Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegségek és a fogak összefüggései

Diabetes Portál


Szerző: SzSz


A cukorbetegség és a fogak egészsége

A cukorbetegség a modern kor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája. Nem elég, hogy a lakosság jelentős hányada szenved a cukorbetegség valamelyik típusában, sokan egyáltalán nincsenek is tisztában állapotukkal. A cukorbetegség a szervezet cukorfeldolgozó képességét befolyásolja. Minden elfogyasztott élelmiszer cukorrá válik szervezetünkben, és ezt a cukrot később az energiatermeléshez hasznosítjuk. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők szervezete nem termel elegendő inzulint. Az inzulin az a hormon, amely eljuttatja a cukrokat a vérből azokhoz a sejtekhez, amelyeknek energiára van szükségük. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők szervezete nem reagál az inzulinra. Mindkét típus magas vércukorszint kialakulásához vezet, ami kárt tehet az ember szemeiben, idegeiben, veséjében, szívében és egyéb szervekben is. De mi köze van a cukorbetegségnek az ember fogaihoz? Hogyan őrizhetjük meg szánk egészségét és magabiztos mosolyunkat? Mindehhez először is meg kell ismerkednünk a cukorbetegség tüneteivel, illetve, hogy milyen hatással vannak szánkra.  

A cukorbetegség és a fogak egészsége

A nem kezelt cukorbetegség tünetei

A cukorbetegség árulkodó jelei a test minden részére kihatnak. Egy vérvétel után például orvosa közölheti önnel, hogy magas a vércukorszintje. Előfordulhat, hogy gyakran fokozottan szomjas, vagy gyakran érez vizelési ingert. Gyakori tünetek még a fáradtság és a súlyveszteség is. Amennyiben a vércukorszint túl alacsonnyá válik a cukorbetegség miatt, még eszméletét is elvesztheti.
Ha nem kezelik, a cukorbetegség száját is megtámadhatja:

  • Nyáltermelése csökkenhet, ami száraz érzetet okozhat szájában.
  • A nyál természetes védőanyagként szolgál fogai számára, nyál hiányában éppen ezért fokozódik a lyukas fogak kockázata.
  • Ínye gyakran begyulladhat vagy vérezhet.
  • Nehézkessé válhat az ízlelés.
  • A száj sebei lassabban gyógyulhatnak.
  • Fogékonyabbá válhat a száj belső fertőzéseire.
  • A cukorbeteg gyerekeknél a fogak a megszokottnál korábban jelenhetnek meg.

 

Miért fogékonyabbak a cukorbetegek az ínybetegségre?

Mindannyiunk szájában több milliárd apró baktérium él. Ha ezek a baktériumok letelepednek az ember fogínyében, akkor ez periodontális betegséghez, azaz fogínybetegséghez vezethet. Ez a krónikus, gyulladásos betegség kárt tehet az fogínyben, a fogakat helyükön tartó szövetekben és akár a csontokban is.
A periodontális betegség a legelterjedtebb fogászati betegség a cukorbetegek között. A kor előrehaladtával egyre gyengül a vércukorszint szabályozása, ami fogínyproblémákhoz vezethet. A cukorbetegségben élők szintén a gyenge vércukorszint-szabályozás miatt fogékonyabbak a fogínybetegségre.
Mint minden fertőzés, a súlyosabb fogínybetegség is feljebb viheti az ember vércukorszintjét. A cukorbetegség épp emiatt nehezen szabályozható, mert a szervezet fogékonyabb a fertőzésekre, és nehezebben tud védekezni a fogínyt megtámadó baktériumok ellen.

 

Hogyan segíthet fogorvosa cukorbetegsége kezelésében?

Először is nagyon fontos, hogy rendszeresen eljárjon fogorvosi vizsgálataira. Az eddigi kutatások szerint a fogínybetegség kezelésével javítható a cukorbeteg páciensek vércukorszint-szabályozása, ami lassíthatja a betegség terjedését.
A szájhigiénia megőrzése és a rendszeres profi tisztítások javíthatják a HbA1c teszt eredményeit, amely az előző három hónap átlagos vércukorszintjét méri meg. Lényegében azt jelzi, hogy a páciens mennyire eredményesen kezeli cukorbetegségét.

