Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mi is az az inzulin, miért kell, mi van, ha a szervezet nem termel eleget, mi az az inzulinrezisztencia?

Diabetes Portál


Inzulin

 

  

Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése.

 

A polipeptid szerkezetû hormont a hasnyálmirigy béta sejtjei termelik. Az inzulin 6000 dalton körüli molekulatömegû polipeptid. 2 láncból áll, amelyeket diszulfid-hidak kapcsolnak össze. Az A-lánc 21, a B-lánc 30 aminosavat tartalmaz. A különbözõ fajok inzulinja között aránylag kicsi a különbség. A szarvasmarha inzulin 3, a sertés inzulin csupán 1 aminosavban tér el az emberi inzulin összetételétõl.

 

Kapcsolódó fórum téma: Kell-e nekem már az inzulin?


A hasnyálmirigy inzulin termelése

 

A normál hasnyálmirigy napi 40 - 50 egység inzulin elõállítására képes. A hasnyálmirigy béta sejtjei által termelt inzulin mintegy 50%-a elbomlik a májban. Az elválasztott inzulin közel 25% a vesében bomlik le és távozik a szervezetbõl.

 

Az inzulin szerepe az anyagcserében

 

Az inzulin alapvetõ szerepet játszik a szervezet anyagcsere folyamataiban. Az inzulin aktiválja az intracelluláris glukóz, aminosav és zsirsav felhasználás/raktározás enzimeit, gátolja a glukoneogenezist és az ellenregulációs hormonok által kiváltott katabolikus folyamatokat, mint a glikogén, zsir és fehérje lebontása. Az elégtelen inzulin hatás a szénhidrátanyagcsere kárositása mellett kóros eltéréseket okozhat a fehérje és lipid metabolizmusban is.

 

Az inzulin mint gyógyszer

 

Az inzulin ma is az elsõszámú gyógyszer a diabetes mellitus terápiájában. A farmakológiás inzulin-szubsztitúció részben vagy teljesen rendezi a szervezet anyagcsere egyensúlyát. Cukorbetegek kezeléséhez nagyszámú inzulin készitmény áll rendelkezésre. A vérbe jutott inzulin aktivitása döntõen a beteg inzulin érzékenységétõl függ de mellett a vérben lévõ inzulin antitestek is befolyásolhatják. Ezek megkötik a keringõ inzulint és ezáltal meggátolják/késleltetik hatását.

 

Az inzulinkezlés

 

Az inzulinkezelés során különbözõ, akut és krónikus mellékhatások fordulhatnak elõ. Az inzulin leggyakoribb akut  fiziológiás "mellékhatása" a hipoglikémia, amely az  abszolut vagy relativ inzulintöbblet  következménye. Szintén az élettani mellékhatások csoportjába tartozik a diabetesz manifesztációját követõ elsõ inzulinadás során, vagy ketoacidózis kezelésekor jelentkezõ ödéma.  Ez a szemlencse megduzzadása, rugalmasságának elvesztése révén átmeneti látásromláshoz, homályos látáshoz vezethet, mely spontán rendezõdik. Fiziológiás jellegû a tachycardia is, mely a vénák tónusának inzulin okozta csökkenésével magyarázható.

 

Az inzulin és a szövődmények, az inzulinrezisztencia

 

Az inzulin adását követõ, krónikus, nem fiziológiás szövõdmények közé tartozik az antitesképzõdés, az inzulin-allergia és immunológiai inzulinrezisztencia, valamint a lipodisztrófia is. Cukorbetegekben a szervezett néha ilyen antitestekkel védekezik a sertés és marha inzulinokkal szemben. Ellenanyagok az inzulin fehérje természetébõl adódóan a mai nagy fokban tisztitott, humán inzulinok alkalmazása során is kialakulnak, a kezelést azonban többnyire nem befolyásolják. Humán inzulinkezelés során allergia igen ritkán alakul ki. 

 

Olvasson többet az inzulirnerisztenciáról itt: Az inzulinrezisztencia meghatározása

 

Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése.


címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, inzulin