Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A rovarcsípések veszélyei, hogyan kezeljük a rovarcsípést?

Diabetes Portál



Veszélyes csípések

A jó idő beköszöntével nemcsak mi merészkedünk ki a szabadba, hanem rovarok, szúnyogok is, amelyek a szabadság legszebb pillanatait is megkeseríthetik.  Rovarirtó és rovarűző ide, zárt ablak oda gyakori „vendégeink” csípésükkel, szúrásukkal, esetleg az általuk kibocsátott mérgező nedvekkel sok kellemetlenséget okozhatnak. Azért, hogy az esetleges mérgelődéseket és nagyobb problémákat elkerüljük, érdemes tisztában lenni egy-két alapfogalommal és gyógymóddal.

Rovarcsípés

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

Szúnyogcsípés

 

Leggyakrabban csak a kellemetlenséget okoz. Az átlagos szúnyogcsípés legnagyobb veszélye az lehet, hogy kivakarjuk és pyodermás fertőzés alakul ki, illetve nem túl esztétikus látvány, pláne az arcon és a dekoltázson. Persze vannak súlyosabb esetek is, ilyen a maláriacsípés, amitől maláriát lehet kapni. A malária protozónt hordozó szúnyog általában a szúrás előtt a bőrön 45 fokos szögben ül, ellentétben a mezei szúnyoggal, ami a bőrre párhuzamosan csücsül. De nagy aggodalomra nincs okunk, szerencsére a malária hazánkban rendkívül ritka betegség. Inkább azokat érintheti, akkor egzotikus országokban töltik a pihenésüket.  Nekik fontos, hogy felismerjék a tüneteket, és időben orvoshoz menjenek. Ilyen esetben a csípést követően 6 -16 nappal hidegrázás következik be, amelyet erős verítékezés, izzadás követ. Szabályos, ciklikus - 48 - 72 óránként - ismétlődő rohamokban egymást váltják a láztalan és lázas időszakok. Ezeken túl lép- és májduzzanat, súlyos formában idegrendszeri jelek és veseelégtelenség az intő jelek. A vörösvérsejtek szétesése következtében a vizelet sötét színű lehet.
A gyerekek külön figyelmet érdemelnek, hiszen a szúnyogcsípésre különbözően reagálnak. Egyeseknél a csípés helyén csak kisebb, viszkető, vörös kiütések jelennek meg, míg mások fokozottan érzékenyek a rovarcsípésre. Náluk nagy kiterjedésű, vörös, meleg tapintatú duzzanat keletkezik. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a duzzanat csípés következménye, jobb, ha azonnal orvoshoz visszük a piciket, mivel más, súlyosabb betegségeknek is hasonló lehet a klinikai képe. Fontos tudni, hogy a gyerekeknél a csípést követően előfordulhat egyfajta késői reakció, amikor a csípés helyétől távolabb jelentkeznek apró, tömött, piros kiütések, és sokáig meg is maradnak. 

 

 

Elsősegély szúnyogcsípés esetén

 

A szúnyogcsípést legjobb megelőzni. A leghatásosabb módszer, ha zárt ruházatot viselünk és szúnyogriasztót használunk.
Ha mégis megcsípett a szúnyog, tegyünk rá hűsítő borogatást. Ideális erre az ecetes borogatás. A szúnyogcsípést azonnal enyhíti, megszünteti a viszketést. Csillapítható a viszketés a mentolos, vagy aloe vera-s bedörzsöléssel is.
Sokat segít a nedves só. Ha a csípés helyét azonnal bekenjük, elmarad a viszketés.
Viszketés elleni használhatunk antihisztamin hatású krémet, kölnit vagy tiszta alkoholt, így a viszketés és a duzzanat fél óra alatt megszűnik.
Hasznos a szúnyogháló az ablakon, és ajtón is. Mert ugye nyáron, a melegben jobban esik nyitott ablaknál aludni, ilyenkor viszont a szúnyogok rögtön kiszemelik áldozataikat. Ha nincs szúnyogháló, akkor a konnektoros irtó is megfelelő.
 
 

Kullancs

 

Veszélyes, hiszen minden 7. csípés Lyme kórt, illetve minden 100. agyvelő- és agyhártyagyulladást okozhat. A kullancs csípését nem vesszük észre, mivel a szúrás előtt a az állat elérzésteleníti a bőrt. A Lyme kórra gyanússá teszi a csípést, hogy a behatolásnak minimum 1 centiméteres, vörös udvara alakul ki, illetve az izületek a csípést követően megduzzadnak, fájdalmassá válnak. Nagyon fontos, hogy ha erdő közelében élünk, illetve sokat túrázunk fás-bokros helyeken, kérjünk körzeti orvosunktól védőoltást, amely akár évekig is védettséget jelent. Ha ezt elmulasztottuk, akkor minden szabadidős tevékenység után alaposan vizsgáljuk meg a testünket, különösen a lágy részeket és a hajas fejbőrt. 

 

 

Egyéb rovarcsípés

 

Általában csak kellemetlennek hisszük őket, ám sokunk olykor még a tudta nélkül - allergiás egyes mérgekre. Egy-egy ilyen „támadás” akár halálos kimenetelű is lehet. Különösen a gyerekeknél kell figyelni, nehogy a csípés az ajkakat, vagy a nyelvet érje, mert az gyakran fulladást okozhat.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

Forrás: keresdazorvosod.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Hyperinsulinismus

Hasnyálmirigy kórosan fokozott inzulintermelése következtében bekövetkező hipoglikémiás... Tovább

Glióma

Az agyállomány jellegzetes jó és rosszindulatú daganatainak összefoglaló, általános... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: