Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A tartósan jó vércukorérték véd a szövődményektől!

Diabetes Portál

 Olvasva: 2118 alkalommal


A tartósan jó vércukorérték véd a szövődményektől!


 Találtam egy jó cikket a vércukor mérésről, gondoltam, közre adom nektek is!

 

A diabetes mellitus a világ leggyakoribb idült betegségei közé tartozik. A cukorbetegek száma Magyarországon 2009-ben már a 800.000 főt is meghaladta. Ennek kb. 90%-a 2-es, 10%-a 1-es típusú cukorbetegség.

 

Vércukor mérés 1-es tipusú diabétesz esetében

 

Az 1-es típusú diabétesz során az inzulint termelő sejtek elpusztulnak, abszolút inzulinhiány alakul ki. Az esetek többsége 35 éves kor előtt jelentkezik. A beteg általános állapota gyorsan romolhat, jellemző a szélsőséges vércukor-ingadozás, a szervezetben jelentős mennyiségű aceton szintézis, valamint a kiszáradás és kóma fokozott veszélye.

 

Vércukormérés 2-es tipusú diabétesz esetében

 

2-es típusú diabétesz esetén az inzulint érzékelő sejtfelszíni receptorok érzéketlenek a hormonnal szemben ("inzulinrezisztencia"). 

A szervezet a cukoranyagcsere egyensúlyát csak egyre fokozódó inzulintermeléssel tudja biztosítani. Gyakoribb 35 év feletti, hasi elhízást mutató, hipertóniás betegeknél, jellemző rájuk a vérzsírok fokozott vérszintje is.

 

A gyakori vércukor méréssel csökkenthető a szövődmények kockázata!

 

A cukorbetegség megfelelő terápia nélkül olyan súlyos szövődményekkel járhat, mint a szexuális zavarok, a szívinfarktus, a látásromlás, a vese-elégtelenség, agyvérzés vagy végtagvesztés. Az ún. metabolikus szindróma, mely hasi elhízással, magas vérnyomással, magas vérzsírértékekkel, csökkent cukortoleranciával jár, és a 2-es típusú diabétesz "előszobájának" is szokás nevezni, hazánkban minden 5. embernél tetten érhető, vagyis a népesség 20%-át érinti. 

 

A gyakori vércukorszint-mérés és megfelelő terápia segítségével a szövődmények kockázata csökkenthető!

 

Minél pontosabban mérhető a vér cukorszintje, annál hatékonyabban kezelhető a cukorbetegség!

 

Kinek ajánlott a rendszeres vércukormérés? 

 

A cukorbetegek többségének állapota diétával, illetve diétával és tablettával egyensúlyban tartható, de az inzulinra szorulók számára nyilvánvalóan elkerülhetetlen a napi (többszöri) vércukormérés, ugyanis így ellenőrizhetik a terápia hatékonyságát, követhetik vércukorszintjük alakulását.

 

A nem inzulinnal kezeltek közül is egyre többen igénylik anyagcsere állapotuk otthoni ellenőrzését, ugyanis így rendszeresen, pontosan, személyükre érvényesen megismerhetik az egyes ételek vércukorszint emelő hatását, s ami különösen fontos, mindig biztosan tudhatják, hogy az esetlegesen fellépő rosszulléteik mögött nem áll-e kiugróan magas, vagy alacsony vércukorérték.

 

Mit jelent pontosan a rendszeres vércukormérés?

 

Napi méréseket: az éhgyomri vércukorérték meghatározása mellett igen fontos a főétkezések (reggeli, ebéd, vacsora) után két órával mért értékek meghatározása és a kapott adatok rögzítése a kezelési naplóba.

 

Időszakos méréseket: a "környezetváltások", a nyári szabadság, az otthontól távol töltött idő, a fokozott aktivitás még inkább indokolja, hogy a cukorbeteg a szokásosnál is gyakrabban ellenőrizze vércukorszintjét, s az eredmény függvényében - az orvosával megbeszéltek szerint - alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez.

 

Minél pontosabban mérhető a vér cukorszintje, annál hatékonyabban kezelhető a cukorbetegség. Az Ön által otthon mért, és a kórházban meghatározott vércukorszint eltér egymástól. (Az ujjbegyből vett vér sejtekben gazdag, kórházban viszont sejtmentes vérplazmát használnak a méréshez. A teljes (pl: ujjbegyből vett) vér, és a vérplazma cukorszintje között átlagosan 11% eltérés mutatható ki. A kezelés beállításához eddig a két értéket felváltva vették figyelembe. Az új típusú készülék a szükséges átszámítást automatikusan elvégzi.)

címkék: