Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Kell-e félnem az éjszakai hipoglikémiától?

Diabetes Portál

 Olvasva: 2899 alkalommal


Kell-e félnem az éjszakai hipoglikémiától?


 

 

Kell-e félnem az éjszakai hipoglikémiától? Hogyan lehet észrevenni alvás közben?

 

 

 

Éjszakai hipoglikémia akkor fordul elő, ha az este adott bázisinzulin túl sok. Ilyen szempontból főleg az ún. NPH típusú ("zavaros") inzulinok lehetnek veszélyesek, mert van valamekkora csúcshatásuk.

Ezért, ha NPH inzulin mellett a lefekvés előtti vércukor közel normális (8 mmol/l alatt van), akkor előfordulhat, hogy ez az éjszakai bázisinzulin a hipoglikémiás tartományba viszi le a glukózszintet. Az újabb bázisinzulinok (hosszú hatású analógok: glargine, detemir) esetében a veszély kisebb, mert ezeknek nincs számottevő csúcshatása.

 

Az éjszakai hipoglikémiát sokszor abból lehet észrevenni, hogy reggel a vércukor magas. Ez azért van, mert bár a beteg alszik, a szervezet dolgozik. Észreveszi a vércukorszint leesését, és elkezd ellene dolgozni, megemelkedik a vércukoremelő hormonok szintje.

Az inzulinszint ezt nem tudja követni, ezért a test túllő a normál tartományon, magas vércukorértéket észlelünk ébredéskor. Ezt nevezik első leírója, Somogyi Mihály magyar származású biokémikus után Somogyi-effektusnak.

 

A gond az, hogy természetesen az is magas reggeli vércukorértéket okoz, ha az esti inzulin kevés, nemcsak az, ha sok. A két eset legkönnyebben hajnali vércukorméréssel különíthető el. Gyanú esetén érdemes egyszer-kétszer felébreszteni magunkat hajnali 3-kor.

Ha nem tesszük, akkor is vannak gyanújelek, tünetek, amelyek segíthetnek felismerni: például reggel nyugtalan alvásból izzadtan ébredünk.

 

Ha éjszakai hipoglikémiára gyanakszunk, de nem bírjuk a hajnali kelést, csökkentsük az esti inzulint. Ha a reggeli magas értéket a Somogyi-effektus okozta, akkor az érték javulni fog.

Ha van hálótársunk, aki hajnalban észleli a gyanús tüneteket, kérjük meg, hogy ébresszen fel, mérjen vércukrot, és "tömjön belénk" némi, előre kiszámolt mennyiségű szénhidrátot. Ismétlődő hipoglikémiák esetén, ha magunk nem boldogulunk a megoldással, keressük fel kezelőorvosunkat, akár soron kívül is.

 

 

 

Közreadta: telepathic, aki  64 évesen már sokmindent tud a cukorbetegségéről….és az NPH tipusú „ zavaros „  éjszakai inzulint használja…

 

címkék: