Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Így előzd meg egy utazás után a jat lag tüneteit: a jet lag megelőzése pár egyszerű lépésben és könnyedén!

Diabetes Portál


Szerző: NA


Jet lag egy utazás után? – így előzd meg a jat lag tüneteit

Ha egy másik időzónába utazol, akkor fáradtnak és kótyagosnak érezheted magadat. Szeretnél aludni a nap közepén vagy ébren fekszel az ágyban este, amikor mindenki más szundikál. De lépéseket tehetsz a jet lag leküzdésére, és visszaállíthatod alvási ütemtervedet. Először is nézzük meg, mi a jet lag, és miért is történik ez.

Jet lag elkerülése

Mi az a jet lag?

Mindannyian rendelkezünk egy természetes ritmussal, amelyet cirkadián ritmusnak nevezünk, és amelyet a nap ural. A cirkadián ritmusod egyfajta belső testóra. Jelzi, hogy mikor kell lefeküdni és felkelni, attól függően, hogy mikor megy le és mikor kel fel a nap, ahol laksz.
Amikor átrepülsz egy időzónán, a cirkadián ritmusod felborul. Hirtelen a testednek meg kell birkóznia egy új alvás-ébrenlét ütemezéssel, amihez nem szokott hozzá. Minél több időzónát lépsz át, annál valószínűbb, hogy érezni fogod és időbe telhet, amíg a testórád visszaáll ehhez az új ütemezéshez.

A jet lag leggyakoribb tünetei a következők:

•    Intenzív fáradtság
•    Nehéz ébrenlét
•    Koncentrálási gondok
•    Emésztőrendszeri problémák

Mit tehetsz a jet lag minimalizálása érdekében?

Végezz némi előzetes felkészülést. Az alvási idő lassú átállítása az utazás előtt segíthet az új időzónához való alkalmazkodásban. Attól függően, hova utazol, mindennap kelj fel 30 perccel korábban vagy később apránként kitolva az időt.

Vedd figyelembe a melatonint. Ez a szervezet által termelt hormon, amely segít álmosnak érezni magadat, amikor közeleg a lefekvés. Nagyon kevés melatonin termelődik napközben, de este nagyobb mennyiségben pumpálódik ki. Ez több órával lefekvés előtt kezdődik. De megtalálható a melatonint kiegészítő formában is és hatékony lehet rövid távú alvásproblémák, például jet lag esetén. A melatonin szedése javíthatja az alvás minőségét és növelheti a teljes alvási időt. A melatonin nem feltétlenül késztet elalvásra, de jelezheti az agynak: „Hé, itt az éjszaka ideje aludni!”.  A melatonin bevételének legjobb ideje 4 vagy 5 órával a kívánt lefekvés előtt az új időzónában.

Élj úgy, mint egy helyi. Fontold meg az új menetrend azonnali elfogadását. Ne feküdj le, amíg nincs éjszaka az új időzónában, még akkor sem, ha kimerült vagy. Reggel pedig a szokásos időben kelj fel. Étkezz a helyi idő szerint is. Elsőre durvának tűnhet, de segíthet gyorsabban alkalmazkodni.

Kövesd a napot. A természetes fény beállítja az alvás-ébrenlét ciklusát. Ha később szeretnél lefeküdni, hogy alkalmazkodj egy új időzónához, korlátozd a napfényt a nap korai szakaszában.  Ha az a cél, hogy korábban ébredj, a nap korai szakaszában erős napfény – és a délutáni mennyiség korlátozása – a jobb megoldás. Ez elősegíti a lefekvés idejét azáltal, hogy ráveszi az agyadat, hogy azt gondolja, hogy később vagy korábban kel fel a nap, mint valójában.

Próbálj meg nem aludni. Csábító lehet, hogy napközben ágyba zuhanj, amikor jet-laged vagy. De a szunyókálás valójában megzavarhatja az éjszakai alvást. Ha valóban nem tudod nyitva tartani a szemedet, ne szunyókáljon 30 percnél tovább. Cél, hogy ezt délután 1 és 3 óra között tegyük. Ha helyesen időzíted az alvást és csak rövid ideig, akkor csökkentheted a jet lag hatását.

Nem lehet teljesen elkerülni a jet lag-ot. De ezekkel a stratégiákkal éberebben kell érezned magadat, amikor megérkezel. Ez pedig azt jelenti, hogy hamarabb élvezheted a nyaralásodat.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Anyagcsere

Az anyagcsere azon folyamatok összességére utal, ahogy a szervezet a bejövő táplálékot... Tovább

Diéta

Étrend, amely cukorbetegség esetén a vércukor túlzott megemelkedését és leesését... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget
A vérben mért magas inzulinszint évekkel a cukorbetegség kialakulása előtt figyelmeztethet....
Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor! Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor!
A cukorbetegség kezelésében nem csak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor...
Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai
Az inzulinterápia kulcsfontosságú kezelési mód a cukorbetegek számára, különösen...
Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot
A hiperglikémia, vagyis a magas vércukorszint súlyos tünetekkel járhat, ezért fontos a...
címkék: egészséges életmód