az igen alacsony transz-zsírsav tartalmú energiaszegény „light” margarinokra, a főző-, sütő-margarinra és az étolajra. Az étolajok koleszterint egyáltalán nem tartalmaznak. A cukorbetegek túlnyomó többsége esetében kívánatos az állati eredetű zsír teljes mellőzésével csak olajat és főzőmargarint használni, a vajat pedig teljes egészében margarinnal helyettesíteni az ételek elkészítésénél. Szükséges odafigyelni az energiaszegény készítmények helyes használatára is. Amennyiben például az alacsonyabb energiatartalmú „light” margarint kétszeres vastagságban kenik a kenyérre, veszélybe kerülhet az étrend energiaszegénysége.

 

 

A cukorbetegség és a szénhidrát

 

A cukorbeteg étrendjének legkörültekintőbben mérlegelendő alkotórészei a szénhidrátok, amelyek a legfőbb energiát szolgáltató tápanyagaink közé tartoznak. A szénhidrátok két fő csoportba sorolhatók: cukrok és keményítők csoportjába.
A már részben tárgyalt cukrok közül a diabeteszes étrendben mindenekelőtt a természetes formában előforduló laktóz (tej, aludttej, joghurt, kefír), a fruktóz, illetve a fruktóz, glükóz és szaharóz keverékei (gyümölcsökben, „diétás” befőttekben, lekvárokban, jamekben, „light” gyümölcs nektárokban) kaphatnak helyet. A laktóz közepes mértékben emeli a vércukor szintjét, ezért a tej, joghurt, kefir, stb. egy-két részre elosztva, 2-4 dl napi mennyiségben fogyasztható.

 

A cukorbetegek gyümölcsfogyasztása

A gyümölcsök fogyasztása – beleértve a citrusfélék mellett a hazai gyümölcsök túlnyomó többségét –, a korábbinál nagyobb mértékben javasolható. Természetesen a magasabb cukortartalmú banánból, szőlőből csak minimális mennyiséget, a cseresznyéből, meggyből, sárgabarackból többet, a görögdinnyéből, málnából, eperből még többet fogyaszthat a cukorbeteg. A napi mennyiség a különféle gyümölcsökből – szénhidráttartalmuk figyelembe vételével – 100-1000 g között ingadozhat, 3-4 részre elosztva. Tehát nem a szokásos kenyér, burgonya, rizs, tészta, stb. mellé, hanem részben vagy egészben helyettük fogyassza a gyümölcsöt a cukorbeteg.
A gyümölcsök kitűnően alkalmazhatók fogyókúrában is. Tartalmazzák ugyanis a szervezet számára feltétlenül szükséges szénhidrátot (ez esetben cukrokat), élelmi rostot, C-vitamint, fontos ásványi sókat, ugyanakkor magas víztartalmuk révén nagyon energiaszegények.
A cukrok mellett a szénhidrátok másik fontos előfordulási formája a keményítő, amely a gabonafélék (búza, rozs, kukorica, rizs), továbbá a burgonya, a szójabab és a száraz borsó, lencse, bab, valamint a gesztenye legfőbb alkotóeleme (20-70% közötti mennyiségben). Általuk jutunk a felvett szénhidrátok többségéhez. Velük szemben a színesfőzelékek, zöldségek, saláták többnyire 5% alatti mennyiségben tartalmaznak keményítőt.

 

A cukorbetegek kenyérfogyasztása


A kenyérfélék közül helytelen a zsemlét előnyben részesíteni. Kívánatosabb a magas rosttartalmú „barna” és „fekete” kenyerek fogyasztása. A speciális – szójás, sajtos, stb. – kenyerek csupán alig kevesebb szénhidrátot, viszont több zsiradékot tartalmaznak, ezért energiában gazdagabbak.
Minél kisebb energiatartalmú étrendre utalt a cukorbeteg, annál inkább zöldségek, főzelékek és gyümölcsök alakjában javasolható a szénhidrátok felvétele. A száraz hüvelyesek a legelőnyösebben használható élelmiszerek közé tartoznak nagyon alacsony glikémiás indexük miatt.

 

 

A cukorbetegség és a fehérjék

 

A fehérjéket említve általában állati eredetű élelmiszerekre gondolunk. Ez a nézet annyiban szorul kiigazításra, hogy a gabonából és a hüvelyesekből származó ételeink is jelentős (akár 10%-ot is meghaladó) mennyiségben tartalmaznak fehérjét. Ezt azért lényeges tudni, mert bár nem minden növényi fehérjét képes az emberi szervezet 100%-ban hasznosítani, a legújabb kutatások szerint mégis kívánatos, hogy ezek aránya a cukorbeteg étrendjében elérje az összes fehérjebevitel 50%-át. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy végérvényesen szakítani kell azzal a korábbi téves nézettel, amely szerint a cukorbetegnek „húst hússal” kell ennie.
Amelyik élelmiszer energiatartalma magas, annak nagy a zsírtartalma, amelyiké alacsony, annak kicsi a zsírtartalma is. Általában a zsírban (azaz energiában) szegényebbeket, mégpedig annál szegényebbet, minél energiaszegényebb a javasolt étrend. Tehát a cukorbetegek többségének nem kívánatos más fehérjetartalmú ételt fogyasztani, mint baromfit, sovány sertés- és marhahúst, halat. A száraz tészták tojástartalmát is beleszámítva átlagosan legfeljebb napi 2 tojás elfogyasztása engedhető meg, elsősorban a magas koleszterintartalom miatt.

 

 

A  cukorbetegek alkoholfogyasztása

 

Három fajtájukat kell elkülöníteni: a jelentős mennyiségben cukrot tartalmazókat és a cukrot kis mennyiségben, illetve egyáltalán nem tartalmazókat. A likőrök, desszert-borok, édes és félédes pezsgők, barna sörök magas cukortartalmuk miatt kerülendők, mivel erősen emelik a vércukorszintet. A világos sörök mérsékelt vércukor-emelkedést okoznak, ezért naponta 1 pohárnyi mennyiséggel fogyaszthatók (ez kb. fél zsemle vércukoremelő hatásának felel meg). A száraz borok, a „diabetikus” sör és főként a tömény szesz készítmények gátolják a máj glükóz-leadását, ezért elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegeknél is a vércukorszint meredek eséséhez vezethetnek. Ezért azt tanácsoljuk, hogy csak ritka alkalmakkor, legfeljebb egy pohárkával vagyis 50 ml-nyi mennyiségben éljen velük a cukorbeteg és egyidejűleg mindig fogyasszon némi szénhidrátot is. Továbbá nem szabad elfeletkezni az alkohol magas energia értékéről sem, mivel fokozott mértékben történő fogyasztásuk a testsúly nemkívánatos gyarapodását eredményezheti!

 

 

A cukorbetegek és a diétás élelmiszerek

Sok cukorbeteg még ma is úgy véli, elsősorban úgynevezett „diétás” élelmiszereket kell fogyasztania, ezért állandóan visszatérő panasz volt ezek választékhiánya a múltban, és nehezményezik magas árfekvését a jelenben. A cukorbetegeknek elsősorban nem „diétás” élelmiszereket kell fogyasztani, hanem étrendjüket – az eddig tárgyaltak értelmében – a „normális” élelmiszerekből kell összeállítani az ismertetett szempontok szerint. Az úgynevezett „diétás” élelmiszerek többsége, és az élelmiszeripar (kisrészben cukrászok) által cukorbetegek számára előállított édességek változatai többnyire arra alkalmasak, hogy a cukorbetegek komfort-érzetét növeljék. Joggal állítható, hogy teljes értékű lehet az étrend a „diétás” élelmiszerek túlnyomó többsége nélkül is, csupán az édes ízről lemondani nem tudók részére van ezeknek jelentősége.

 

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Mini salgó polc

Dexion kompatilbis, mini salgó polcok, amelyek erős acél lemezből készülnek a... Tovább

Humán inzulinok

Géntechnikával előállított, az emberi inzulinnal azonos molekulaszerkezetű és hatású... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Ezért kiemelten fontos az induló vállaltok számár a vízminőségének bevizsgálása Ezért kiemelten fontos az induló vállaltok számár a vízminőségének bevizsgálása
A vízvizsgálat elvégzése cégnyitás előtt fontos lépés lehet, különösen akkor, ha a...
Cukorbetegség okozta fekély - Minden amit érdemes tudnod! Cukorbetegség okozta fekély - Minden amit érdemes tudnod!
A cukorbetegség okozta fekélyek súlyos problémákat jelenthetnek a cukorbetegek számára, de...
Így segíthet a cukorbetegséggel küzdők problémáin egy diabetológus Így segíthet a cukorbetegséggel küzdők problémáin egy diabetológus
A diabetológusok kiemelkedő szerepet játszanak a cukorbetegséggel küzdők ellátásában és...
Hiába veszélyes a terhességi cukorbetegség, nem feltétlen van szükség inzulinra! Hiába veszélyes a terhességi cukorbetegség, nem feltétlen van szükség inzulinra!
A terhességi cukorbetegség (Gestational Diabetes Mellitus, GDM) egy komoly komplikáció, ami...
Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy	Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy
A fogak állapota nem csupán a szájüreg egészségére, hanem az általános egészségi...
A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
címkék: cukorbetegség megelőzése, egészséges életmód, étkezés, diéta