Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Az iskolakezdést nem szoktuk siettetni, inkább 7, mint 6 évesen kezdje el az első osztályt

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Békefi Dezső


Cukorbeteg a gyermekközösségekben

A gyermekközösség – óvoda, napközi – korántsem azt a célt szolgálja, hogy tehermentesítse a szülőt. A mai családokban többnyire kevés a gyerek, és a generációk is külön élnek, ezért a gyermekközösségek fontos szocializációs szerepet töltenek be.

Cukorbeteg gyermek

Ritkán van lehetősége ugyanis egy gyermeknek arra, hogy családon belül rögzüljenek a „mi lányok”, „mi fiúk”, „mi kicsik”, „mi nagyok” csoportkategóriák és viszonyulások. A gyermekközösségek mozgás- és játékigényei is többnyire bővebbek annál, mint amire egy átlagos lakás teret ad.

Cukorbeteg az óvodában, iskolában

Mindemellett 4-5 éves életkor előtt a cukorbeteg gyermek hagyományos gyermekközösségbe lehetőleg ne járjon. Azért, mert még nem várható el, hogy saját magára megfelelően figyeljen, és az sem valószínű, hogy a bölcsődei gondozónő vagy az óvónő kellő figyelmet tud fordítni a diabétesszel kapcsolatos problémákra. Egyre több olyan gyermekközösségi formával találkozunk viszont, amelyben a szülővel együtt a cukorbeteg gyermek is részt vehet (játszóházak, a gyermekközösségek nyílt napjai).

Az iskolakezdés előtti 1-2 évben – tapasztalataink szerint – az óvodák nem zárkóznak el a cukorbeteg gyermek fogadásától. A vércukormérést, illetve annak ellenőrzését az óvónők vállalni szokták – ha kellő oktatásban részesülnek. A leggyakoribb étkezési megoldás, hogy a tízórait az óvodában kapja a gyermek, ebédre viszont hazaviszik.

Az iskolakezdést nem szoktuk siettetni, inkább 7, mint 6 évesen kezdje el az első osztályt.

Ebben az életkorban elvárható, hogy

  • tudja megmérni a vércukrát és minősíteni, hogy „ez jó”, „ez alacsony”, „ez magas”,
  • tudja beadni a gyors hatású inzulinját,
  • tudja, hogy mit kell tennie alacsony vércukorérték (hipoglikémia) esetén,
  • bármi furcsát érez, szóljon a tanítójának,
  • tudja, ő nem ehet meg mást, csak ami neki való.


Helyes, ha a tantestület minden tagja és az osztálytársak is tudnak a gyermek betegségéről – természetesen az iskolaorvos és az iskolai védőnő is. A gyermek biztonságában döntő szerepe az osztályfőnöknek és a testnevelő tanárnak van.

Sem a vércukorméréshez, sem az inzulin beadásához nem szükséges a gyermeknek félrevonulnia, de e kérdésben egyedi döntéseknek is helye van. Az viszont a gyermek joga, hogy ha rosszul van, azonnal megmérhesse a vércukrát, és hipoglikémia esetén bármilyen szituációban ehessen!

Az iskolához kötött programok (szakkörök, énekkar, rendezvények, kirándulások stb.) egyedi elbírálást igényelnek. Az alapelvek: lehetőleg minden olyan programban vegyen részt a gyermek, amely nem öszszeegyeztethetetlen betegségével. A részvétel kérdésében a szülő és a pedagógus törekedjék konszenzusra, a döntés előkészítésébe vonjuk bele a gyermeket is. Az alsó tagozatos programokban többnyire egy-egy szülő is részt vesz, könnyítheti a döntést, ha a kirándulásra a cukorbeteg gyermek édesanyja megy el. Felső tagozatos és középiskolás korára többnyire eljutnak a cukorbeteg gyermekek az önmenedzselésnek arra a fokára, hogy – a mobiltelefon biztonsága mellett – elengedhetjük őket a kirándulásokra.

A rendszeres sport javítja az anyagcserét

A diabéteszes gyermeket az iskolai testnevelés alól hiba lenne felmenteni. A testmozgás javítja az anyagcserét, helyes, ha a gyermek rendszeresen sportol. Fontos, hogy legyen kedve az adott sporthoz. Részesítsük előnyben az effektív mozgással járó sportokat, az izometrikus gyakorlatokkal járó erősportokkal szemben. A sportkörben legalább az edző legyen tisztában a  diabétesz lényegével, a vércukormérés szükségességével, a hipoglikémia elhárításával. Ne javasoljunk olyan sportágat, amely különösen veszélyes (hegymászás, autó- vagy motorversenyzés stb.), vagy amelyben hosszan egyedül van a gyermek (tájékozódási futás).

A cukorbeteg gyereknek más legyen a kezelési rendszere az edzési vagy versenyzési napokon, mint máskor. A mai versenysport eltér az „ép testben ép a lélek” elvétől, és az ifjak számára is sok kockázattal jár.

Ennek ellenére nem szoktuk tiltani a versenysportot sem, ha az adott sportágban tehetségesnek bizonyul a gyerek. Ilyen esetekben az edző, a sportorvos és a gondozást végző orvos szoros együttműködése szükséges. Az erőltetett edzés és a versenyek felboríthatják az anyagcserét (az izommunka hipoglikémiát okozhat, a versenyek izgalma pedig – stresszhatásként – jelentős vércukor-emelkedéssel járhat), ugyanakkor a teljesítményre jelentős befolyással lehet az aktuális vércukorszint (magas vércukor esetén csökken a koncentrálóképesség, a hipó pedig mind a fizikai, mind a szellemi teljesítményt jelentősen ronthatja).




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

vitorlázás

Vitorlázás, vitorlás tanfolyam A vitorlázás a tengereken és Magyarországon a tavakon két... Tovább

Keményítő

Összetett cukor, sok cukormolekulából összekapcsolódott, úgynevezett poliszacharid, melyet a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: