Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbetegség tünetei: árulkodó jelek, amik 2-es típusú cukorbetegségre utalhatnak

Diabetes Portál


Szerző: CZs


A 2-es típusú cukorbetegség korai jelei és tünetei

A 2-es típusú cukorbetegség egy gyakori egészségügyi probléma, ami világszerte több tízmillió embert érint. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők az egészségesnél magasabb vércukorszinttel rendelkeznek, aminek számos súlyos szövődménye is lehet, ezért fontos minél előbb felismerni tüneteit és megfelelően kezelni.  

Cukorbetegség tünetei

A 2-es típusú cukorbetegség mellett érdemes szót ejteni a prediabéteszről. A prediabétesz egy, a normálisnál magasabb vércukorszintű állapot, azonban ezt az orvosok még nem tartják „valódi” cukorbetegségnek (jelentése „elő-cukorbetegség”). Ha nem kezelik megfelelően, a prediabétesz 5 éven belül 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat át.

 

A 2-es típusú cukorbetegség fokozatosan is megjelenhet, így tünetei az első szakaszokban enyhék és nehezen észrevehetők lehetnek. Sokan éppen ezért csak túl későn tudják meg, hogy cukorbetegek.

 

A következőkben a 2-es típusú cukorbetegség tüneteiről lesz szó, és arról, hogy mennyire fontos minél előbb diagnosztizálni ezt az egészségügyi problémát.

 

A 2-es típusú cukorbetegség korai jelei és tünetei

1. Gyakori vizelés

A magas vércukorszint hatására a vesék megpróbálják eltávolítani a felesleges cukrot a szervezetből azzal, hogy kiszűrik azt a vérből. Ez gyakori vizelési ingerhez vezethet, különösen az éjszakák folyamán.

 

2. Fokozott szomjasság

A gyakori vizelés hatására a szervezet sok vizet veszít el, ami idővel kiszáradáshoz vezethet. Az ember ettől gyakran érezheti magát szomjasabbnak.

 

3. Folyamatos éhség

A cukorbetegek gyakran nem jutnak elegendő energiához azokból az élelmiszerekből, amiket megesznek. Egy megfelelően működő szervezetben az emésztőrendszer egy egyszerű cukorra, úgynevezett glükózra bontja le az élelmiszereket, amit aztán a test üzemanyagként használ fel. A cukorbetegek szervezetében azonban ennek a glükóznak csak egy része jut el a véráramból a sejtekhez. Ennek köszönhetően még evés után is éhesnek érezhetik magukat.

 

4. Fáradtság

Mivel szervezetük nem jut elegendő energiához a glükózból (lásd: 3. pont), a cukorbetegeknél gyakran jelentkezik fáradtság vagy kimerültség.

 

5. Homályos látás

A véráramban lévő fokozott cukormennyiség károsíthatja a szem vékony ereit, ami homályos látást eredményezhet. Ez egy vagy mindkét szemben is megtörténhet, és jelentkezhet akár időközönként is. Megfelelő kezelés hiányában maradandó látáskárosodás is kialakulhat.

 

6. Lassan begyógyuló sebek

A fokozott vércukorszint károsíthatja a test idegeit és vérereit, rontva ezzel a vérkeringést. Ennek eredményéül még az apróbb vágásoknak és más sebeknek is sokkal hosszabb időre van szükségük, hogy megfelelően begyógyuljanak. Ez persze a fertőzésveszélyt is növeli.

 

7. Zsibbadás, bizsergés vagy fájdalom a kézfejekben vagy a lábfejekben

Ezek a tünetek szintén a magas vércukorszint számlájára írhatók, ami megzavarja a vérkeringést és károsítja a test idegeit. A 2-es típusú cukorbetegeknél ez fájdalomként vagy zsibbadó, bizsergő érzésként mutatkozhat meg a lábfejekben vagy a kézfejekben. Ezt neuropátiának nevezik, és ha nem kezelik megfelelően és időben, akkor súlyos következményei lehetnek.

 

8. Sötét foltok a bőrön

A nyak, hónalj és lágyék ráncaiban megjelenő sötét bőrfoltok szintén jelenthetik azt, hogy valakit a cukorbetegség fenyeget. Ezek a foltok nagyon puháknak és selymesnek érződhetnek – tudományos nevük „acanthosis nigricans”.

 

9. Viszketés és gombásodás

A vér és a vizelet fokozott cukortartalma élelmiszerként szolgál az élesztőgombáknak, ami fertőzésekhez vezethet. A gombásodás a bőr meleg, nyirkos részein alakulhat ki (száj, nemi szervek környéke, hónalj, stb.) A fertőzött terület viszketni kezd, de akár be is pirosodhat és égő, fájdalmas érzéssel járhat.

 

Miért fontos korán diagnosztizálni a 2-es típusú cukorbetegséget?

A 2-es típusú cukorbetegség korai jeleinek és tüneteinek felismerésével az ember hamarabb fordulhat orvoshoz, így minél korábban diagnosztizálható lesz nála a betegség. A megfelelő kezelés, életmódváltás és a vércukorszintet kímélő étrend jelentősen javíthatja a cukorbetegek életminőségét, és segíthetnek elkerülni a betegség súlyos szövődményeit.

 

A nem megfelelően kezelt, vagy elhanyagolt cukorbetegségnek súlyos, gyakran életveszélyes szövődményei lehetnek, úgymint (de nem kizárólag):

  • szívbetegség
  • stroke
  • idegkárosodás (neuropátia)
  • vesebetegség (ami miatt később dialízisre lehet szükség)
  • szembetegségek, a látás maradandó károsodása (vagy akár vakság)

 

A kezeletlen cukorbetegség továbbá az úgynevezett hiperglikémiás hiperozmoláris nonketotikus szindróma (HHNS) kialakulásához is vezethet, ami a vércukorszint súlyos és maradandó megemelkedése. A HHNS-t általában egy betegség vagy fertőzés váltja ki, és a betegnek akár kórházi kezelésre is szüksége lehet. Ez a hirtelen szövődmény főleg az idősebbeknél jelentkezhet.

 

A szövődmények megelőzése érdekében nagyon fontos odafigyelni a vércukorszintre. Minél tovább hanyagolják el szabályozását, a vércukor annál nagyobb eséllyel okoz majd súlyos egészségügyi problémákat.

 

A 2-es típusú cukorbetegség rizikófaktorai

Habár a 2-es típusú cukorbetegség bárkiben kialakulhat, vannak bizonyos tényezők (rizikófaktorok), amelyek jelenléte fokozza a betegség kialakulásának esélyét:

  • 45 év feletti életkor
  • Ülő, mozgásszegény életmód
  • Túlsúlyosság vagy elhízottság
  • Egészségtelen étrend
  • A családi felmenők cukorbetegségre való hajlamossága
  • Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
  • Ha korábban valakinek terhességi cukorbetegsége, szívbetegsége vagy stroke-ja volt
  • Prediabétesz

 

Összegezve

A 2-es típusú cukorbetegség az egészségesnél magasabbra növeli a szervezet vércukorszintjét, ami súlyos egészségügyi szövődményekkel járhat. Amennyiben a fent említett tüneteket veszed észre magadon (ráadásul a rizikófaktorok között is van, ami vonatkozik rád), akkor minél előbb vizsgáltasd meg magad egy szakorvossal, hogy időben kideríthesd, cukorbeteg vagy-e, vagy sem. A korai diagnózis és megfelelő kezelés (és életmódváltás) jelentősen csökkenthetik a cukorbetegség veszélyét és elkerülhetők vele a súlyosabb szövődmények is.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Calcium dobesilat

A diabéteszes retinopátiában hazánkban gyakran alkalmazott gyógyszerkészítmény, amelytől a... Tovább

Insulinaemia

Túl sok inzulin a vérben.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy	Így jeleznek a fogaid, hogy cukorbeteg vagy
A fogak állapota nem csupán a szájüreg egészségére, hanem az általános egészségi...
A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség