Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbeteg láb fekélyes elváltozásainak kezelése

Diabetes Portál



Diabeteszes láb kezelése HBO-terápiával

A „diabéteszes láb” és a vele járó fekélyek a cukorbetegségben szenvedőket érintő egyik leggyakoribb és legsúlyosabb szövődmény, ami akár a láb amputáláshoz is vezethet. A cukorbetegek krónikus, nem gyógyuló sebei változó mértékben, de mindig oxigénhiányosak. A sebgyógyulás szempontjából lényeges, számos élettani folyamat oxigént igényel, így a HBO-kezeléssel sikeresen segíthető a gyógyulás, illetve a kóros folyamat megállítása.  

Fekélyes láb

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

 

 

 

Elérhető a teljes gyógyulás

 

A klinikai vizsgálatok szerint, a nagy nyomású oxigénterápiával kiegészített kezelések során a betegek közel 80 százalékánál elérhető a teljes gyógyulás.A folyamat kialakulása jól ismert: az idegpályák gyulladása és elhalása, az érrendszer és keringés károsodása, kiegészítve az izületek hajlékonyságának csökkenésével – egyaránt szerepet játszik az állapot létrejöttében.

 

A meghatározó tényező

 

A fekélyes elváltozások kialakulásában a szövetek és a sejteken belüli keringés zavarai a meghatározó tényezők. A krónikus, nem gyógyuló cukorbetegek sebei változó mértékben, de mindig oxigénhiányosak. Az oxigénhiány mértékét nagymértékben befolyásolja a regionális vérátáramlási hiányosság és az esetleges fertőzések jelenléte.

Az oxigénhiányos elhalások lényegesen védtelenebbek a fertőzésekkel szemben, mivel a falósejtek aktivitása elégtelen az alacsony szöveti oxigénnyomás mellett.

 

A kezelés összetett feladat

 

A cukorbeteg láb fekélyes elváltozásainak kezelése összetett feladat. A terápiás megközelítések magukban foglalják az újraereződésre irányuló törekvéseket, megfelelő antibiotikum-terápiát, az anyagcsere folyamatok szigorú kontrollját, lábápolási és sebészi kezelést, illetve adekvát lábbeli viselését is.

A kezelési folyamat függ a fekély kiterjedésétől, mélységétől, az esetleges csont-érintettségtől, a vérellátási hiányosságtól és a fertőzés jellegétől.

A HBO-terápia 100 százalékos oxigén tengerszintinél magasabb nyomáson történő belélegzését jelenti. A magas környezeti nyomás hatására az oxigént nem csak a hemoglobinhoz kötődve, hanem a vérplazmában fizikálisan oldott állapotban is szállítja a vér a szervekhez.

 

Az oxigén nyomás meghatározása

 

A fekély súlyosságának és kifejlődésének megítélésében jó diagnosztikai eszköz a bőrön keresztüli oxigén nyomás meghatározása (tcpO). Ha a betegnél 100 százalékos oxigén belélegzésekor növekszik a szöveti oxigénszint, akkor valószínű, hogy a HBO-kezeléssel várható gyógyulás. Így a szöveti oxigénnyomás nem testen belüli mérése egyszerű és megbízható szelekciós eszköz arra, hogy mely betegek kerülhetnek HBO-terápiára, illetve milyen mértékű gyógyulás várható.

A szöveti oxigén ellátás helyreállítása, magasnyomású oxigén-kezelés segítségével jótékony hatású a fertőzések és a fekély gyógyulása szempontjából. Több, a sebgyógyulás szempontjából lényeges folyamat oxigént igényel, így a HBO-kezeléssel eredményesen segíthető az érintett terület gyógyulása, illetve a kóros folyamat megállítása.

 

A kezelés időtartama

 

A kezelés hosszú távú, kedvező hatásokkal is rendelkezik, amit három éves utánkövetéssel vizsgáltak súlyos lábszárfekélyben szenvedő cukorbetegeknél. A vizsgálati periódus végén a hagyományos és HBO-terápiával is kezelt betegek 76 százalékánál teljes gyógyulás volt tapasztalható, újabb elváltozás nem keletkezett, és 12% esetében volt szükség amputációra.

 

Jelentős a különbség

 

A csak hagyományos kezelésben részesült betegek esetében a gyógyulási ráta mindössze 48% volt, míg 33 százalékuk lábát amputálni kellett. A gyógyultak száma tehát nagyobb volt a HBO csoportban, miközben a gyógyulási időben a két csoport között nem volt jelentős különbség, átlagosan 15 hónap körül alakult.

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

Forrás: informed.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

MACOSZ

Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A... Tovább

IFG (impared fasting glucose)

IFG (impared fasting glucose) meghatározása Az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség