Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

stressz; szorongás; fülzúgás stressz; fülcsengés okai; fülzúgás ellen

Diabetes Portál


Szerző: NA


A stressz hangjai? – így okozhat fülzúgást a mindennapi stressz

A fülzúgás nagyon gyakori jelenség és súlyosan befolyásolhatja az életminőségét. A fülzúgás megértése fontos, és az, hogy miért növeli a stressz és a szorongás ennek a mértékét, valamint azt is tudni kell, hogy számos kezelési lehetőség létezik.

Fülzúgás okai

Mi az a fülzúgás?

A fülzúgás az egyik vagy mindkét fülben jelentkező hang, amit akkor is hallunk, amikor nincs külső zaj. Hogy pontosan hogyan hangzik a fülzúgás, az egyénenként eltérő. A leggyakoribb fülzúgásleírások közé tartozik a magas csengés, a zümmögő hang, a zümmögő zaj, a sípszerű vagy akár a kabócaszerű hang. Nagyon ritka esetekben az emberek zenét vagy emberi hangokat hallanak.  
Míg a fülzúgás gyakrabban fordul elő a halláskárosodásban szenvedőknél, a normál hallásúaknak sem ritka dolog. Sokan annyira megszokják a fülzúgásukat, hogy az nem befolyásolja az életüket és a hétköznapjaik részévé válik. Mások számára azonban a fülcsengés annyira tolakodó lehet, hogy kihat az alvásukra, kapcsolataikra, munkájukra és társadalmi életükre.

Mi okozza a fülzúgást?

A fülzúgás oka még mindig ismeretlen, és nem értik, hogy miért csak néhány embernél van jelen. Ez nem betegség, hanem egy ok-okozat jelenség, tehát egy problémának a melléktünete.   

Néhány probléma, amely fülzúgást okoz: 

•    Halláskárosodás
•    Hangos zajban való rendszeres munka
•    Középfül fertőzések
•    Fejsérülések 
•    Élethelyzetek okozta stressz vagy szorongás 

Miért okoz a stressz és a szorongás fülzúgást? 

A fülzúgás oka lehet többek között a stressz és a szorongás. Vannak, akik azt észlelik, hogy a fülzúgás erősödik egy stresszes esemény vagy az életüket megváltoztató esemény után.  Az emberek körülbelül 80 százalékának a fülzúgása alábbhagy, vagy már nem olyan észrevehető, miután a stresszes esemény vagy időszak elmúlt. Másoknál azonban a fülzúgás megmarad, és az idő múlásával gyakran fokozódik.  
A fülzúgás okozta szenvedés mértéke attól függ, hogy a limbikus és az autonóm rendszer aktiválva van-e. Ez azt jelenti, hogy ha az agy fenyegetésnek tekinti a fülzúgást, akkor természetesen a fülzúgásra fog összpontosítani. Ilyenkor a fülcsengés öntudatlanul megnövekszik. 

Hogyan lehet megbirkózni a fülzúgással és csökkenteni a szorongást?

Jelenleg nincs olyan orvosi kezelés, amely meggyógyítaná a fülzúgást. De vannak különböző kezelési lehetőségek, amelyek segíthetnek kezelni a fülzúgás az intenzitását a kapcsolódó stressz csökkentésével. 
Ha azt észleled, hogy fülzúgásod a közelmúltban megnövekedett, vagy hirtelen megjelent, esetleg befolyásolja alvás-, munka- és társasági képességedet, keresd fel háziorvosodat. A háziorvos audiológushoz vagy fül-orr-gégészhez és bizonyos esetekben fogorvoshoz küldi be.
Az audiológus teljes körű diagnosztikai vizsgálatot végez, és megállapítja, hogy van-e halláskárosodásod és vannak-e olyan mögöttes egészségügyi problémák, amelyek további vizsgálatot igényelnek fül-orr-gégész szakorvos által. A fül-orr-gégészeti szakorvos megvizsgálja a fülcsengést, és további orvosi vizsgálatot, például MRI-t kérhet. Ha háziorvosod azt gyanítja, hogy állkapocs problémád van, javasolni fogják, hogy keresd fel fogorvosodat.

•    Keress hallási megoldásokat

Ha halláskárosodást diagnosztizáltak akkor a hallókészülékek hasznosak lehetnek. Ezek felerősítik a környezeti hangokat is, és segítenek elfedni a fülzúgást azáltal, hogy lehetővé teszik az agy számára, hogy figyelmét ezekre a hangokra összpontosítsa a fülcsengés helyett. 

•    Hangterápia

A fülzúgás csendes környezetben leginkább észrevehető, és gyakran zavarja az éjszakai alvást. Ha különféle hangokat hallgatsz, amikor cseng a füled – legyen szó relax alkalmazásról vagy akár a háttérben hallgatható rádióról - az segíthet elfedni a fülzúgást, és arra irányíthatja az agyat, hogy a hozzáadott környezeti hangokra összpontosítson, és ne a fülcsengésre. 
Ha viszont nem segít a fülzúgásodon semmi, akkor erősen ajánlott egy fülzúgás tanácsadására szakosodott pszichológust felkeresni.
A pszichológus a kognitív viselkedésterápiát fogja használni, hogy megtanítsa neked, hogyan kell megbirkózni a fülcsengéssel úgy, hogy a negatív gondolkodást pozitívabb gondolkodással helyettesítsd. A tanácsadás a többi vázolt kezelési stratégiával együtt is alkalmazható, sőt: napjainkban egy terapeuta vagy pszichológus rengeteget tud segíteni a mindennapi stresszen.

•    Pihenés

A relaxáció fontos része a fülzúgás okozta szorongás csökkentésének. A relaxációval csökkentheted a stressz szintjét. Ennek során a fülzúgás hangereje csökken, és kevésbé lesz észrevehető. A relaxációs módszerek közé tartozik az izomlazítás, a vizualizációs gyakorlatok vagy akár a meditáció. Próbáld ki mindegyiket, és nézd meg, melyik működik a számodra! 

•    Életmódváltások

Az alvási szokások, az étrend és a testmozgás javítása szintén segít csökkenteni a fülzúgással kapcsolatos szorongást . Az étrendi változtatások különösen akkor segíthetnek, ha azt gyanítod, hogy bizonyos ételválasztások fokozzák a fülzúgásodat. 
Kutatások bizonyították, hogy a koffein nincs hatással bizonyítottan a fülzúgásra, így ha csak nem érzed úgy, hogy fogyasztás közben fokozódik a fülcsengésed, továbbra is élvezheted a napi csésze kávédat. A napi testmozgás segít abban, hogy jobban érezd magad, jobban aludj és jobb közérzetet érj el, ezáltal segít csökkenteni a fülzúgás okozta szorongást. 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabetogen

Cukorbetegséget előidéző, diabéteszt okozó.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A... Tovább

Buformin

lásd:biguanidok   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

A pihentető éjszakai alvás 6 titka: ezek a tényezők befolyásolhatják a nyugodt alvásodat A pihentető éjszakai alvás 6 titka: ezek a tényezők befolyásolhatják a nyugodt alvásodat
A jó alvás értékes dolog, amely gyakran elkerül bennünket felgyorsult életünk során. A...
5 dolog, amit megtehetsz a halláskárosodás megelőzése érdekében 5 dolog, amit megtehetsz a halláskárosodás megelőzése érdekében
Elengedhetetlen a proaktív intézkedések megtétele hallása védelme és életminősége...
Ez történik a testeddel, ha mindennap eszel rizst Ez történik a testeddel, ha mindennap eszel rizst
Csakúgy, mint a kenyeret és a tésztát, a rizst is gyakran becsmérlik alacsony...
4 árulkodó jel, hogy szükséged lehet multivitaminra 4 árulkodó jel, hogy szükséged lehet multivitaminra
Az egészséges táplálkozás az egyik legjobb módja általános egészségi állapotod...
5 bevált módszer a jobb alváshoz, ha cukorbeteg vagy 5 bevált módszer a jobb alváshoz, ha cukorbeteg vagy
A cukorbetegség önkezelése megköveteli a mindennapi élet olyan aspektusainak kezelését,...
A gyulladáscsökkentő reggeli turmix, amit nem tudok abbahagyni A gyulladáscsökkentő reggeli turmix, amit nem tudok abbahagyni
Ez a zöld turmix élénk fanyar ízt kap a fagyasztott maracuja gyümölcsétől, a friss...
Vérző fogíny? 5 módszer a vérző íny ellen Vérző fogíny? 5 módszer a vérző íny ellen
Vérzik az ínyed? Még egy kisebb mennyiségű vér megjelenése a fogkefén is rögtön...
A belek fő támogatója: fogyaszd ezt a zöldséget az egészséges bélrendszerért A belek fő támogatója: fogyaszd ezt a zöldséget az egészséges bélrendszerért
Olyan zöldséget keresel, amely csodákat tesz a bélrendszered egészségével? Ha igen, akkor...
Így csökkentsd az édesség utáni vágyadat: a 8 legédesebb gyümölcs csoki helyett Így csökkentsd az édesség utáni vágyadat: a 8 legédesebb gyümölcs csoki helyett
Bár semmi gond nincs azzal, ha valami édeset eszel, de ha nehezen kielégíthető édesszájú...
6 ok, amiért mindig fáradt vagy (és mit tehetsz ellene) 6 ok, amiért mindig fáradt vagy (és mit tehetsz ellene)
A modern élet zsonglőrködésnek tűnhet. Megpróbálsz egyensúlyt teremteni a munka és az...
címkék: Kutatás