Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Kellemetlen lehelet: Cukorbetegként is tehetsz ellene

Diabetes Portál


Szerző: SzSz


Mi okozza a kellemetlen leheletet (és mit tehetsz ellene)?

A kellemetlen lehelet egy gyakori probléma, de ez sovány vigasz azoknak, akiket érint. A jelenség tudományos neve „halitosis”, és egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémák, míg máskor csupán az ember étrendje áll a hátterében. Szóval pontosan mitől is alakul ki a rossz lehelet, és mit tehetsz ellene? Az alábbiakban erről lesz szó!

Mi okozza a kellemetlen leheletet (és mit tehetsz ellene)?

Étrend

Leheletedet nagyban befolyásolja, hogy mit eszel és iszol.

Ezeket az ételek például jobb elkerülnöd!
 

Élelmiszerek, amik kiszárítják a szádat

A kellemetlen lehelet egyik oka, hogy az ember szájában elterjednek a rosszindulatú baktériumok (ők termelik a rossz szagokat). Ezeknek a baktériumoknak a szárazabb körülmények kedveznek, tehát azok az élelmiszerek, amik csökkentik a nyáltermelést (tehát kiszárítják a szádat), nagyban hozzájárulnak a kellemetlen lehelethez.

 

Erősebb szagú élelmiszerek

Egyes élelmiszerekről köztudott, hogy erősebb szaguk miatt kellemetlen leheletet okoznak – a fokhagyma a leghírhedtebb mind közül. A fehérjében, savakban, vagy cukorban gazdag étrendek és élelmiszerek szintén problémákat okozhatnak, ugyanis a baktériumok előszeretettel fogyasztják ezek maradékait az ember szájában.

 

Szájhigiénia

Mint olvashattad, a kellemetlen lehelet általában a baktériumok műve, amik könnyedén elterjednek az ember szájában, ha az illető nem figyel oda annak tisztán tartására.
Itt nem arról van szó, hogy valaki súlyosan elhanyagolja szájhigiéniáját – már az is problémákat okozhat, ha csak egyszer is kihagyod nap közben a fogmosást, vagy nem csináld elég alaposan. A baktériumok gyorsan összegyűlhetnek az ember szájában, ugyanis 5 óránként képesek szaporodni. 
Ezért van szükség napi legalább két fogmosásra, mindkét alkalommal két-két percen át, egy jó fogkefével és minőségi, magas fluorid-tartalmú fogkrémmel. Ajánlott naponta egyszer fogselymet is használni.
Figyelj oda arra is, hogy fogmosás után ne öblítsd ki a szádat, csak köpd ki a felesleges fogkrémet. Az utolsó öblítéssel kimosod a szádból a fogkrémet, aminek fluoridjai így nem épülhetnek bele a fogzománcba, és nem erősíthetik azt.

Ha a fentiekre eddig is odafigyeltél, és mégis kellemetlen leheletet tapasztalsz, akkor elképzelhető, hogy a nyelveden kell keresned a problémát, ugyanis azon is megtelepedhetnek a baktériumok, és a nyelv felületét ritkán szokás megmosni fogmosás közben. Szerezz egy jó nyelvkaparót, hogy eltávolíthasd nyelvedről a rátelepedett baktériumokat.

A szájvízről úgy tartják, hogy megszünteti a kellemetlen leheletet. Ez nem igaz, mert a legtöbb termék szimplán elfedi a szagokat, de nem szünteti meg a forrásukat.

 

Száraz száj

Szádat nyáltermelésed hivatott megmenteni attól, hogy kiszáradjon, de ez önmagában nem mindig elegendő. Ezer oka van annak, amiért érdemes rendszeresen vizet fogyasztani a nap folyamán, és a száraz száj megelőzése csupán egy ezek közül.
Mint fentebb olvashattad, a száraz körülmények kedveznek a rosszindulatú baktériumoknak, ezért jó, ha mindig van nálad egy palack víz, amit lassan eliszogathatsz. A nyáltermelést cukormentes rágóval is serkentheted szádban (kerüld a cukros rágókat, hiszen ezek pont, hogy a baktériumoknak kedveznek).
Próbáld kerülni továbbá a citrusfélék vízbe facsarását (pl. citromos víz), mert savtartalmukkal kárt tehetnek a fogzománcodban.

