Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A tüdőszűrés fontossága kiemelten hangsúlyozva van a napjainkban, de tudjuk, hogy miért ilyen fontos és kiknek kell feltétlen járnia ezekre a szűrésekre? Mutatjuk!

Diabetes Portál


Szerző: NA


Miért fontos a tüdőszűrés és kinek ajánlott rendszeresen járni rá?

A tüdőszűrést a huszadik század elején, egész Európában tomboló tbc miatt vezették be az egészségügyben. Kiknek ajánlott rendszeresen járni és milyen betegségek előzhetőek meg ezzel a szűréssel? A cikkünkben körbejárjuk a kérdést!

Tüdőszűrés fontossága

A tüdőszűrés a TBC miatt került bevezetésre

A tüdőszűrés eredeti célja a TBC (tüdőtuberkulózis) kiszűrése volt. A 20. század elején a TBC vezető halálozási oknak számított, azonban a védőoltás kifejlesztése és a rendszeres tüdőszűrés bevezetése jelentősen csökkentette a betegség előfordulását. Napjainkban már csak kevés embernél fordul elő, vagy olyan személyeknél, akiknek az életkörülményei fokozzák a fertőzés kockázatát. Ennek megfelelően a TBC szűrési rendszere manapság önkéntes alapon működik.

 

Mik a TBC tünetei?

A tüdőtuberkulózis (TBC) leggyakoribb tünetei nem specifikusak, ezért többféle vizsgálat szükséges a betegség diagnózisához. A jellemző tünetek közé tartozhat a három hétnél hosszabb ideig fennálló köhögés, jelentős súlyvesztés, gyakori meghűlési tünetek, fáradtság és étvágytalanság, láz és enyhe hőemelkedés, valamint az ezekkel járó izzadás.

 

Kinek ajánlott rendszeresen tüdőszűrésre járni?

Az ember saját felelőssége, hogy eldöntse, elvégezteti-e a javasolt, teljesen fájdalommentes és gyors tüdőszűrést, különösen 40 éves kor felett – ugyanis ne felejtsük el, hogy hazánkban a 40 év feletti személyenek évente egyszer díjmentes a tüdőszűrés. A dohányosoknak, cukorbetegeknek és a HIV vírussal fertőzötteknek pedig különösen ajánlott rendszeresen részt venniük a tüdőszűrésen. Ez a vizsgálat segíthet időben felfedezni és kezelni a tüdővel kapcsolatos problémákat, ideértve a TBC-t is.

 

Hogyan történik a tüdőszűrés?

A tüdőszűrés során speciális röntgenfelvételt készítenek a mellkasról, amely a tüdőt és az azt körülvevő szerveket mutatja. Ezután a felvételt alaposan megvizsgálják, és könnyen észrevehetők olyan eltérések, amelyek betegségekre utalhatnak. Ez a vizsgálat gyors és fájdalommentes, ezért érthető, hogy bár a szűrésre való kötelezettség eltörlése némi csökkenést eredményezett a résztvevők számában, az egészségtudatos emberek és szerencsére sok munkahely továbbra is rendszeresen igényli ezt a vizsgálatot.

 

A COVID óta még fontosabb a tüdőszűrés

Napjainkban kiemelt figyelmet kapnak a tüdővel kapcsolatos megbetegedések és azok hosszantartó szövődményei. Az elmúlt időszakban a világjárvány megváltoztatta a légzőrendszerrel és tüdővel kapcsolatos szemléletünket. Ezért különösen fontos, hogy azok, akik átestek a betegségen vagy tüneteket tapasztalnak, minél hamarabb képalkotó vizsgálaton vegyenek részt.

A pandémia során tapasztalt nehézségek és a COVID-19 okozta tüdőkárosodások rámutattak arra, hogy milyen fontos a tüdő egészségének megőrzése és a korai diagnózis. A tüdőbetegségek időben történő azonosítása lehetővé teszi a megfelelő kezelés és gondozás megkezdését, ezzel pedig csökkenthetők a hosszú távú szövődmények kockázatai – ezért is ajánlott a rendszeres tüdőszűrés.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Konvencionális (hagyományos) terápia

Klinikai vizsgálatokban azon kezelési módok jelölésére szolgáló kifejezés, amikor az... Tovább

Pikkelysömör

Gyakran családi halmozódású bőrbetegség, melyet a bőr egyes jól körülhatárolt... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség gyerekkorban? Ezt kell róla tudnod! Cukorbetegség gyerekkorban? Ezt kell róla tudnod!
Bár a cukorbetegség leggyakrabban felnőtteknél fordul elő, sajnos egyre gyakoribbá válik a...
Édesítőszer kisokos: Milyen édesítőszereket használhatunk cukorbetegként? Édesítőszer kisokos: Milyen édesítőszereket használhatunk cukorbetegként?
A cukorbetegség (diabétesz) olyan krónikus állapot, amelyben a vércukorszint szabályozása...
Tényleg hatékony a 120 grammos szénhidrát diéta cukorbetegnek? - Ezt kell tudni róla! Tényleg hatékony a 120 grammos szénhidrát diéta cukorbetegnek? - Ezt kell tudni róla!
Az egészséges étkezés és a cukorbetegség kezelése között szoros összefüggés van. A...
Banánfogyasztás cukorbetegként - Tényleg kerülni kell a banánt? Banánfogyasztás cukorbetegként - Tényleg kerülni kell a banánt?
A diéta kulcsfontosságú szerepet játszik a cukorbetegség kezelésében, és sokan azonnal...
Erre cseréld le a nutellát: Legjobb alternatívák a csokikrém helyett cukorbetegek számára Erre cseréld le a nutellát: Legjobb alternatívák a csokikrém helyett cukorbetegek számára
A reggeli pirítós, palacsinta vagy gofri sokunk számára elképzelhetetlen nutella nélkül....
Ezeket a gyümölcsöket jobb kerülni cukorbetegként! Ezeket a gyümölcsöket jobb kerülni cukorbetegként!
A gyümölcsök gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban, és általában...
Betegen jöttél megint haza a nyaralásról? - ez lehet a megdöbbentő oka Betegen jöttél megint haza a nyaralásról? - ez lehet a megdöbbentő oka
Nincs is bosszantóbb annál, mint amikor hosszú várt nyaralás után betegen térünk haza. A...
A Glikémiás Index: Az Ételek Hatása a Vércukorszintre és A Fontossága a Cukorbetegek Számára A Glikémiás Index: Az Ételek Hatása a Vércukorszintre és A Fontossága a Cukorbetegek Számára
Az egészséges étkezés számos szempontból kiemelkedő fontosságú, különösen a...
Hogyan készüljünk fel a diabéteszes kolonoszkópiára Hogyan készüljünk fel a diabéteszes kolonoszkópiára
Ha diabéteszes vagy, akkor a kolonoszkópia előkészítése néhány különleges kihívással...
Csodálatos rostforrás: így fogyaszd az útifűmaghéjat Csodálatos rostforrás: így fogyaszd az útifűmaghéjat
Az egészséges étkezés és a megfelelő táplálkozás alapvető fontosságú a jó egészség...
címkék: egészséges életmód