Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Meg lehet-e fázni szaunázás közben? Lehet-e fogyni a szaunázástól? Szabad-e terhesség alatt szaunázni? Szaunázhatnak-e asztmások? Hogyan reagál a vérnyomás a szaunázásra? Szabad-e vesebetegeknek szaunázniuk?

Diabetes Portál



Szauna és egészség

Meg lehet-e fázni szaunázás közben? Lehet-e fogyni a szaunázástól? Szabad-e terhesség alatt szaunázni? Szaunázhatnak-e asztmások? Hogyan reagál a vérnyomás a szaunázásra? Szabad-e vesebetegeknek szaunázniuk? Miért nem kapunk szaunázás közben hogutát? - Ilyen és sok ehhez hasonló fontos kérdésre válaszol az Einhell Hungaria Kft. tájékoztató anyaga, melyet mindenképpen érdemes átlapoznia, ha érdeklik a szaunázás egészséggel kapcsolatos vonatkozásai.

Meg lehet-e fázni szaunázás közben? Lehet-e fogyni a szaunázástól? Szabad-e terhesség alatt szaunázni? Szaunázhatnak-e asztmások? Hogyan reagál a vérnyomás a szaunázásra? Szabad-e vesebetegeknek szaunázniuk?

 

 

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

 

Lehet-e fogyni a szaunázástól?

 

Szaunázáskor csökken a testsúly - azonban nem leszünk vékonyabbak. Mint már ismertettük, a víz eltávozása az izzadságmirigyeken keresztül, szaunafürdőzés közben, három szaunamenet során 500-1500 gramm a súlyvesztést jelent. Ez a mérlegre állva lemérhető, amit szinte minden szaunázó meg is tesz. A ruházat nélküli megméretkezés egy pontos mérlegen a túlsúlyosak számára lélektani szempont is lényeges aktus is a fogyás folyamatában.

 

Bizonyára mindenki, akinek az ideálisnál nagyobb a súlya (és ez az emberek felét érinti), örül annak, ha szaunázás után a mérlegre áll és megállapíthatja, hogy 1 kilogrammot lefogyott. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy ez a fajta súlyvesztés kizárólag vízvesztést jelent.

 

A maradandó fogyás

 

Maradandó súlyvesztést csak úgy lehet elérni, ha az elfogyasztott táplálék nem éri el a szükséges mennyiséget. „Lefogyni” csak fokozatosan lehet, és a fogyást a szaunázás napján érdemes elkezdeni: szaunázás után tartózkodjunk a nagy mennyiségű folyadékfogyasztástól, de az evéstől még inkább. A limonádé, a sör, és egyáltalán, az alkoholtartalmú italok sok energiát tartalmaznak. Ami javasolható, az az édesítőszert nem tartalmazó vitamin és ásványi anyag tartalmú gyümölcslé. Szaunázás után érdemes rövid böjtöt tartani (efölött általában elsiklanak), azonban szaunázás előtt nem szabad diétázni, különben összeomlik a keringés. Kedvezőnek bizonyul, ha a szaunázást követő napon tartunk böjtöt.

 

Mások sikere buzdítást jelenthet annak, akinek erre szüksége van: nagyon sok szaunalátogatót ismerünk, akik egy év alatt, miközben rendszeresen szaunáztak, 5-10 kilogrammot is lefogytak, sőt, némelyek még ennél is többet. Fontos, hogy elkerüljük a „visszaesést”. A többletsúly gyorsabban visszajön annál és nehezebb megtartani fogyás után az alacsonyabb testsúlyt, mint állandóan normál súlyúnak maradni.

 

Most lettél cukorbeteg? Ide kattintva megtalálhatod, hogy hova fordulj és mi a teendőd! 

 

 

 

Milyen betegségek esetén van szükség szaunázásra, és melyek azok a betegségek, amelyek meglétekor nem szabad szaunázni?

 

Aki annyira beteg, hogy ágyban kell maradnia, az ne menjen szaunázni sem. Az akut betegek, különösen, ha lázasok, ha a belső szerveik, pl. a szív, az erek gyulladt állapotban vannak, és azok a betegek, akik még nem gyógyultak ki a tüdőbetegségből, ezen kívül az akut rákbetegek és az agyvérzést elszenvedett páciensek nem szaunázhatnak. Ha olyan elváltozások érték a szívet, hogy ezek következtében nyugalmi állapotában sem megfelelő a szívműködés, vagy, ha előrehaladott érbetegsége van valakinek, különösen az agyban, vagy a szívben, ebben az esetben sem szabad szaunázni.

 

Némely betegség esetén annak súlyossága, foka és stádiuma függvényében a szaunázásról csak az a kezelő orvos hozhat döntést, aki a leleteket kiállította.

 

Amikor vigyázni kell: magas vérnyomás, keringési zavarok, reuma, viszér

 

Ha például a magas vérnyomás befolyásolható, úgy a szauna melege, feltéve, ha kellő óvatossággal történik a lehűtés, csökkentő hatású. A sok funkcionális szívpanaszról Halhuber professzor (3) azt állítja, hogy ezeket említő páciensek szívbetegség nélküli „szívbajosok”, és feltétlenül szaunázzanak.

 

A perifériás keringési zavarok általában jól gyógyíthatók. Az asztmás és a hörghurutos betegségekről már volt szó; ezeknél, valamint a felső légutak egyéb krónikus, hurutos megbetegedései (krónikus nátha stb.) mindegyikénél javasolt a helyesen alkalmazott szaunafürdőzés.

 

A (nem aktív) krónikus reuma esetén, de az izomreumánál is, mint említettük, segít a szaunázás, mert eredményeképpen javul a mozgékonyság, csökkennek a panaszok, de ugyanez elmondható az artrózis- és a porckorong panaszoknál. Csökkenti az ideggyulladásokra (isiász) és a „hexencsúz”-ra való hajlamot.

 

Mindenképp meg kell említeni az visszérbetegséget, mert sok embert érint. Ha (már) elmúlt a vénák gyulladása, a beteg szaunázhat. Ügyelni kell arra, hogy a szaunában ne lógatva tartsa a lábát és a szaunakabinból való kilépés után hideg vízzel azonnal mosakodjon meg.

 

A szauna gyógyító hatása

 

Elhízás esetén csak segítő hatása van a szaunának (vízelvonás), a kóros soványságnál pedig kissé javítja az étvágyat. Működésbeli zavarokra is, amelyek a vegetatív idegrendszer helytelen irányításával vannak összefüggésben, kedvező hatású lehet a szaunázás („ideges gyomor”, „ideges szív”).

 

A sokszorosan gyógyító hatású, rendszeres szaunafürdőzést bizonyos betegségek esetén nem szabad lebecsülni. A klinikai szanatóriumokban a szauna ezért jelentős szerepet játszik. A szaunázás „gyógyító javallatainak” sokfélesége és sokoldalúsága arra a tényre vezethető vissza, hogy a szaunázás aspecifikus gyógyító szer. A szauna támogatja a szervezetet azon törekvésében, hogy leküzdje a betegségeket.

 

A szaunázás legnagyobb értéke széles körű hatásának tulajdonítható, amelyet a „betegséget megelőző állapotok” és az első működési zavarok leküzdésében fejt ki, mégpedig olyan esetekben, amelyek bizonyos körülmények között fellépő betegségekhez vezetnek. „Van olyan ember manapság, aki még teljesen egészséges?”, tehetnénk fel a kérdést, és ezzel utalunk is az egészségnek az életkörülmények és a szokások miatt kialakult fenyegetettségére. Ezek azok a szempontok, amelyek következtében nő a szaunázás iránti igény, és egyre több embernek kellene kihasználnia a szaunázás egészségvédő hatásait.

 

Napjainkban sokat beszélnek a betegségek pszichoszomatikus szemléletmódjáról, az ember lelki és élményszférájának, valamint a testi egészség, ill. a betegségek összefüggéseiről. A pszichikailag pihentető, áthangoló hatású szaunázás, mint élmény, ilyen összefüggésben kedvezően hat. Ezért a szaunázás különösen korszerű terápia és megelőzés.

 

 

Forrás: Szaunázás.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

D-vitamin

  A D-vitamin-hatású vegyületek szteroidszármazékok. Táplálkozás-élettani... Tovább

Glikogén

Állati keményítő, amely vízben oldhatatlan és szőlőcukor-molekulákból áll. Elsősorban... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében Mi a különbség a diabetológus és a dietetikus között? Két kulcsfontosságú játékos a diabétesz kezelésében
Míg a diabetológus az orvosi kezelésre és a vércukorszint monitorozására szakosodott,...
Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
címkék: egészséges életmód