Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Egyszerre lesz kezelhető a fogíny és a 2-es típusú cukorbetegség?

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


Egyszerre lesz kezelhető a fogíny és a 2-es típusú cukorbetegség?

Egy új kutatás szerint van összefüggés a fogíny betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között. A furcsa kapcsolatból kiindulva várhatóan, akár új gyógymóddal is előállhatnak a kutatók, ami rendkívül kedvező lehet, hiszen egyszerre segít a fogíny problémákon és a cukorbetegségen is.

Talán közös a megoldás a fogíny gondokra és a diabéteszre?

A B-sejt

Mindennek a kulcsa, egy ún. B-sejt, ami segíthet megelőzni mindkét betegség kialakulását. A kutatás során a B-sejt hatását is vizsgálták. A kutatás eredményei mindenképpen hasznosak a továbbiakra nézve, de még nem teljesen térképezték fel a folyamatokat, és a módszert aminek segítségével a problémát orvosolni tudnák.

Fogínyproblémák

A fogíny gyulladása komoly dolog, ami tényleg a fogak elvesztéséhez és más betegségek kialakulásához vezethet. A fogínyvérzés pedig az egyik első jele annak, hogy valami nincs rendben. A fogíny gyulladása a fogágyi betegségek kialakulását segíti elő, amit az új tanulmány segítségével megpróbálnak majd megelőzni a szakemberek. Addig azonban érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni, ha problémát észlelsz. A Móricz Dental egy barátságos szájsebészet Budapest szívében, ahol profi ellátát és barátságos hangulat várja a betegeket.

A B-sejtek kapcsolata a fogíny problémákkal

Egérkísérletek során manipulálták a B-sejtek immunválaszát, ami elvezett az eddig elért eredményekhez. A B-sejtek tulajdonképpen nyirokcsomók, de olyan ellenanyagot termelnek, amelyek megvédik a szervezetet a különböző gyulladásoktól. A kutatás során az egerek segítségével bizonyították a B-sejtekkel kapcsolatos előnyöket.

Az egérkísérlet

A kutatásban résztvevő egerek mind fogágy betegségben szenvedtek. Két csoportra osztották őket, hogy a megfigyelési eredményeket össze tudják majd vetni. Az egyik csoportnál a B-sejteket manipulálták, a másik csoportnál minden maradt úgy, ahogy volt. A B-sejtek manipulációja olyan módon zajlott, hogy az egerek egyik csoportja, ezáltal az immunválasz elmaradt.                                         

 

Alacsony zsírtartalmú étrend mellett

Az egerek mindkét csoportja azonos étrendet kapott. Legelőször azokat az eredményeket hasonlították össze, amelyek abban a szakaszban keletkeztek, amikor az egerek alacsony zsírtartalmú ételeket kaptak. Ebben az esetben a kutatók nem figyeltek fel számottevő különbségre a két csoport között. Így hasonló arányban jelentkezett az esetleges fogvesztés, illetve a fogíny gyulladása. Mindkét csoport esetében elkerülte az egereket az elhízás és a cukorbetegség kialakulása.

De mi a helyzet, ha az étrenden változtatnak? Nos, a kutatók tudni szerették volna, hogy hogyan reagál mindkét csoport, ha nem alacsony zsírtartalmú ételeket kapnak az egerek, hanem zsírban gazdag táplálékot fogyasztanak. Annyit elárulhatunk, hogy a két csoport között bizony változások jelentek meg.

Magas zsírtartalmú étrend mellett

A magas zsírtartalom miatt megjelent az elhízás, és nagyrészt ezáltal kialakult a cukorbetegség is. Ez mellett fogíny gyulladás és fogvesztés is jellemző volt. Ám a betegségek kialakulása csak azt a csoportot érintette, amelyiknél semmilyen változtatást nem végeztek. A manipulált B-sejtekkel rendelkező egereknél ezek nem alakultak ki.

Az eredmények

Mindezekből a kutatók arra következtettek, hogy jó utón haladnak afelé, hogy olyan szintű manipulációt okozzanak a B-sejtekben, ami képes megelőzni a fogíny gyulladás, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Az eredmények tesztelése, és további kutatása folyamatban van, ami a jövőben egy ígéretes módszer lehet ezeknek a betegségeknek a felszámolására




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Emelkedett éhgyomri vércukorszint (IFG)

Olyan cukorbetegség előtti állapot mikor az éhgyomri vérvétel során enyhén emelkedett... Tovább

Allergia

Olyan immunfolyamat eredménye, melynek során az antigén (allergén) hatására olyan, főként... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség