Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Igazságok és tévhitek a koleszterinmumusról...

Diabetes Portál

 Olvasva: 1978 alkalommal


Igazságok és tévhitek a koleszterinmumusról...


2009.01.06 a „Nana” hírleveléből:

Igazságok és tévhitek a koleszterinmumusról..

 

Manapság már szinte mindenki tudja, hogy az egészség megőrzésének fontos része a magas koleszterinszint elkerülése, csakhogy az a lényeges információ gyakran elfelejtődik, hogy a koleszterin a szervezet nélkülözhetetlen alkotórésze is egyben. A koleszterinre minden élő sejtnek szüksége van.

 

Ha azonban valakinek hosszú ideig magas a koleszterinszintje, súlyos betegségekre számíthat. Szívünkre figyelve A koleszterinszintet többnyire rossz mumusként emlegetjük. Az egészségügyi kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a szívbetegségek megelőzéséhez, és a szív optimális állapotban tartásához a szervezetben lévő koleszterinszint csökkentése szükséges. Csakhogy nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a koleszterinnek pozitív hatásai is lehetnek.

 

Hiszen a szervezet által termelt koleszterin részt vesz a sejthártyaképződésben, az idegek "munkájában", a nemi és a stresszhormon kialakulásában, az epe termelődésében és a D-vitaminképzésben. Óvatosnak kell tehát lenni a koleszterin megítélésében. A Janus-arcú koleszterin A koleszterin nagy részét (70–80 százalékát) maga a szervezet állítja elő, és csak a fennmaradó rész képződik az elfogyasztott táplálékból.

 

Mint ismeretes, kétféle koleszterin van, és ezek egyensúlya adja az egészséges koleszterinszintet. Az LDL koleszterin a "rosszfiú", amely felelős azért, hogy a koleszterin lerakódik az artériákban, és így közrejátszik azok elzáródásában. A "jófiú" a HDL koleszterin az, melyet ma már hasznosnak tartanak. Amolyan "aknaszedőként" működik, visszajuttatja a koleszterint a májba, ahol feldolgozásra kerül, kiválasztódik és lebomlik a szervezetből.

 

A koleszterinszint korfüggő

A kor előrehaladtával emelkedik az értéke, így az összkoleszterin normális határát 4 és 6 millimól/liter értéknél húzzák meg. Sok orvos szerint a 4,1 millimól/liter alatti koleszterinszint megvédi a szervezetet az érelmeszesedéstől. Érdemes tudni, hogy a koleszterinek közé tartozik a „jó” koleszterin is (HDL) 1,42 millimól/liter érték fölött kell hogy legyen.

 

A „rossz”, azaz az LDL-kolszterint szintje pedig maximum 3,4 millimól/liter lehet. A szintén a vérzsírokhoz tartozó triglicerid értéke nem lehet több, mint 1,7 millimól/liter. Kockázatos magasságok Előfordulhatott, hogy a karácsonyi ünneplések alatt kicsit elengedted magadat és engedékenyebb voltál az egészségtelennek mondható ételekkel szemben.

 

Ám mivel a magas koleszterinszintnek nincsenek jellegzetes testi tünetei - viszont az emberek 70 százalékának magas a koleszterinszintje -, a kórházi kezeléseket megelőzendő, az új esztendő kezdetével érdemes időt szánnod rá, és orvoshoz fordulnod, hogy koleszterinszint vizsgálatot kérj.

 

A magas koleszterinszint kockázati tényezői

 

• dohányzás, • magas vérnyomás, • magas vérzsírtartalom, • túlsúly, • jelentős mennyiségű alkohol fogyasztása, • fokozott telítettzsír-bevitel, • sok só fogyasztása (napi 6 g fölött), • mozgáshiány, • cukorbetegség, • állandó stressz

 

Hogyan csökkenthető a koleszterinszint?

 

Nem túl bonyolult, csak kitartás és nagy életmód váltá szükséges hozzá. A szervezet koleszterinszintjét a táplálék koleszterintartalmának csökkentésével kontrolálhatod, illetve módosíthatod a belső szintézis csökkentésével is.

A Magyar Szív Egyesület szerint a táplálkozásbeli és életmódbeli változtatásokkal, valamint megfelelő gyógyszerek szedésével jelentős hatást érhetsz el, így mérsékelheted ereid elmeszesedését.

• Egyél több teljes őrlésű lisztből készült ételt! Korpás kenyeret, barna rizst és barna tésztát, zabkását – mindegyikük javít a koleszterinszinten.

• Fogyassz alacsony zsírtartalmú tejtermékeket! A szója olyan zsírokat tartalmaz, melyek nem emelik az LDL koleszterin szintjét. A mérsékelt mennyiségű szójafehérje védelmet nyújthat a szívbetegségekkel szemben.

• Főzz olívaolajjal! Csökkentsd a minimumra a felhasznált zsírmennyiséget. • Fogyassz kevesebb vajat vagy margarint! Ezekből már egy adag is növeli a LDL koleszterinszintet.

• A hús helyett válasszd a halat! Ha mégsem tudsz lemondani a húsról, vágd le róla az összes látható kövér részt. A sovány csirke, pulyka és a vad húsa a legjobb választás.

 

 

© 2009 Axel Springer cikke nyomán közreadta – telepathic - ,aki nemcsak cukorbeteg, hanem infarktus után is lábadozik három éve…

 

címkék: