Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Utazás cukorbetegen

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


Utazás cukorbetegen

Az utazás nagyon népszerű kikapcsolódás, azonban ha valakinek nincsen rendben az egészsége, félhet kimozdulni megszokott környezetéből. A cukorbetegek is így vannak ezzel, aggódhatnak az anyagcsere esetleges kisiklásától. Azonban ha a cukorbeteg anyagcserehelyzete otthonában stabil, a jól előkészített, megtervezett utazásra bátran vállalkozhat.

Utazás cukorbetegen

Utazás előtt keressük fel kezelőorvosunkat

 

Az utazás előtt egy-két hónappal célszerű felkeresni a kezelőorvost és megbeszélni az utazással kapcsolatos speciális szabályokat és el lehet végezni a szükséges ellenőrzéseket.
Kérje az orvost, hogy állítson ki igazolást (a gondozó fejléces, pecsétes papírján) betegségéről, tájékoztatót a diagnózisról, a kezeléséről, a használt gyógyszerek mennyiségéről, a fecskendő típusáról. Ezt ajánlatos egy világnyelven és a fogadó ország nyelvén is elkészíteni. Ez nemcsak az életét mentheti meg rosszullét esetén, de a fecskendők szállítása miatti kellemetlenséget is elkerülheti a határokon, ahol könnyen kábítószer fogyasztónak nézhetik.
 

Egyeztessünk az utazási irodával és a légitársasággal


Szállás és repülőjegy foglalásnál ne felejtkezzünk meg a diétáról. Egyeztetni kell az utazási iroda és a légitársaság képviselőivel, illetve tájékoztatást kell kérni a szálláshelyen igénybe vehető konyha kínálatáról. A legtöbb nemzetközi repülőjáraton biztosítanak diétás étrendet, de ezt a jegy foglalásakor mindenképpen szükséges jelezni. A teljes ellátással kínált utaknál is szükséges előre tisztázni a diétás igényünket.

 

Biztosítás és védőoltás


Indulás előtt mindenképpen kössön biztosítást, mert lehet, hogy orvosi ellátásra lesz szüksége. A biztosítás kötésekor ne felejtsük el, hogy a biztosítót tájékoztatni kell a fennálló cukorbetegségről.
Utazás előtt legalább egy hónappal gondoskodjon a szükséges védőoltások felvételéről . A cukorbetegek minden védőoltást megkaphatnak, sőt magasabb kockázatuk miatt évente influenza és 10 évente pneumococcus elleni védelmük is szükséges. Ellenőrizze, hogy az adott országba milyen kötelező és ajánlott védőoltásokat javasolnak. Ezt megteheti a www.utazaselott.hu weboldalon.
Az utazás idejére készüljünk a legrosszabbra, bármikor előfordulhat késés, elveszhet a poggyász. Azonban ha jól csomagolunk, akkor ezeket ugyanúgy fogjuk megélni, mint a többi „egészséges” utas.

  

Mit tegyünk az uticsomagba?

 

  • Vigye magával a szükséges gyógyszerkészletet (a szokásos adag kétszerese ajánlott, melynek egyik felét a kézitáskába, másikat a feladásra szánt csomagba pakolja)
  • Az orvosi papírokat, igazolásokat.
  • Érvényes recepteket (inzulin, egyéb gyógyszerek)
  • Hypoglikémia kezelésére szolgáló gyógyszereit
  • Legyen a kézi poggyászában valami ennivaló, arra az esetre ha rendes étkezési időben nem jut élelmiszerhez.
  • Mindig legyen Önnél víz és szőlőcukor!

 

Az inzulinra az utazás alatt fokozottan kell ügyelni!


Felbontott ampullában, szobahőmérsékleten akár egy hónapig is eltartható, de 27-28 fok felett már problémás a tárolása. Praktikus tehát légkondicionált szobában vagy hűtőszekrénnyel ellátott szobában megszállni. Az utazás ideje alatt tároljuk puha ruhanemű között, hogy ne érje sérülés, vagy tegyük hűtőtáskába. Semmi esetre sem szabad kitenni a kocsiablakba, vagy a műszerfalra. Azonban a túlzott hűtést is kerüljük, mert az ampulla fala megrepedhet, tartalma pedig kristályossá válhat. Az ellopott, eltörött inzulinos ampulla külföldön is pótolható, azonban figyelni kell arra, hogy az injekciók koncentrációja illetve a fecskendők méretezése eltérhet a hazaitól. Esetleg célszerű már az utazás előtt érdeklődni az adott országban elérhető inzulinokról és a kezelőorvossal egyeztetni arról, hogy vészhelyzet esetén melyiket beszerzését javasolja.

 

Utazás repülővel, időeltolódás


Ha repülővel utazunk, fontos szempont hosszú utazások folyamán az idõzónák átrepülésének kérdése. Nyugati irányban történõ utazáskor az ébrenlét ideje nyúlik meg, a nap hosszabbodik. Inzulinkezelésben részesülõknek ez általában egy plusz „gyors” hatású inzulintöbbletet jelent, és el kell tolni a lefekvéskor adott bázisinzulin beadásának idejét. Ne feledkezzünk meg az ilyenkor is szükséges közti étkezésekrõl sem! Keleti irányú utazáskor a nap relatíve lerövidül, így értelemszerûen egyel kevesebb adag „gyors” inzulin kell, és célszerû egy fõétkezés kihagyása. A bázisinzulin mennyiségét is csökkenteni kell ilyenkor. Labilis anyagcseréjű beteg esetén megoldásként szóba jöhet szoros vércukorkontroll mellett – a bázisinzulin kihagyása, és az utazás teljese terjedelme alatt frakcionáltan adagolt gyors hatású inzulin adása is.

 

Gyakoribb vércukorszint mérés


Az ilyen utazás során nagy segítség a gyakoribb vércukorszint mérés, továbbá jó ötlet, ha a repülőútra két órát visz magával a beteg és az egyiket a leszállásig a hazai idő szerint járatja. Így könnyebben mérheti az időkülönbséget.
Gépkocsival, autóbusszal történõ utazás esetén fontos szempont, hogy a vezetés is energiafelhasználással jár. Idõszakos megállásokról, mozgásról, közti étkezésekrõl utazás közben is gondoskodni kell. Vízi utazás, repülõút során a hányás, szédülés tüneteivel jelentkezõ tengeri vagy légibetegség az anyagcsere kisiklásához vezethet. B6vitamin, ill. az utazási betegség tüneteinek megelõzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerek segíthetnek ilyen helyzetekben.

 

Vércukorszint mérő


Bármilyen járművet is választunk, gondolnunk kell arra, hogy a hosszabb ideig egyhelyben ülés miatti láblógatás és cukorbetegség szövõdményeként károsodott vérkeringés súlyos következményeket okozhat.
Az utazás során a vércukor szintjét mérő eszközök mérési adatainak pontosságát sok tényező befolyásolja. A parkoló autóban hagyott tesztcsík és készülék mérési pontosságát erősen befolyásolja a nyári meleg. A legkorszerűbb készülékek már illeszkednek a megadott mérési hőmérsékleti intervallumon (10-15 fok Celsius) kívüli történő mérésekhez, és a mért eredményt is igazítják ehhez. Az ilyen adat azonban csak tájékoztató jellegű.
A tesztcsíkokat szobahőmérsékleten lehet leghitelesebb mérésre használni. Ha ettől eltérő hőmérsékletűek, a megfelelő hőmérsékleti szint elérését siettetni nem szabad. Tilos fűtőtesten melegíteni vagy hűtőbe tenni. A fotometriás készülékeket sem szabad napfényben használni, mert a mért adatok pontatlanok lesznek. Amennyiben a szabadban kell ellenőriznie vércukorszintjét, tegye ezt az árnyékban, vagy testével árnyékolja be a mérőeszközt. Ne használjon vakut a mérőeszköz közelében.

 

Vigyázzunk a helyi ételekkel


Betegségéről jó, ha egyik utastársa és az idegenvezető is tud, főleg, ha egyedül, kísérő nélkül utazik.
Az utazás során a cukorbetegeknek fokozottan ügyelni kell sérüléseik ellátására, a hasmenés okozta só és folyadékveszteség megelőzésére, illetve pótlására.
Vigyázzon a helyi ételekkel. Fontos tudni, hogy a trópusi gyümölcsök, valamint az édes-savanyú mártások, pikáns szószok cukortartalma igen magas. Valamint egyes trópusi országokban szokás a frissen facsart gyümölcslevekbe is nagy mennyiségű cukrot tenni.
Vigyázzon lábára, kényelmes cipőben kiránduljon. Ha tengerpartra megy használjon a parton is strandcipőt.

Hazaérkezés után keresse fel kezelőorvosát, ha bármilyen szokatlan panasza volt.


Végül a legfontosabb: a szabadság ne jelentsen szabadságot a cukorbetegség kezelésében, az otthon követett rendszer legyen az érvényes a pihenés napjaiban is!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Glitazon

A roziglitazon tabletta Korszerű vércukorszint-csökkentő tabletták. Hatásuk alapján... Tovább

Aceton

    Ún. ketontest, amely súlyos inzulin hiányos állapotban felszaporodik a vérben.... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, 3-as típusú cukorbetegség, bulvár, színes hír