Ha Ön is szeretne megbízható fogorvost fogai egészsége és cukorbetegségének kezelése érdekében, akkor válassza a Rosental Fogászatát, ahol segítenek Önnek fogászati problémái kezelésében. Keresse fel rendelőjüket és kérjen időpontot fogászati szűrővizsgálatra az alábbi linkre kattintva: Magán fogorvos!

 

Hasznos tanácsok a száj egészségének megőrzésére

Az önálló szájápolás, illetve a rendszeres fogorvosi vizsgálatok és tisztítások elengedhetetlenek mosolya megőrzéséhez, és akár a cukorbetegség előrehaladását is lassíthatják. Íme néhány hasznos tanács, amelyek segíthetnek mindebben:

  • Szabályozza vércukorszintjét. Szedje az orvosi javaslat szerint gyógyszereit, illetve próbáljon átszokni egy egészségesebb életmódra (étrend és testmozgás terén is). A helyes vércukorszint megőrzése segíthet a száj baktériumos és gombás betegségei elleni védekezésben, illetve enyhítheti a száj szárazságát is, amely szintén gyakori a cukorbetegeknél.
  • Kerülje a dohányzást.
  • Amennyiben bármilyen kivehető fogpótlót visel, minden nap alaposan tisztítsa meg azt.
  • Napi szinten legalább két alkalommal mosson fogat puha fogkefével, és tisztítsa meg a fogak közötti részeket is.
     



Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Csökkent glukóztolerancia (IGT)

Az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közti állapot, mikor az éhgyomri... Tovább

Dietetikus

Dietetikus = táplálkozási tanácsadó Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

A pihentető éjszakai alvás 6 titka: ezek a tényezők befolyásolhatják a nyugodt alvásodat A pihentető éjszakai alvás 6 titka: ezek a tényezők befolyásolhatják a nyugodt alvásodat
A jó alvás értékes dolog, amely gyakran elkerül bennünket felgyorsult életünk során. A...
5 dolog, amit megtehetsz a halláskárosodás megelőzése érdekében 5 dolog, amit megtehetsz a halláskárosodás megelőzése érdekében
Elengedhetetlen a proaktív intézkedések megtétele hallása védelme és életminősége...
Ez történik a testeddel, ha mindennap eszel rizst Ez történik a testeddel, ha mindennap eszel rizst
Csakúgy, mint a kenyeret és a tésztát, a rizst is gyakran becsmérlik alacsony...
4 árulkodó jel, hogy szükséged lehet multivitaminra 4 árulkodó jel, hogy szükséged lehet multivitaminra
Az egészséges táplálkozás az egyik legjobb módja általános egészségi állapotod...
5 bevált módszer a jobb alváshoz, ha cukorbeteg vagy 5 bevált módszer a jobb alváshoz, ha cukorbeteg vagy
A cukorbetegség önkezelése megköveteli a mindennapi élet olyan aspektusainak kezelését,...
A gyulladáscsökkentő reggeli turmix, amit nem tudok abbahagyni A gyulladáscsökkentő reggeli turmix, amit nem tudok abbahagyni
Ez a zöld turmix élénk fanyar ízt kap a fagyasztott maracuja gyümölcsétől, a friss...
Vérző fogíny? 5 módszer a vérző íny ellen Vérző fogíny? 5 módszer a vérző íny ellen
Vérzik az ínyed? Még egy kisebb mennyiségű vér megjelenése a fogkefén is rögtön...
A belek fő támogatója: fogyaszd ezt a zöldséget az egészséges bélrendszerért A belek fő támogatója: fogyaszd ezt a zöldséget az egészséges bélrendszerért
Olyan zöldséget keresel, amely csodákat tesz a bélrendszered egészségével? Ha igen, akkor...
Így csökkentsd az édesség utáni vágyadat: a 8 legédesebb gyümölcs csoki helyett Így csökkentsd az édesség utáni vágyadat: a 8 legédesebb gyümölcs csoki helyett
Bár semmi gond nincs azzal, ha valami édeset eszel, de ha nehezen kielégíthető édesszájú...
6 ok, amiért mindig fáradt vagy (és mit tehetsz ellene) 6 ok, amiért mindig fáradt vagy (és mit tehetsz ellene)
A modern élet zsonglőrködésnek tűnhet. Megpróbálsz egyensúlyt teremteni a munka és az...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, étkezés, diéta