Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Lehet rizst enni mindennap? A rizs hizlal? Szabad enni rizst rendszeresen? Sokan keresnek rá hasonló kérdésekre, mi pedig összegyűjtöttük nektek a legfontosabb információkat a rizsről.

Diabetes Portál


Szerző: NA


Ez történik a testeddel, ha mindennap eszel rizst

Csakúgy, mint a kenyeret és a tésztát, a rizst is gyakran becsmérlik alacsony szénhidráttartalmú ételek szerelmesi. A rizs azonban nagyon megfizethető és kényelmes szénhidrát lehet, és fel kell hagynunk a démonizálással, ehelyett segítenünk kell az embereknek abban, hogy megértsék, hogyan fogyaszthatják a legjobban. A rizs feltétlenül része lehet az egészséges táplálkozásnak is!

Rizs hatása a szervezetre

Mi történik a testeddel, ha minden nap rizst eszel?

Alkalmazkodóképessége, elérhetősége és megfizethetősége miatt sokan esznek rizst rendszeresen – akár naponta. Minden bizonnyal része lehet egy kiegyensúlyozott étkezési tervnek. Ennek ellenére van néhány lehetséges hátránya, amelyeket fontos szem előtt tartani. 

 

Energialöketet kapsz

A rizs egy egészséges, tápanyagban gazdag gabona, amely kiváló szénhidrátforrás, amely egyike annak a három fő makrotápanyagnak, amelyeket naponta el kell fogyasztanunk.  
A rizs gyors energiaforrás, ami nagy előny lehet azok számára, akiknek gyorsan kell erőre kapniuk, például sportolóknak, nagy terhelésű munkát végzőknek, valamint terheseknek, szoptatóknak vagy sérülésből, vagy betegségből gyógyuló személyeknek. A szénhidrátok fontos makrotápanyagok, amelyekre szervezetünknek szüksége van az energiához, a hormontermeléshez, a kognitív funkciókhoz és még sok máshoz.

 

Könnyebb emésztést észlelhetsz

A banán, az almaszósz és a pirítós mellett a rizs a „BRAT-diéta” jellegzetes alkotóeleme, amelyet gyakran népszerűsítenek azok számára, akik hányingerrel, hányással vagy hasmenéssel küzdenek, vagy gyógyulnak belőlük.
Ha valaha is volt gyomorfájdalmad vagy gyomorpanaszod, egy könnyen elviselhető és emészthető ételre gondolhatsz, ilyen sima rizs. A rizsben is nagyon kevés zsír van, ami ideális az emésztés megkönnyítésére.
Ez hasznos lehet, függetlenül attól, hogy emésztési problémáid vannak, vagy sem. A könnyen emészthető szénhidrát bevitele hasznos lehet, ha szorongás vagy stressz miatt görcsös érzést tapasztalsz vagy ha egy betegségből lábadozol, esetleg edzés előtt vagy után fogyasztod. 

 

Mikrotápanyagokat vihetsz be a szervezetedbe

A rizs több mint 15 esszenciális vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, beleértve a folsavat, B-vitaminokat, káliumot, magnéziumot, szelént, rostot, vasat és cinke. A fehér és a barna rizs némileg hasonló táplálkozási profillal rendelkezik, bár a barna rizsben valamivel magasabb a kalória, a rost, a fehérje, a mangán, a szelén, a magnézium és a B-vitamin. A mikroelemek és ízek keveréke érdekében próbálj meg egynél több rizsfajtát rendszeresen beépíteni étrendedbe.

 

Megugrik a vércukorszinted

Magasabb szénhidrátarányának köszönhetően (a fehérjéhez és zsírhoz, a másik két makróhoz képest ) egy adag rizs önmagában megemelheti a vércukorszintet. A glikémiás index annak mértéke, hogy az élelmiszerek milyen mértékben befolyásolják a vércukorszintet, és a rizs körülbelül a közepére esik; a kukorica felett, közvetlenül a búza alatt és valamivel alacsonyabban, mint a burgonya.
Ha nem vagy aktív, vagy nem eszel elég fehérjét és zsírt a rizs mellé, az negatívan befolyásolhatja a vércukorszintet. Az is hasznos lehet, ha a nap legaktívabb időszakában eszel rizst, különösen akkor, ha bizonyos vércukor egyensúly zavarral küzdesz. 

 

Kiszoríthat több tápanyagdús ételt

Ha csak rizst eszel naponta, előfordulhat, hogy kimarad az összes többi tápanyag, amely más gabonákban található, például a quinoában, a bulgurban, a zabban, az árpában, a kölesben és az amarántban. Mindig jó ötlet variálni a gabonákat, ezenkívül próbáld nyomon követni az étkezést. Sok előételben a rizs áll a középpontban, ami teljesen klassz, de ügyelj az adag méretére. A változatos tányér építése lehetővé teszi, hogy sovány fehérjével, gyümölcsökkel, zöldségekkel és szívbarát zsírokkal is feltöltődj.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

influenza

Az influenzáról általában   Az influenza elnevezés az olasz "befolyásolni" szóból... Tovább

Biguanidok

Vércukorszint csökkentő szerek. Döntően a máj glukóz kibocsátásának csökkentésével,... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget
A vérben mért magas inzulinszint évekkel a cukorbetegség kialakulása előtt figyelmeztethet....
Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor! Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor!
A cukorbetegség kezelésében nem csak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor...
Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai
Az inzulinterápia kulcsfontosságú kezelési mód a cukorbetegek számára, különösen...
Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot Hiperglikémia - Ezek a tünetek jelzik a súlyos állapotot
A hiperglikémia, vagyis a magas vércukorszint súlyos tünetekkel járhat, ezért fontos a...
címkék: étkezés, diéta