 

Dohányzás

Senkit sem szabadna meglepjen, hogy a dohányzás nagyban hozzájárul a kellemetlen lehelethez. Nem elég, hogy kiszárítja az ember száját (amiről már tudod, hogy a baktériumoknak kedvez), hanem maga a nikotin is kellemetlen szagot kölcsönözhet az ember leheletének.
A dohányzás be is „piszkíthatja” a nyelvet, és ez a jelenség is okozhat kellemetlen szagokat a szájban.
Mindebben talán a legrosszabb, hogy mivel a dohányzás lassan tönkreteszi az ember szaglását is, az illető nem is veszi észre, hogy kellemetlen szagú a lehelete.

 

Szájegészségügyi problémák

Többféle egészségügyi probléma is okozhat kellemetlen leheletet. Ha nem kezelik őket időben, a fogínybetegségek, a fogszuvasodás, és a laza felnőtt fogak is rossz lehelethez vezethetnek.
Bármi is legyen az ok, minden ilyen probléma mielőbbi orvosi segítségre szorul, különben súlyosabb szövődményeik is lehetnek, mint a kellemetlen lehelet.
Ha pedig egészségügyi háttere van leheletednek, akkor hiába mosod fogaidat rendesen, és figyelsz oda az étkezésedre – ideje elmenni a fogorvoshoz!

Ha régen jártál fogorvosnál, és kellemetlen leheleted, akkor a Rosental fogorvosai segítenek feltárni a probléma hátterében álló okot és segítenek rajta. Kérj időpontot rendelőjükbe az alábbi linken: Fogkő leszedés!

 

Kalóriaszegény étrendek

Ha diétázni kezdtél, és most úgy érzed, hogy leheleted kellemetlenné vált, akkor nincs kizárva, hogy ezeknek közük van egymáshoz.
A diétázás, különösen a kalóriaszegény étrendek különféle folyamatokat indítanak be az ember szervezetében. Ha tested nem képes energiához jutni a bevitt kalóriákból, akkor tested tartalékait használja majd fel ehhez. Ezt a folyamatot ketózisnak nevezzük, amelynek melléktermékei a ketonok – ezeknek van olyan kellemetlen szaguk.
Az ilyen étrendek egyébként sem egészségesek, és a kellemetlen lehelet csupán egy ok a sok közül, ami miatt érdemes elkerülni őket.

Gyógyszerek

Egyes gyógyszerek, mint például az antihisztaminok, az antidepresszánsok, a vízhajtók, a fogamzásgátlók, illetve egyes vitamin-kiegészítők is kihathatnak arra, hogy tested hogyan bánik el a baktériumokkal. Ez fokozhatja a fogínybetegségek kockázatát, illetve az azzal járó kellemetlen szagokat is.

Egyéb betegségek

Egyes betegségek is okozhatnak kellemetlen leheletet, különösen, ha a szájüreget és a torkot is érintik. A mandulagyulladás például a baktériumok elterjedéséhez vezet, és ez kellemetlen leheletet okozhat.
Amennyiben a kellemetlen szagok mögött efféle egészségügyi problémák állnak, akkor első körben a kiváltó okot kell megszüntetni, majd megfigyelni, hogy a lehelet továbbra is fennáll-e
A legtöbb esetben fogorvosi segítségre lesz szükséged a probléma forrásának megállapításához.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Hajnali jelenség

Kora reggeli órákban jelentkező vércukoremelkedés. Ennek kivédése sokszor komoly problémát... Tovább

Cink

A cink alapvető nyomelem. Jelenléte mintegy 300 enzim működéséhez szükséges az emberi... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Ezért kiemelten fontos az induló vállaltok számár a vízminőségének bevizsgálása Ezért kiemelten fontos az induló vállaltok számár a vízminőségének bevizsgálása
A vízvizsgálat elvégzése cégnyitás előtt fontos lépés lehet, különösen akkor, ha a...
Cukorbetegség okozta fekély - Minden amit érdemes tudnod! Cukorbetegség okozta fekély - Minden amit érdemes tudnod!
A cukorbetegség okozta fekélyek súlyos problémákat jelenthetnek a cukorbetegek számára, de...
Így segíthet a cukorbetegséggel küzdők problémáin egy diabetológus Így segíthet a cukorbetegséggel küzdők problémáin egy diabetológus
A diabetológusok kiemelkedő szerepet játszanak a cukorbetegséggel küzdők ellátásában és...
Hiába veszélyes a terhességi cukorbetegség, nem feltétlen van szükség inzulinra! Hiába veszélyes a terhességi cukorbetegség, nem feltétlen van szükség inzulinra!
A terhességi cukorbetegség (Gestational Diabetes Mellitus, GDM) egy komoly komplikáció, ami...
Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy	Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy
A fogak állapota nem csupán a szájüreg egészségére, hanem az általános egészségi...
A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
címkék: