Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Jobb alvás cukorbetegen: A jobb alvás kialakítása cukorbetegen időbe telhet, de megéri az erőfeszítést. Íme néhány tipp a kezdéshez. Egyszerre válassz ki egyet, hogy ne legyél túlterhelve.

Diabetes Portál


Szerző: NA


5 bevált módszer a jobb alváshoz, ha cukorbeteg vagy

A cukorbetegség önkezelése megköveteli a mindennapi élet olyan aspektusainak kezelését, amelyek befolyásolják a vércukorszintet. Az alvás az egyik olyan tényező, amely befolyásolhatja a vércukorszintet. A cukorbetegeknél nagyobb valószínűséggel fordulnak elő alvászavarok, például álmatlanság, obstruktív alvási apnoe, rossz alvásminőség. Ezenkívül a CDC szerint az elégtelen alvás a prediabétesz, a cukorbetegség és a metabolikus szindróma fokozott kockázatával jár együtt. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan lehet jobban aludni, ha cukorbeteg vagy.

Alvás cukorbetegen

Jobban szabályozd a vércukorszintedet

Ha azt tapasztalod, hogy a vércukorszinted messze elmarad a célszinttől, a tartományba helyezés segíthet abban, hogy jobban aludjon. Ha nem vagy biztos abban, hogy mik legyenek ezek a szintek, beszéld meg orvosoddal.

A cukorbetegség kezelésének egyszerű módosításai segíthetnek abban, hogy lefekvés előtt a számokat biztonságos tartományba helyezd. Például, ha több zöldséget eszel vacsora közben és kevesebb keményítőt vagy egy sétálsz este, mély légzést vagy nyújtást végzel vagy a gyógyszeres kezelés időpontját megváltoztatod már hatással lehet a vércukorszintre. Mivel nagyon sok olyan változó van, amely befolyásolja a vércukorszintet, az orvosoddal folytatott hibaelhárítás segít a jobb eredmények elérésében.

 

Legyen egy lefekvés előtti rutinod

A jobb alváshigiénia érdekében előnyös lesz egy következetes, kényelmes és pihentető éjszakai rutin kialakítása. Az a legjobb, ha olyan lefekvés előtti rutint alkalmazol, amely illeszkedik az életedhez. Ez a következőket foglalhatja magában:

•    Fürdés
•    Arcápolás, testápolás
•    Zene hallgatás
•    Könyv olvasása (nem eszközön) lefekvés előtt

A kényelem is fontos. Viselj bő szabású ruhát, és válassz olyan ágyneműt és párnát, amely megfelel neked. Tedd sötétre a szobádat, és tartsd szabályozottan a hőmérsékletet és a páratartalmat. Törekedj arra, hogy minden éjjel és nappal körülbelül ugyanabban az időben aludj el és ébredj fel. Ezek a viselkedések javíthatják az alvás minőségét és időtartamát, ami javíthatja a vércukorszintet.

 

Az elektronikus eszközök éjszakai kikapcsolása

A Sleep -ben megjelent 2020-as tanulmány szerint az elektronikus eszközök, köztük az okostelefonok lefekvés előtti használata fáradtsággal, negatív hangulattal és álmatlansággal jár együtt. Az ezen eszközök által kibocsátott kék fény növelheti az éberséget és megnehezítheti az elalvást, ami lerövidítheti az alvás időtartamát. Lefekvés előtt legalább egy órával kerüld a képernyőnézést, és ne hagyd a telefont az ágy mellett. Ez megakadályozhatja, hogy lefekvés előtt görgess.

 

Rendszeres testmozgás

A rendszeres testmozgás számos előnnyel jár a cukorbetegek számára. Az edzés csökkenti az inzulinrezisztenciát, ami azt jelenti, hogy szervezeted érzékenyebbé válik az inzulinra. Az inzulin egy hormon, amely segít a cukornak a vérből a sejtekhez való eljuttatásában. A CDC szerint a rendszeres testmozgás nemcsak javítja a vércukorszintet, hanem csökkenti a szívbetegségek kockázatát, egészségesebb súlyt és jobb alvást eredményez. Kezdd kicsiben, csinálj valamit, amit élvezel és fokozatosan építsd fel; csak napi 10 perc jobb, mint a semmi. Mielőtt bármilyen új edzést elkezdenél, beszéld meg orvosoddal.

 

Kerüld a koffeint délután és éjszaka

A koffein stimuláns, hatása nagyon változó. A koffeinszint legnagyobb emelkedése általában 30 perccel a fogyasztás után következik be; ennek hatása azonban két-tíz óráig tarthat. Az olyan tényezők, mint az elfogyasztott koffein mennyisége, a koffein-anyagcsere, a tolerancia és a felezési idő (mennyi ideig tart a koffein metabolizmusa) mind szerepet játszanak abban, hogy valaki hogyan reagál. A későbbi délutáni vagy esti fogyasztás növelheti az éberséget , megnehezítheti az elalvást és ronthatja az alvás minőségét. Ezen okok miatt gyakran ajánlott kerülni a koffeinfogyasztást hat-nyolc órával lefekvés előtt.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabetes mellitus (diabétesz mellitusz)

lásd: cukorbetegség   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Raklapos állványok

Raklapos állványok, raklaptárolók, raklaptároló állványok. Különböző megnevezésekkel... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség gyerekkorban? Ezt kell róla tudnod! Cukorbetegség gyerekkorban? Ezt kell róla tudnod!
Bár a cukorbetegség leggyakrabban felnőtteknél fordul elő, sajnos egyre gyakoribbá válik a...
Édesítőszer kisokos: Milyen édesítőszereket használhatunk cukorbetegként? Édesítőszer kisokos: Milyen édesítőszereket használhatunk cukorbetegként?
A cukorbetegség (diabétesz) olyan krónikus állapot, amelyben a vércukorszint szabályozása...
Tényleg hatékony a 120 grammos szénhidrát diéta cukorbetegnek? - Ezt kell tudni róla! Tényleg hatékony a 120 grammos szénhidrát diéta cukorbetegnek? - Ezt kell tudni róla!
Az egészséges étkezés és a cukorbetegség kezelése között szoros összefüggés van. A...
Banánfogyasztás cukorbetegként - Tényleg kerülni kell a banánt? Banánfogyasztás cukorbetegként - Tényleg kerülni kell a banánt?
A diéta kulcsfontosságú szerepet játszik a cukorbetegség kezelésében, és sokan azonnal...
Erre cseréld le a nutellát: Legjobb alternatívák a csokikrém helyett cukorbetegek számára Erre cseréld le a nutellát: Legjobb alternatívák a csokikrém helyett cukorbetegek számára
A reggeli pirítós, palacsinta vagy gofri sokunk számára elképzelhetetlen nutella nélkül....
Ezeket a gyümölcsöket jobb kerülni cukorbetegként! Ezeket a gyümölcsöket jobb kerülni cukorbetegként!
A gyümölcsök gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban, és általában...
Betegen jöttél megint haza a nyaralásról? - ez lehet a megdöbbentő oka Betegen jöttél megint haza a nyaralásról? - ez lehet a megdöbbentő oka
Nincs is bosszantóbb annál, mint amikor hosszú várt nyaralás után betegen térünk haza. A...
A Glikémiás Index: Az Ételek Hatása a Vércukorszintre és A Fontossága a Cukorbetegek Számára A Glikémiás Index: Az Ételek Hatása a Vércukorszintre és A Fontossága a Cukorbetegek Számára
Az egészséges étkezés számos szempontból kiemelkedő fontosságú, különösen a...
Hogyan készüljünk fel a diabéteszes kolonoszkópiára Hogyan készüljünk fel a diabéteszes kolonoszkópiára
Ha diabéteszes vagy, akkor a kolonoszkópia előkészítése néhány különleges kihívással...
Csodálatos rostforrás: így fogyaszd az útifűmaghéjat Csodálatos rostforrás: így fogyaszd az útifűmaghéjat
Az egészséges étkezés és a megfelelő táplálkozás alapvető fontosságú a jó egészség...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, 3-as típusú cukorbetegség