Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Atkins diéta avagy a szénhidrát száműzője: Dr. Atkins

Diabetes Portál



Atkins diéta avagy a szénhidrát száműzője: Dr. Atkins

Hónapról hónapra újabb diéták kerülnek terítékre, melyek eredményessége legtöbb esetben kétségbe vonható, ráadásul a szervezetet is nagy mértékben megterheli. Dr. Atkins diétája eltér a legtöbb fogyókúrás módszertől, s talán éppen ebben rejlik sikere.

Az Atkins diéta

 

 

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod
kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

 

Fogyás, de hogyan?


Naponta több százezer ember dönt úgy, hogy szeretne valamilyen diétás módszerrel megszabadulni felesleges kilóitól. A témáról szóló könyvek, írások száma végtelen, a gyümölcs kúrától a kalóriacsökkentő diétáig számtalan módszer közül választhatunk. A legtöbb diétáról nem zengnek ódákat, de még csak nem is kedvelik őket, hiszen sok lemondást, olykor nagyobb anyagi befektetést is igényelnek. Csodaszerek pedig nincsenek; a fogyókúra sikeréhez igenis szükséges egy kevés akaraterő és elszántság.

 

Kapcsolódó fórumtémánk: Fogyás és a cukorbetegség

 

A Dr. Atkins diéta

 

Dr. Atkins pedig adott a világnak egy olyan diétát, amely nem jár koplalással, és nem igényel különösebb erőfeszítést sem, mégis, világszerte millióknak segített megszabadulni a nem kívánt súlyfeleslegtől. Olyan neves sztárok is kipróbálták -nem kevés sikerrel-, mint Catherine Zeta-Jones vagy Sharon Stone.

Aki próbálta már, tudja, hogy a szénhidrát megvonás gyors fogyást eredményez. Egyes szakértők szerint ez a rohamos fogyás olyan, mintha a rövidebb utat választanánk, pedig előre tudjuk, hogy az út végén veszély leselkedik ránk. A szénhidrátmentes diéták többsége általában gyors fogyáshoz vezet, de nem segít a súly későbbi megtartásában. Ugyan sok más vád is érte Dr. Atkins diétáját, mégis számtalan híresség karcsú dereka a bizonyíték arra; az új fogyókúrás módszer hatékony és még koplalásra sincs szükség.

 

Az elhízásról


Számtalan módszerrel megállapítható, hogy hány kilogramm felesleg jelent már elhízást. Összességében az is elegendő, ha ránézünk egy emberre, hiszen a külsőségek sok mindent elárulnak. Az elhízás civilizációs betegség, mely elől egyetlen ország népe sem menekülhet. Az ideális testsúly nem csupán a külsőségek miatt fontos, nem a tökéletes alakért küzd a legtöbb ember.
A túlsúly nem egy egyszerű szépséghiba, hanem komoly következményekkel járó állapot, melyen minél hamarabb változtatni kell. Az elhízás magas vérnyomáshoz, szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet, megterheli a gerincet és az izmokat. Hosszú távon akár komolyabb megbetegedést is okozhat.

 

Dr. Atkins


Dr Robert C. Atkins 1955-ben szerezte meg orvosi diplomáját, majd évtizedek alatt több tízezer embert kezelt kardiológusként. Egész életében a szénhidrátok szerepét és hatásait kutatta, majd 1972-ben kiadta nagy sikert aratott bestsellerét "Dr. Atkins táplálkozási forradalma" címmel. Már ekkor számtalan követője akadt, s számuk az évtizedek során csak nőtt, majd az utóbbi néhány évben valóban forradalmi méreteket öltött.
Atkins 2003-ban, 72 éves korában bekövetkezett halála után még több vád érte a professzort, s néhányan halála okaként az általa reklámozott diétát hibáztatták. Természetesen ennek oka nem maga a diéta volt. Ugyan sok kilót sikerült leadnia saját diétás módszerével, de alapvetően túlsúlyos volt, melyre valószínűleg korábban nem fordított kellő figyelmet, így szívproblémáit már nem lehetett kezelni.

 

A szénhidrátmentes diéta

 

Atkins diétájában a szénhidrát kerül megemlítésre első számú ellenségként. A magas szénhidrát tartalmú ételekről (fehér kenyér, cukor) már korábban is tudtuk, hogy nem támogatják a szép alak és megfelelő súly megőrzését. Az Atkins diéta a minimális szénhidrát bevitelre alapoz. Tiltott minden cukorral, fehér liszttel készült élelmiszer (kenyerek, tészták, édességek), azonban alacsony, vagy nulla szénhidrát tartalmú ételek (pl. hús, tojás, tenger gyümölcsei) korlátlan mennyiségben fogyaszthatók.

Sokan bírálták az Atkins diétát, mivel a kilók leadásán kívül más szempontokat nem vesz figyelembe, többek között engedélyezi a szervezet koleszterinszintjére káros hatást gyakorló zsírok fogyasztását is. Később finomították a diétát, s így már az egészség többi területére sem gyakorol negatív hatást. Azonban fontos megemlítenünk azt is, hogy a minimális szénhidrát fogyasztás miatt tilos a magas cukortartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, így a szervezet számtalan fontos vitamin bevitelétől eshet el.

Összegezve a szénhidrát nem jelent életveszélyt, hiszen fontos szerepet játszik az emberi szervezet helyes működésében. Bár az Atkins diéta leginkább az étkezésre korlátozódik, célszerű emellett rendszeres testmozgást végezni, és elegendő vitamint fogyasztani, hogy ne kelljen a leadott kilókért drága árat fizetni.
 

Az Atkins diéta lényege: a szénhidrátok mennyiségének csökkentése három lépésben.

 

Az Atkins diéta szakaszai:


Az első fázisban szinte csak tiszta fehérjét (például húsféléket, halat vagy tojást) esetleg tiszta zsírt (vajat vagy olajat) lehet fogyasztani. Szénhidrátból naponta mindössze 20 gramm engedélyezett (nem a hagyományos tápanyagtáblázat szerinti értékekkel számítva!), és kizárólag zöldségek formájában. Nem szabad kenyeret, gabonaféléket, cukkínit, kelbimbót, spárgát, káposztát, paradicsomot, tököt fogyasztani. Az összes tejtermék tiltott, a sajt valamint a vaj kivételével. Mindenképpen meg kell inni napi két liter folyadékot. Nem szabad semmilyen koffeintartalmú italt sem inni, mert ezek Atkins szerint növelik az inzulinszintet.

A bevezető szakasz ideje két hét, a tizenötödik naptól következő második periódusban 30 gramm szénhidrátot lehet enni naponta.

A négy-hat hétig tartó harmadik szakaszban mértékkel ugyan, de már fogyasztható például péksütemény (főleg az Atkins receptek szerint, eredeti hozzávalókkal készült típusok), a bor és a sör is. A szakasz végéig fokozatosan növelni kell a szénhidrátok mennyiségét, közben figyelni a szervezet minden rezdülését. Az utolsó napokban létrejön az "Atkins-féle szénhidrát-egyenlőség" (szervezetünk azon állapota, amikor pontosan annyi szénhidrátot eszünk, amennyire a szervezetnek szüksége van). Ez az érték napi 40 és 120 gramm között van, amelyet befolyásol az életkor, a nem, a maximális fizikai terhelhetőség, és a munkavégzés jellege.
A kialakított étrendtől soha nem szabad eltérni, mert ez felboríthatja anyagcserénk egyensúlyát.


Az Atkins diéta előnye:

 

A gyors és könnyű fogyás ígérete az első időszakban mindenképpen teljesül, hiszen ez a diéta drasztikusan csökkentheti a bevitt kalóriamennyiséget. Ráadásul a legnagyobb mennyiségben fogyasztott, természetesen a legtöbb kalóriát jelentő tápanyagot, a szénhidrátokat mellőzi. Emiatt lelkileg - talán - könnyebben viselhető, mint a többi diéta.

Az Atkins diéta hátránya:

 

Tudományos alapja erősen megkérdőjelezhető. A sok fehérje és zsír miatt egy idő után keringési- és szívproblémák, esetleg vesebetegségek is jelentkezhetnek. Mivel a diéta rostban szegény, az első időszakban kifejezetten tiltottak a zöldségek és gyümölcsfélék, vitaminhiány és székrekedés léphet fel. Heteken belül súlyos anyagcserezavarok is jelentkezhetnek az egyoldalú táplálkozás miatt.

Forrás: fogyokúrák.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Alfa-liponsav (ALA)

A glükóz ATP-vé alakításához szükséges enzim, ami az emberi szervezetben termelődik.... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében? Itt az okos inzulin
Az okos inzulin technológia forradalmasíthatja a cukorbetegség kezelését, lehetővé téve...
Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként Hogyan egyél étteremben 2-es típusú cukorbetegként
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára az étteremben való étkezés kihívást...
A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése A cukorbetegség és a fogászati problémák összefüggése
A cukorbetegség és a fogászati problémák közötti összefüggés egy fontos téma az...
 Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról? Mit kell tudni a diabéteszes ketoacidózis-ról?
A diabéteszes ketoacidózis (DKA) az egyik legsúlyosabb szövődménye mind a 1-es, mind a 2-es...
Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be! Állandóan ingadozik a vércukorszinted? Így állíthatod be!
Az állandó vércukorszint-ingadozás komoly kihívás lehet az egészségünk szempontjából,...
 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát 8 Tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia az egészség egyik kiemelt problémája napjainkban, azonban néhány...
Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek! Magas a koleszterinszinted? Ezek a gyógynövények segíthetnek!
Számos gyógynövény segíthet a magas koleszterinszinttel küzdők számára, amelyek nem csak...
Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt? Tényleg elmaradhat a peteérés cukorbetegség miatt?
A cukorbetegség és a peteérés kapcsolata fontos téma, melynek feltárása segíthet a nők...
Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra! Cukorbetegként ezért kell fokozattan figyelni a fogaidra!
A cukorbetegség komplex kihívásokkal jár, amelyek nem csak a vércukorszint szabályozását...
 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet 14 Étel, Ami Segíthet Csökkenteni a Vércukorszintet
Az egészségünk megőrzése és javítása érdekében sokat tehetünk az étrendünkkel. A...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód, cukorbetegség megelőzése, étkezés, diéta