Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegségek és a fogak összefüggései

Diabetes Portál


Szerző: SzSz


A cukorbetegség és a fogak egészsége

A cukorbetegség a modern kor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája. Nem elég, hogy a lakosság jelentős hányada szenved a cukorbetegség valamelyik típusában, sokan egyáltalán nincsenek is tisztában állapotukkal. A cukorbetegség a szervezet cukorfeldolgozó képességét befolyásolja. Minden elfogyasztott élelmiszer cukorrá válik szervezetünkben, és ezt a cukrot később az energiatermeléshez hasznosítjuk. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők szervezete nem termel elegendő inzulint. Az inzulin az a hormon, amely eljuttatja a cukrokat a vérből azokhoz a sejtekhez, amelyeknek energiára van szükségük. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők szervezete nem reagál az inzulinra. Mindkét típus magas vércukorszint kialakulásához vezet, ami kárt tehet az ember szemeiben, idegeiben, veséjében, szívében és egyéb szervekben is. De mi köze van a cukorbetegségnek az ember fogaihoz? Hogyan őrizhetjük meg szánk egészségét és magabiztos mosolyunkat? Mindehhez először is meg kell ismerkednünk a cukorbetegség tüneteivel, illetve, hogy milyen hatással vannak szánkra.  

A cukorbetegség és a fogak egészsége

A nem kezelt cukorbetegség tünetei

A cukorbetegség árulkodó jelei a test minden részére kihatnak. Egy vérvétel után például orvosa közölheti önnel, hogy magas a vércukorszintje. Előfordulhat, hogy gyakran fokozottan szomjas, vagy gyakran érez vizelési ingert. Gyakori tünetek még a fáradtság és a súlyveszteség is. Amennyiben a vércukorszint túl alacsonnyá válik a cukorbetegség miatt, még eszméletét is elvesztheti.
Ha nem kezelik, a cukorbetegség száját is megtámadhatja:

  • Nyáltermelése csökkenhet, ami száraz érzetet okozhat szájában.
  • A nyál természetes védőanyagként szolgál fogai számára, nyál hiányában éppen ezért fokozódik a lyukas fogak kockázata.
  • Ínye gyakran begyulladhat vagy vérezhet.
  • Nehézkessé válhat az ízlelés.
  • A száj sebei lassabban gyógyulhatnak.
  • Fogékonyabbá válhat a száj belső fertőzéseire.
  • A cukorbeteg gyerekeknél a fogak a megszokottnál korábban jelenhetnek meg.

 

Miért fogékonyabbak a cukorbetegek az ínybetegségre?

Mindannyiunk szájában több milliárd apró baktérium él. Ha ezek a baktériumok letelepednek az ember fogínyében, akkor ez periodontális betegséghez, azaz fogínybetegséghez vezethet. Ez a krónikus, gyulladásos betegség kárt tehet az fogínyben, a fogakat helyükön tartó szövetekben és akár a csontokban is.
A periodontális betegség a legelterjedtebb fogászati betegség a cukorbetegek között. A kor előrehaladtával egyre gyengül a vércukorszint szabályozása, ami fogínyproblémákhoz vezethet. A cukorbetegségben élők szintén a gyenge vércukorszint-szabályozás miatt fogékonyabbak a fogínybetegségre.
Mint minden fertőzés, a súlyosabb fogínybetegség is feljebb viheti az ember vércukorszintjét. A cukorbetegség épp emiatt nehezen szabályozható, mert a szervezet fogékonyabb a fertőzésekre, és nehezebben tud védekezni a fogínyt megtámadó baktériumok ellen.

 

Hogyan segíthet fogorvosa cukorbetegsége kezelésében?

Először is nagyon fontos, hogy rendszeresen eljárjon fogorvosi vizsgálataira. Az eddigi kutatások szerint a fogínybetegség kezelésével javítható a cukorbeteg páciensek vércukorszint-szabályozása, ami lassíthatja a betegség terjedését.
A szájhigiénia megőrzése és a rendszeres profi tisztítások javíthatják a HbA1c teszt eredményeit, amely az előző három hónap átlagos vércukorszintjét méri meg. Lényegében azt jelzi, hogy a páciens mennyire eredményesen kezeli cukorbetegségét.

Ha Ön is szeretne megbízható fogorvost fogai egészsége és cukorbetegségének kezelése érdekében, akkor válassza a Rosental Fogászatát, ahol segítenek Önnek fogászati problémái kezelésében. Keresse fel rendelőjüket és kérjen időpontot fogászati szűrővizsgálatra az alábbi linkre kattintva: Magán fogorvos!

 

Hasznos tanácsok a száj egészségének megőrzésére

Az önálló szájápolás, illetve a rendszeres fogorvosi vizsgálatok és tisztítások elengedhetetlenek mosolya megőrzéséhez, és akár a cukorbetegség előrehaladását is lassíthatják. Íme néhány hasznos tanács, amelyek segíthetnek mindebben:

  • Szabályozza vércukorszintjét. Szedje az orvosi javaslat szerint gyógyszereit, illetve próbáljon átszokni egy egészségesebb életmódra (étrend és testmozgás terén is). A helyes vércukorszint megőrzése segíthet a száj baktériumos és gombás betegségei elleni védekezésben, illetve enyhítheti a száj szárazságát is, amely szintén gyakori a cukorbetegeknél.
  • Kerülje a dohányzást.
  • Amennyiben bármilyen kivehető fogpótlót visel, minden nap alaposan tisztítsa meg azt.
  • Napi szinten legalább két alkalommal mosson fogat puha fogkefével, és tisztítsa meg a fogak közötti részeket is.
     



Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Insulin sensitizer készítmények

Inzulinrezisztenciát csökkentő és ez által inzulinérzékenységet fokozó... Tovább

Szenzoros vércukorszint-mérő

  a vércukormérők korszerű csoportja, amelyek esetében nem a tesztcsík... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget
A vérben mért magas inzulinszint évekkel a cukorbetegség kialakulása előtt figyelmeztethet....
Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor! Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor!
A cukorbetegség kezelésében nem csak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor...
Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai
Az inzulinterápia kulcsfontosságú kezelési mód a cukorbetegek számára, különösen...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, étkezés, diéta