Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegséggel lehet együtt élni, de érdemes tudni néhány érdekességet, ha egy ismerősünket, barátunkat most diagnosztizálták diabétesszel!

Diabetes Portál



4 meglepő tény a cukorbetegségről, amiket érdemes tudnod

A cukorbetegség több mint 1,1 millió embert érint Magyarországon, így jó eséllyel érinti az egyik szülődet, testvéredet, gyermekedet, munkatársadat, barátodat, szomszédodat vagy valaki mást, akit ismersz. A cukorbetegség előfordulása ellenére valószínűleg van néhány meglepő tény, amelyet nem tudsz, mutatjuk az információkat, amiket érdemes megismerned. 

NA

1. tény: A cukorbetegséget nem csak a túl sok cukor fogyasztása okozza

A cukros ételekkel és feldolgozott élelmiszerekkel teli étrend növeli az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és más betegségek kockázatát, de a túl sok cukor fogyasztása nem a cukorbetegség fő oka. A cukros ételek és a cukorbetegség közötti kapcsolat nem olyan egyszerű, mint gondolnád.
A 2-es típusú cukorbetegség , a cukorbetegség leggyakoribb formája, amikor a szervezet nem reagál az általa termelt inzulin mennyiségére. Idővel szervezeted nem tud elegendő inzulint előállítani a normál vércukorszint fenntartásához. Az ilyen típusú cukorbetegség fő kockázati tényezője az elhízás vagy túlsúly. 
Az 1-es típusú cukorbetegség  egy autoimmun betegség, amely általában gyermekeknél vagy tinédzsereknél alakul ki. A hasnyálmirigy nem tud inzulint termelni, és ez az inzulinhiány azt jelenti, hogy a glükóz a vérben marad, és nem tud bejutni a szervezet sejtjeibe, ahol energiához van szükség. A családban előforduló cukorbetegség szerepet játszhat az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában. Bár az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek továbbra is ügyelniük kell arra, hogy mennyi cukrot esznek, a cukor nem okoz 1-es típusú cukorbetegséget.

2. tény: A cukorbetegek ehetnek édességet

Az édességek és desszertek nem korlátozottak, de egy szelet születésnapi torta elfogyasztása némi tervezést igényelhet.  Tehát tévhit, hogy a cukorbetegek soha nem ehetnek cukrot, de a cukortartalmú ételek fogyasztása körültekintően és az étkezés megtervezésével jár.
A sütemények és más édességek szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek növelik a vércukorszintet. A szénhidrátok számolása minden étkezés alkalmával elengedhetetlen része a normál vércukorszint fenntartásának. Segít a cukorbetegeknek abban is, hogy meghatározzák, mennyi inzulint kell bevenniük.

3. tény: A terhességi cukorbetegség nem jelenti azt, hogy a baba cukorbeteg lesz

A terhes nők körülbelül 9%-ka lesz inzulinrezisztens a terhesség alatt, és terhességi cukorbetegség alakul ki. Nem a te vagy a babád hibája, ha terhességi cukorbetegséget diagnosztizáltak nálad és ez nem jelenti azt, hogy a baba cukorbeteg lesz. A cukorbetegség kezelésében azonban fontos, hogy orvosoddal dolgozz együtt. A magas vércukorszint miatt a baba hasnyálmirigye extra inzulint termelhet. Ez veszélyeztetheti a babát a magas születési súly, az alacsony vércukorszint és a légzési problémák, valamint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség későbbi esélyével. A legtöbb embernél ez a típusú cukorbetegség megszűnik, amikor a terhesség véget ér.

4. tény: A cukorbetegség sok érzelmet okozhat

Gyakran előfordul, hogy a cukorbetegek dühösek, depressziósak vagy szoronganak. Végtére is, megterhelő lehet, ha naponta többször kell megmérni a vércukorszintedet, figyelemmel kísérni, mit eszel és minden egyes nap inzulin injekciót be vagy gyógyszert szedni. Próbálj meg őszintén és nyíltan beszélni arról, hogy mit érzel a körülötted lévőkkel.
Ha azt látod, hogy egy szeretted, aki cukorbeteg ilyen érzelmek bármelyikét tapasztalja, ne feledd, hogy ezek természetes érzelmek. Legyél figyelmes és tanulj annyit, amennyit csak lehet, így tudsz támogatást és bátorítást kínálni.
Ezenkívül ne feledd, hogy a cukorbetegség progresszív állapot. A cukorbetegség kezelése egy egész életen át tartó folyamat, amivel természetesen meg lehet tanulni együtt élni, de mindenképp megértőnek kell lennünk azzal, akinél most diagnosztizálták a diabéteszt. 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

BMI (body mass index)

Lásd: testtömegindex Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a... Tovább

Norbi Update Módszer

A Norbi Update Életmód Rendszer   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség