Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbetegség, fogyás és hasnyálmirigyrák

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


Cukorbetegség, fogyás és hasnyálmirigyrák

Sok cukorbeteg ember számára a fogyás jó dolog. De, amikor a fogyás akaratlan, nem annyira. A JAMA Oncology orvosi folyóiratban megjelent új tanulmány azt jelzi, hogy az újonnan kifejlődött cukorbetegségben szenvedők, akik szintén fogynak, nagy kockázatot vállalnak a hasnyálmirigyrák szempontjából.

Összefüggés van a cukorbetegség és a hasnyálmirigyrák között

A tanulmány 159 025 ember egészségügyi nyilvántartását vizsgálta 30 év alatt. Körülbelül 70% (112 818) olyan nő volt, aki részt vett az ápolók egészségügyi vizsgálatában (NHS), amely 1976-ban kezdődött a nők súlyos krónikus betegségeinek kockázati tényezőinek kiterjedt vizsgálatára. A férfiak 30% -ánál az egészségi állapot hasonlóan nagy vizsgálata 1986-ban indult el a teljes nőstény NHS kiegészítéseként. A nők átlagos életkora körülbelül 60 év volt, a férfiaké pedig 65 év. A kutatók kizárták azokat az alanyokat, akiknél cukorbetegség vagy rák volt a kiinduláskor (a nőknél 1978, a férfiaknál 1988).

 

A vizsgálati időszak alatt a kutatók 1116 hasnyálmirigyrákos esetet azonosítottak az összes alany között. Ezután megállapították, hogy a közelmúltban kezdődő cukorbetegségben (diagnózis négy éven belül), akik 1–8 kilót vesztettek, több mint háromszorosára nőtt a hasnyálmirigyrák kockázata azokhoz képest, akiknek nincs sem cukorbetegségük, sem fogyásuk. Ha az alanyok több mint 8 fontot vesztettek, a hasnyálmirigyrák kockázata hétszer akkora volt.

 

Az eredmények nem voltak különösebben meglepőek, mert már bebizonyosodott, hogy a közelmúltban kialakuló cukorbetegség a hasnyálmirigyrák magasabb kockázatával jár. Hasonlóképpen, a kutatók már felismerték, hogy a nem szándékos fogyás a hasnyálmirigyrákhoz is társul. A nem szándékos fogyás más rákos megbetegedésekkel is összefügg, valamint az egészségügyi problémák hosszú listájával, beleértve a lisztérzékenységet, a Crohn-kórt, a HIV / AIDS-et, a tuberkulózist, a szívelégtelenséget, a demenciát, a Parkinson-kórt és a depressziót.

 

A kutatók új tanulmánya megerősítette azokat a korábbi megállapításokat, amelyek szerint az újonnan kialakuló cukorbetegség hasnyálmirigy-rákkal társul, és a súlycsökkenés is, de a megállapításaikban újdonság, hogy a kettő kombinációja különösen veszélyesnek tűnik. Mint Peter Campbell, az American Cancer Society PhD professzora a MedPage Today internetes orvosi hírszolgálatnak elmondta: "Az újszerűbb megállapítás itt az, hogy ha mindkét kockázati tényező együtt van, akkor a kockázat még nagyobb." Az új tanulmány relevanciája tehát a hasnyálmirigyrák szűrésével kapcsolatos. A hasnyálmirigyrák a betegség egyik halálosabb formája. Bár agresszív kezeléssel gyógyítható, ha korán felfedezik, a diagnózisban részesült tíz emberből körülbelül nyolcnak van már előrehaladott, gyógyíthatatlan esete. Most, hogy a kutatók megértették, hogy az újonnan kialakuló cukorbetegség és a nem szándékos fogyás kombinációja különösen veszélyes, az orvosoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy egyes betegeik indokolttá tehetik a hasnyálmirigyrák szűrését.

 

Nem ajánlott minden felnőtten hasnyálmirigyrák-szűrést végezni, de az segítene, ha a szakemberek azonosíthatnák a magas kockázatú betegeket. Dr. Campbell fogalmazott: „Bár ez a megállapítás nem meglepő, aláhúzza annak fontosságát, hogy a klinikusok tisztában legyenek e két kockázati tényező együttes jelentőségével. A jövőben fontos lesz megnézni, hogy ez a kombinált kockázati tényező hasznos-e annak megállapításához, hogy egyes betegek megfelelő jelöltek lehetnek-e további nyomon követési munkára a hasnyálmirigyrák diagnózisához. " Ahogy a tanulmány szerzői kifejtették megállapításaikról: „Ebben a populációban az azonosított kockázatok hasonlóak voltak azokhoz a családokéhoz, amelyek kórtörténetében hasnyálmirigyrák volt, és örökletes genetikai mutációk voltak a hasnyálmirigyrákra hajlamosító génekben. Az ilyen családok tagjai 50-55 éves kor után hasnyálmirigyrák-megfigyelésen esnek át a speciális klinikákon, és az adatok azt mutatják, hogy a korábbi stádiumú diagnózisra és hosszabb a betegek túlélése megfigyeléssel.”




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Hepatitis

A Hepatitis "A" azaz az „A” típusú vírusos májgyulladás   A... Tovább

ARB (angiotezin receptor blokkoló szerek)

Fontos vérnyomáscsökkentő készítmények, amelyek védik a vesét és egyre fontosabb... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget
A vérben mért magas inzulinszint évekkel a cukorbetegség kialakulása előtt figyelmeztethet....
Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor! Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor!
A cukorbetegség kezelésében nem csak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor...
Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai
Az inzulinterápia kulcsfontosságú kezelési mód a cukorbetegek számára, különösen...
Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot
A hiperglikémia, vagyis a magas vércukorszint súlyos tünetekkel járhat, ezért fontos a...
Ismerkedj meg a Kisalföld tájegységünk különleges ízeivel - 5 étel, amit ki kell próbálnod! Ismerkedj meg a Kisalföld tájegységünk különleges ízeivel - 5 étel, amit ki kell próbálnod!
Fedezd fel a Kisalföld ízvilágát ezzel az öt tradicionális étellel, amelyek a régió...
Endokrinológus segít: Inzulinrezisztencia esetén ez a 3 tápanyag nagyon fontos! Endokrinológus segít: Inzulinrezisztencia esetén ez a 3 tápanyag nagyon fontos!
Az inzulinrezisztencia kezelése során bizonyos tápanyagok kiemelkedően fontosak, amelyek...
Mindig van hova fejlődni - Így léphetsz előre orvosként Mindig van hova fejlődni - Így léphetsz előre orvosként
Az orvosi hivatásban a folyamatos fejlődés elengedhetetlen; cikkünkben bemutatjuk, hogyan...
Így teszi tönkre a cukor a fogaidat! Így teszi tönkre a cukor a fogaidat!
Tudd meg, hogyan teszi tönkre a cukor a fogaidat, és milyen lépésekkel védheted meg őket a...
IR férfiaknál: Mik a tünetek és a következmények? IR férfiaknál: Mik a tünetek és a következmények?
Az inzulinrezisztencia egyre gyakoribb probléma a férfiak körében, amely súlyos...
5 tipp, amivel ehetsz cukorbetegként is étteremben 5 tipp, amivel ehetsz cukorbetegként is étteremben
Az étteremben való étkezés különleges élményt nyújthat, de cukorbetegként kihívást...
címkék: inzulin, Kutatás