Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

szulfanilurák, 2-es típusú cukorbetegség,

Diabetes Portál



A szulfanilurák szív-érrendszeri biztonságossága. Randomizált klinikai vizsgálatok meta-analízise

 A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében a metformin mellett ma még a leggyakrabban alkalmazott szerek – legalábbis hazánkban – a szulfanilurea készítmények, melyek közül már alig használjuk a glibenclamidot, viszont igen gyakran adjuk betegeinknek a gliclazidot vagy a glimepiridet.

szulfanilurák, 2-es típusú cukorbetegség,

 

 

Újból és újból felmerülő kérdés – különösen a sok előnyös tulajdonsággal rendelkező DPP-4 gátló gliptin készítmények birtokában – hogy mennyire biztonságosak szív-érrendszerin szempontból a szulfanilureák, adhatók-e tovább vagy pedig mindenkinél váltsunk a sokkal drágább gliptinekre. Olasz klinikusok a kérdés eldöntésére 115 válogatott klinikai vizsgálat közül 62-ben találtak adatokat a szulfanilureák szív-érrendszeri kockázatára nézve.

 

Összefoglalóan azt állapították meg, hogy a szulfanilureák szedése 22%-kal növeli meg a betegek halálozását, viszont nem növeli a szív-érrendszeri és agyi érrendszeri megbetegedések arányát. Hogy alkalmazásuknál előnyösebb-e a DPP-4 gátló gliptinek adása, azt csupán a jövőben végzendő hosszú távú klinikai vizsgálatok dönthetik el. (A metformin mellett gliclazidot vagy glimepiridet is szedő betegeinknél egyelőre nem látunk okot, hogy jó anyagcsere állapot esetén változtassunk a kezelés módján – a referáló megjegyzése).

 

(Forrás: Diabetes Obesity and Metabolism, 2013. május online)

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Biomarker

Az egyén egy adott betegséggel szembeni fogékonyságát vagy egy adott expozíció... Tovább

E-vitaminok

  Az E-vitaminok   Legjobb E-vitamin forrásaink a növényi olajok, tehát a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Mi az a kényelmetlenség, amihez túl könnyen hozzászokunk? Mi az a kényelmetlenség, amihez túl könnyen hozzászokunk?
Meglepően sok olyan dolog van a mindennapjainkban, amely nem elég látványos ahhoz, hogy...
Teljes fogsor implantátum – megnyugtató megoldás a foghiányra Teljes fogsor implantátum – megnyugtató megoldás a foghiányra
A foghiány problémáját sokáig leginkább kivehető fogsorokkal oldották meg, ami sok...
Elmúlik valaha a PCOS? Elmúlik valaha a PCOS?
A policisztás ovárium szindróma diagnózisa sok nőnél ugyanazokat a kérdéseket veti fel....
A lábzsibbadás mögött akár cukorbetegség is állhat – ezért fontos a neurológiai kivizsgálás A lábzsibbadás mögött akár cukorbetegség is állhat – ezért fontos a neurológiai kivizsgálás
A lábzsibbadást sokan átmeneti, ártalmatlan panasznak gondolják. Előfordulhat, hogy valaki...
A cukortól valóban kihullhat a fogunk? A cukortól valóban kihullhat a fogunk?
A fogszuvasodás ma is az egyik leggyakoribb fogászati probléma, amely kortól függetlenül...
Karácsonyi öröm cukorbetegeknek: Házilag készített cukormentes mákos bejgli recept Karácsonyi öröm cukorbetegeknek: Házilag készített cukormentes mákos bejgli recept
Cukorbeteg vagy? Nem kell lemondanod a finom bejgliről karácsonykor! Mutatjuk a legjobb...
Milyen vércukormérőt érdemes venni? Részletes összehasonlítás és elemzés. Milyen vércukormérőt érdemes venni? Részletes összehasonlítás és elemzés.
Az alábbi cikkben összehasonlítottam a magyar piacon kapható vérukor mérőket és azok...
A vízivás fontossága cukorbetegként – mit kell tudnod róla? A vízivás fontossága cukorbetegként – mit kell tudnod róla?
Javítja a vízivás a vércukor szintet? Mennyit kell innia egy cukorbetegnek? Nemzetközi...
Hogyan lehet valaki dietetikus? Tippek és tanácsok Hogyan lehet valaki dietetikus? Tippek és tanácsok
Útmutató ahhoz, hogyan válhatsz dietetikussá: képzés, karrierutak, szakorvos állás...
Fáradtság, fejfájás, torokkaparás? – Lehet, hogy a klíma a hibás Fáradtság, fejfájás, torokkaparás? – Lehet, hogy a klíma a hibás
Ősszel újra előkerül a klíma távirányítója – ezúttal már nem a hőség ellen,...
címkék: