Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos

Diabetes Portál


Szerző: ZH


Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos

A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A helyettesítés csak átmeneti megoldást nyújt, és hosszú távon nem biztosítja az ellátás minőségét.

Borzalmas helyzetben a háziorvosi ellátás

Borzalmas helyzetben a háziorvosi ellátás


Az utóbbi években Magyarországon egyre súlyosbodó problémává vált a háziorvosi ellátás hiánya, különösen a kisebb településeken. A háziorvosok számának csökkenése és az elöregedő orvostársadalom miatt számos körzet marad betöltetlenül, ami komoly kihívások elé állítja az egészségügyi rendszert és az érintett lakosságot.

 

A háziorvosi ellátás helyzete Magyarországon


Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) adatai szerint több száz háziorvosi praxis betöltetlen az országban, és sok helyen csak helyettesítéssel tudják biztosítani az alapellátást. A tartósan betöltetlen körzetek száma folyamatosan növekszik, ami különösen a vidéki településeken okoz problémát, ahol az orvoshiány miatt az ellátás színvonala csökkenhet, és a betegek hosszabb várakozási idővel szembesülnek.

 

Az orvoshiány okai


Az orvoshiány több tényezőre vezethető vissza:


•    Elöregedő orvostársadalom: Sok háziorvos nyugdíjkorhatárhoz közeledik, és nincs elegendő fiatal szakember, aki átvenné a praxisokat.
•    Alacsony vonzerő: A háziorvosi pálya kevésbé vonzó a fiatal orvosok számára, részben a magas munkaterhelés és az alacsonyabb jövedelmi kilátások miatt.
•    Migráció: Számos orvos külföldön vállal munkát a jobb anyagi és szakmai lehetőségek miatt.

 

 

A háziorvos helyettesítés szerepe


A betöltetlen praxisokban gyakran helyettesítő orvosok látják el a feladatokat. A helyettesítés azonban nem jelent hosszú távú megoldást, mivel a helyettesítő orvosok gyakran több körzetet is ellátnak, ami túlterheltséghez vezethet. Ráadásul a helyettesítés minősége és folyamatossága nem mindig garantálható, ami a betegek számára bizonytalanságot okozhat.

 

Jogszabályi háttér


A jogszabályok szerint a háziorvosi körzet akkor minősül tartósan betöltetlennek, ha az ellátási kötelezettségnek hat hónapot meghaladóan csak helyettesítéssel tudnak eleget tenni. Ilyen esetekben az önkormányzatoknak és az egészségügyi hatóságoknak intézkedniük kell az ellátás biztosítása érdekében.

 

Lehetséges megoldások


Az orvoshiány kezelésére több stratégia is felmerült:


•    Praxisközösségek létrehozása: A betöltetlen és tartós helyettesítéssel működő praxisok csatlakozhatnak praxisközösségekhez, amelyek célja az erőforrások összevonása és az ellátás színvonalának javítása.


•    Anyagi ösztönzők: Az állam különböző támogatásokkal próbálja vonzóbbá tenni a háziorvosi pályát, különösen a hátrányos helyzetű térségekben.


•    Képzési programok: A háziorvosi képzés népszerűsítése és a rezidensek számára nyújtott ösztöndíjak növelhetik a pálya iránti érdeklődést.

 

A háziorvosi ellátás hiánya súlyos probléma, amely azonnali beavatkozást igényel. Az orvoshiány nemcsak az egészségügyi rendszerre, hanem a lakosság egészségi állapotára is negatív hatással van. A helyettesítés átmeneti megoldást jelenthet, de hosszú távon fenntartható és minőségi ellátást csak a háziorvosi praxisok betöltésével lehet biztosítani.


Amennyiben Ön háziorvos, és szívesen vállalna helyettesítést a rászoruló településeken, számos lehetőség áll rendelkezésére. A háziorvos helyettesítés nemcsak szakmai kihívást jelent, hanem hozzájárulhat a közösségek egészségének megőrzéséhez is. További információkért és aktuális helyettesítési lehetőségekért keresse fel az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapját.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

CGMS

A Continuous Glucose Monitoring System angol rövidítése. A bőr alá helyezett szenzor és egy... Tovább

Ketontestek

Kémiai szempontból ún.keton funkcióscsoprtot tartalmazó vegyületek, melyeknek jellegzetesen... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, 3-as típusú cukorbetegség, bulvár, színes hír, cukorbetegség megelőzése, egészséges életmód, étkezés, diéta, inzulin, Kutatás, terhességi cukorbetegség