Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mit tehetünk ha kitört az influenzajárvány? Védőoltás beadása, influenza vírus típusok, szövődmények

Diabetes Portál



Országos influenzajárvány van!

A járvány közepes intenzitású és az ország hét régiójából ötöt érint. Harmincezer új fertőzöttről tudni, a legtöbb fertőzést Pest, Komárom-Esztergom, Fejér és Baranya menyéből, valamint a fővárosból jelentették. Nem érdemes kórházakba menni és aki tudja, oltassa be magát.

Influenza vírus

 

Nőtt az influenzával fertőzöttek száma

 

Országos influenza-járvány van, január második hetében január 7-13. között az előző heti duplájára, 30 ezerre nőtt az új fertőzöttek száma, jelentette be szerdán Falus Ferenc országos tisztifőorvos. Az egész Európában terjedő H1-es vírus hirtelen felszökő magas lázat okoz, ami levertséggel, fáradtsággal jár, izomfájdalom kísérheti. Az ÁNTSZ Országos Epidemiológiai Központjába beérkezett vizsgálati anyagok mind az influenza A, mind az influenza B vírust kimutatták.

 

Itt többet olvashatsz az influenza tüneteiről és az ellene kapható védőoltásról



Gyakran száraz köhögést és nyálkahártya-gyulladást is előidéz. Mivel elsősorban légúton terjed, ajánlatos kerülni azokat a zárt helyeket, ahol sokan tartózkodnak. Betegség esetén javallott pár napot otthon, ágynyugalomban maradni, továbbá sok C-vitamint, gyümölcsöt és folyadékot fogyasztani. A betegség 4-5 nap, egy hét alatt gyógyul, amennyiben a beteg szigorúan betartja az orvos utasításait.
Közepes intenzitás

 

Oltóanyaggal ,vakcinával az influenza ellen

 


A járvány egyelőre közepes intenzitású és az ország hét régiójából ötöt érint. Ezen belül a legtöbb fertőzést Pest, Komárom-Esztergom, Fejér és Baranya menyéből, valamint a fővárosból jelentették. Mindezek miatt az országos tisztifőorvos kéri, hogy a hozzátartozók a kórházi látogatásokat, amennyiben lehet, ritkítsák, és aki még nem tette, oltassa be magát influenza ellen.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a nap folyamán tartott kormányszóvivői tájékoztatón hangsúlyozta: 1,3 millió egység oltóanyagot osztanak szét a háziorvosok között. A vakcinát az arra jogosultak, így például a szív- és érrendszeri betegségben, a vese-, cukor- és egyéb anyagcsere-betegségben szenvedők, az idősek és a rizikós állapotú gyermekek ingyen kapják az influenza elleni védőoltást.
Szolnoki István, járványügyi helyettes főosztályvezető azonban délután elmondta, hogy az összesen 1,3 millió influenza elleni ingyenes oltóanyag 75 százaléka már elfogyott. A patikákban, azonban többféle vakcina még kapható receptre.

 

Ki oltathatja be magát? Hol tehetjük ezt meg?


Mindenki beoltathatja magát az influenza elleni védőoltással, de a nem rászorultaknak ki kell váltani a 940-1041 forintos vakcinát, a háziorvos pedig legfeljebb ugyanennyit kérhet az oltás beadásáért.
Járvány a megyékben

 

Influenzajárvány számokban és területekben, megyékre lebontva


Csohán Ágnes, az Országos Epidemiológiai Központ járványügyi osztályvezetője elmondta, hogy a korábbi hetekben nem érintett dél-alföldi és észak-magyarországi régiókban megháromszorozódott a betegek száma. A három dunántúli régióban két és félszeres, a közép-magyarországi és az észak-alföldi régióban pedig másfélszeres az emelkedés.

Azt már szerdán délelőtt kiderült, hogy Pest megyében elérte a járvány szintjét az influenzás megbetegedések száma. Az elmúlt napokban hetvenezren keresték fel orvosukat influenzás panasszal, ez a lakosság fél százalékát jelenti, és mivel igen gyors növekedésről van szó, ez már eléri a mérsékelt aktivitású járvány szintjét. A megyén belül a legnagyobb számban Dabas körzetében, a legkisebb mértékben pedig Gödöllő térségében fordultak elő ezek a megbetegedések.

Zala megyében egy hét alatt háromszorosára emelkedett az influenzás megbetegedések száma, és további intenzív növekedés várható, de megyei szinten egyelőre nincs influenzajárvány. Zalaegerszegen ugyanakkor - százezer lakosra számítva - már több mint 200 beteget jelentettek az egészségügyi intézmények, vagyis a megyeszékhelyen már járványosnak tekinthető a fertőzés.

Fejér megyében már péntek óta kórházi látogatási tilalom van az influenza miatt. A Fejér Megyei Szent György Kórház és intézményei, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház, a Móri Városi Kórház, a csákvári Sirály Egészségügyi és Szociális Kht. valamennyi osztályán a tilalom feloldásáig tilos a látogatás.

Fejér megyében egyik hétről a másikra átlagosan két és félszeresére, de Sárbogárdon és környékén tízszeresére nőtt az influenzás betegek száma. Míg az év első hetében százezer lakosra viszonyítva 208-an voltak influenzások, a második héten már 529-en.
Ausztriában is járvány van

 

Külföldön is? Ausztriát is elérte az influenza



Ausztriát is elérte az influenzajárvány: az egészségügyi minisztérium szerdai tájékoztatója szerint január második hetében 15 300 betegedtek meg a vírusfertőzés következtében. A vírus jelenlétét eddig nyolc tartományban mutatták ki, a legérintettebb területek: Bécs, Stájerország és Alsó-Ausztria. Az egészségügyi hatóságok a következő hetekben a megbetegedések számának további növekedését prognosztizálják.

A minisztérium közegészségügyi főigazgatója, Hubert Hrabcik "hivatalosan" is megerősítette a Bécsi Egyetem víruskutatási részlegének jelentését, amely szerint a megbetegedések szokatlanul magas számáért egy rendkívül agresszív vírusfajta, az A H1N1 a felelős, amely gyorsan támad, és súlyos komplikációkat, egyebek között tüdőgyulladást, okozhat.

Erre való tekintettel a járványügyi hatóságok azzal számolnak, hogy az influenzás halálesetek száma az idén meg fogja haladni a háromezret az alpesi országban.
Készpénzzel is terjedhet

Az influenza vírusa több mint két hétig is életképes marad a papírpénzen, derül ki svájci tudósok egy szerdán nyilvánosságra hozott tanulmányából. A vizsgálatot egy svájci bank kérte, mert attól tartanak, hogy a több millió forgalomban lévő bankjegy miatt tovább tarthat az influenzás időszak.

A kutatók influenzavírus mintákat helyeztek el a papírpénzeken, amiket azután szobahőmérsékleten tartottak. Azt tapasztalták, hogy a vírus a legtöbb esetben néhány órán át maradt meg a bankjegyeken, míg a magasabb koncentrációjú minták napokig is túlélték a körülményeket. A legrosszabb eset az volt, amikor a vírust emberi nyálkával együtt helyezték a pénzre. Ebben az esetben két és fél hétig is fertőzőképes maradt a kórokozó.

A kutatás vezető tudósa, Yves Thomas szerint ez a tanulmány rávilágított, hogy járványok esetén nem szabad figyelmen kívül hagynunk ezt a terjedési módot sem. A kutató ugyanakkor hozzátette, hogy elsősorban továbbra is a levegőben terjedő és az közvetlen érintkezéssel átadott kórokozók ellen kell védekezni.

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

Forrás: index.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Antioxidáns

Az antioxidánsok olyan anyagok, melyek megakadályozzák vagy korlátozzák az oxidációt. Az... Tovább

PCOS - Policisztás Ovárium Szindróma

    Mi az a PCOS - Policisztás Ovárium Szindróma?   A PCOS a női... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként A munka és a magánélet egyensúlyának keresése orvosként
Az orvosoknak az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között komoly kihívást...
Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
címkék: egészséges életmód