Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A központi idegrendszer fertőzései, kiváltó oka

Diabetes Portál



A fertőzés okozta agyvelő-és agyhártya gyulladás

A fertőzések minden szervünket megtámadhatják: leggyakoribb a légutak megbetegedése (nátha, torokgyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás stb.), a bélfertőzés, a húgyutak gyulladása (hólyaghurut, vesemedence-gyulladás), de apróbb szervek, mint pl. az epe vagy a kötőhártya fertőződése is kellemetlen panaszokat vált ki. Mind közül azonban a legsúlyosabb az agy fertőzések következtében létrejövő gyulladása, amely akár halálos is lehet, de még manapság is sokszor csak maradványtünetekkel gyógyul.

Agyhártya

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

A központi idegrendszer fertőzései

 

A központi idegrendszer fertőzéseit okozhatják mind baktériumok, mind vírusok. Hogyan jutnak el az agyhoz? Leggyakrabban a véráram útján, de a közvetlen környezetből (például középfülgyulladás) is átterjedhetnek.

 

 

Kiváltó okok


Léteznek olyan vírusok, amelyek kifejezetten csak az idegrendszert támadják meg, ilyen a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás vírusa is. A fertőzés másik fajtája – s ez egyéb szervi tünetek mellett agyhártyagyulladást is okoz – a mumpsz vírusa, amely a fültőmirigy megduzzadása mellett néha még a központi idegrendszer gyulladásos tüneteit is kiváltja. Más szervekben is okozhatnak gyulladást a baktériumok, de ha az agyhoz hozzáférnek (valamilyen sérülés, védekezésbeni károsodás miatt), akkor ott is gyulladásos tünetekéi váltanak ki.

 

 

Fajtái


A központi idegrendszer (az agy) gyulladásának két fajtáját különíthetjük el: az egyikben az agyat körülvevő hártya gyullad be (agyhártyagyulladás), s az agyállomány maga csak némileg érintett, a másik az agyvelő gyulladása; ezt szinte mindig vírusok okozzák. A kétféle betegség klinikai tünetei igen hasonlóak, csak a részletes kórházi vizsgálat tud különbséget tenni közöttük.

 

 

Tünetei


Igen jellegzetes a betegség kezdetén a láz, fejfájás jelentkezése, a betegek sokszor hánynak, egyre elesettebbé válnak, tudatuk zavart lesz, az epilepsziához hasonló idegrendszeri görcsök jelentkezhetnek. Minél hamarabb kerül orvoshoz a beteg, minél korábban el tudjuk kezdeni a kezelést, annál jobbak az esélyek a tünetmentes felgyógyulásra. Maradványtünetek lehetnek a süketség vagy a nagyothallás, epilepsziás görcsök, szellemi fejlődésben való visszamaradás, stb.

 

 

Megelőzés


Az orvosok törekednek a megelőzésre is. Az agyhártyagyulladás egyik kórokozója, a Haemophilus influensae ellen véd az a kötelező védőoltás, melyet a csecsemők 2, 3, 4, 18 hónapos korukban kapnak. A másik kérhető védőoltás a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás vírusfertőzése ellen véd, s mind gyermekeknek, mind felnőtteknek rendelkezésére áll. Ezt az oltást azoknak érdemes beadatni, akik gyakran járnak kirándulni, vagy olyan helyen élnek, dolgoznak, ahol fokozott a kullancsveszély (erdő, bokros terület sok apró vadállattal, birkákkal). Még így is veszélyes a kullancscsípés, mert általa ezen a víruson kívül legalább háromféle további kórokozó juthat szervezetünkbe, amelyek bőr, légúti, ízületi és más jellegű idegrendszeri panaszokat okozhatnak.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

   

Forrás: vital.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Gliquidon

A szulfanilureák csoportjába tartozó, rövid hatástartamú vércukorcsökkentő tabletta,... Tovább

Cink

A cink alapvető nyomelem. Jelenléte mintegy 300 enzim működéséhez szükséges az emberi... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: